Poranila som sa na hrdzavom plechu, môžem dostať tetanus ?

ninusqa_25
26. jan 2020

Ahojte. Pred pár dňami som sa poranila v práci na hrdzavom plechu. Na druhý deň som bola u lekárky a tá mi povedala že mam tetanovku na 2 roky ešte platnú, nič mi nepichla ale poslala ma na chirurgiu a tam mi napísali antibiotiká. Myslíte že mám mať strach z tetanu. Užívam antibiotiká Amoksiklav a tetanovka platna do r. 2022. Nemohla ma preočkovat lebo mam anglinu. Ale mam veľké obavy. Prosim upokojte ma. :(

moninah
26. jan 2020

@ninusqa_25 Ta platnost ockovania je minimalne do 2022. Da sa aj spravit z krvi test, kde zistia, ako su na tom tvoje protilatky.

soldi
26. jan 2020

z hrdzaveho plechu dostanes skor otravu krvi nez tetanus. ta funkcnost ockovania je otazna, u nas napr beru ze uz 5 rokov po ockovani je malo protilatok a preventivne pichaju pri vacsich urazoch protitetanovku.

ale spory tetanu sa nachadzaju v hline a su anaerobne (umieraju na vzduchu), takze ak rana hojne krvacala a nebola v blizkosti hlina, tak je riziko nakazy minimalne az ziadne

tanyan
26. jan 2020

Hrdza nespôsobuje tetanus! Vlastne riziko tetanu je tak isto nízke ako keby si sa porezala na nehrdzavom plechu. Tetanu by som sa v tomto prípade absolútne neobávala.

ninusqa_25
autor
26. jan 2020

@tanyan dakujem za váš názor🙂 mám lrn nejaké objavy. Nikdy som nemala takýto uraz

tenerifka
26. jan 2020

@ninusqa_25 urcite sa nemusis bat. Tetanus je bakteria a lieci sa antibiotikami-to v pripade, ze by si ho naozaj mala,ale ty mas este k tomu aj platne ockovanie, takze klud

ninusqa_25
autor
26. jan 2020

@tenerifka ja beriem preventivne antibiotika Amoksiklav na to tak hadam mi nič nehrozí