Je alkoholizmus dedičný?

25. jún 2023

Myslite ze alkoholizmus je dedicny.?

0evita0
25. jún 2023

Ide o to ako sa nastavis ,ale choroba to nieje ako dedicna ,je to iba zlozvyk ...

doriiis
25. jún 2023

Poznám dva typy detí alkoholikov:
1.Alkoholikov
2.Abstinentov,ktorý neznášajú alkoholikov.
Nejde o dedičnosť,ale o generačnú traumu,ktorá sa buď pretne alebo pokračuje
Každý kto pravidelne popíja je svojou formou alkoholik.Reci typy decko,dve neuškodia sú alibistické kecy a mýtus.Kazde množstvo alkoholu škodí a pomaly mení štruktúru mozgu.Koniec.Bodka

pribinak
25. jún 2023

Nie. Ale správanie a vzory správania sú

deti95060810
25. jún 2023

ja si myslím že sú tam sklony k alkoholu resp. problémy riešiť alkoholom - tak ako to videlo dieťa u svojich rodičov.

stanulienkat
25. jún 2023

Moze tam byt dedicna predispozicia.

autor
25. jún 2023

Ide o to, muz adoptovany ako babätko. Cize s bio rodicmy nikdy nezil. Obaja bio rodicia alkoholici. No muz ma tiez problem s alkoholom, hoci ani jeden z adoptivnych rodicov nepil

mikadooo
25. jún 2023

Z mojej skúsenosti, nie, nie je to dedičné. Dokonca nie som ani typ 1. alebo 2., ako píše @doriiis. Bude to asi tým, že u nás sa alkoholizmus nikdy nespájal s akýmkoľvek negatívnym správaním rodiča. Jednoducho si len večer, keď sme už spali, nalial. Ráno spal, keď sme šli do školy a poobede bol ako úplne každý iný rodič. Manžel ak má problém s alkoholom, nech ho rieši asap, bez ohľadu na to, či to môže alebo nemôže byť dedičné. Stáva sa to aj ľuďom, ktorí nemajú rodičov alkoholikov (napríklad môj dedo a babka neboli ani jeden alkoholik).

doriiis
25. jún 2023

@mikadooo ....mám otázku....ty ako dieťa alkoholika si tiež nalievas pravidelne? Či si to len schovávas za slovo ,,príležitostne".....oslavy a tak?

terka402
25. jún 2023

Keďže je alkoholizmus definovaný ako choroba, myslím, že je tam určitá predispozícia ako aj pri iných chorobách.
Veľmi držím prsty tebe aj manželovi, aby ste našli spoločnú cestu zvíťaziť nad alkoholom ✊🍀💪♥️

mikadooo
25. jún 2023

@doriiis nie. Schovávam to za slovo príležitostne 😉. Napríklad včera mi muž nalial štamprlu griotky, prvý alkohol tento týždeň (asi aj posledný, ale neviem na 100%). A to sme ani nič neoslavovali. Fuj fuuuuuuj som ja ale alkoholik.

martinka13
25. jún 2023

@doriiis toto je čo za priblblé škatulkovanie, že "Ty ako dieťa alkoholika "? To som aj ja alkoholik, keď si v piatok dám panáka? Akože "príležitostne "?

doriiis
25. jún 2023

@mikadooo ...gratulujem

@martinka13 ....no keď je pre teba pravidelne piatok príležitosť tak áno si

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamimo
25. jún 2023

vedecká oblasť adiktológie uvažuje a začína sa prikláňať k názoru, že existuje gén alkoholizmu.+Sociálne prostredie, patológia rodiny, podpora pozitívneho vzťahu k alkoholu, charakter človeka a XY ďalších faktorov sú predpoklady, ktoré tiež vplývajú na vznik závislosti od alkoholu.
https://region.rozhlas.cz/sklony-k-alkoholismu-...
https://m.vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000661/14289...
https://spravy.pravda.sk/veda-a-technika/clanok...

jamimo
25. jún 2023

ešte ma napadla otázka, či bio matka pila počas tehotenstva. V tom prípade môže byť veľmi negatívny faktor u muža FAS. Fetalalkoholový syndróm. Má mnoho podôb a variácií poškodení plodu, ktoré nemuseli byť viditeľné, alebo tak závažné... a áno, sociálna patológia (alkoholizmus, problém so sociálnym fungovaním patrí do príznakov tiež)

obleckodogymu
25. jún 2023

Nie je to dedične. Súhlasím s tým čo napísala @doriiis a to na 100%.
Môj muž si zažil časy popíjania svojho otca ako malý chlapec a alkohol neznáša. Dá si vážne výnimočne, povedzme 3x za rok keď je nejaká veľká udalosť. Aj to si dá pár pív a hotovo.
Bežné večerné pivko alebo krčmy s kamarátmi nikdy neboli, skôr sa s nimi stretáva na biku/vo fitku.
Ani neviem vysloviť ako som za to vďačná, že peniaze z nášho rozpočtu nejdú ani na chľast ani na cigarety a podobné zbytočnosti ❤️

doriiis
25. jún 2023

@obleckodogymu .....ďakujem.Ale tu je aj zbytočne viesť debatu.Som zmierená s tým,že žijem v krajine alkoholikov.
Tu sa preteká,kto vydrží viac .Jedna týždeň,druhá mesiac a pol.Velka gratulácia všetkým.
Nealkoholik ani nerozmýšľa či si večer alebo tento týždeň ešte dá.Ale to tu vysvetľujem zbytocne

obleckodogymu
25. jún 2023

@doriiis viem presne ako to myslíš a stotožňujem sa s každým slovom 😊💛 vďaka, že nie som jediná.

mikadooo
25. jún 2023

@doriiis nie nie moja. Tvoj problém sú škatuľky. Ktokoľvek nezapadá, to len "maskuje". Jednoducho máš čiernobiele videnie a nič medzi tým nepripustíš. Tvoja vec, tvoj život. Ja mám našťastie širšie spektrum a preto neodsudzujem na prvú. Good luck všetkým tvojim známym, ktorí si trúfnu pred tebou naliať. Každopádne, toto vôbec nie je k téme, nechcela som už na teba reagovať (gratuluješ mi k skrytému alkoholizmu??? Wtf??? Alebo k čomu vlastne? Každopádne, na naše doťahovanie autorka asi nie je zvedavá, čiže ja už reagovať nebudem).

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
25. jún 2023

qno je to dedicne. existuju receptory v mozgu ktore vychytavaju serotonin a ludia trpiaci zavislostami to maju v tom mozgu inak
su o tom studie. daj do google addicts and serotonin receptors ak vies po anglicky. plus vseobecne ludia adoptovani zazili traumu z opustenia a aj to moze u nich vyvolavat ptsd a vacsiu nachylnost k zavislostiam. pokojne sa chod aj ty sama poradit s psychologom ci psychiatrom a precitaj si o teme spoluzavislost. vela stastia

tamtumdo
25. jún 2023

Pokiaľ viem, nie alkoholizmus sa nededí....dedi sa však akási predispozícia k závislosti....to znamená, že MÔŽE mať sklon alebo nachylnost na nejakú závislosť....fajčenie,drogy,gamblerstvo,alhoholizmus... to však neznamená že napr. deti fajčiara sú takisto fajčiari, gambleri a pod.....len môžu byť náchylnejší nato to je všetko...
Môj muž fajčí dlho, ani jeden z jeho rodičov nemajú žiadne závislosti...čiže nie, z tvojho dieťaťa nebude alkoholik...takisto z môjho nemusí byť fajčiar ale musím sa mať na pozore aby nemal nejaký sklon k niečomu....takéto veci sa dedia viac generácií čiže väčšina ludi môže mat nachylnost k niečomu....asi tak nejak...

ivangeline
25. jún 2023

Urcite zvorce spravania su. Zavisly a spoluzavisly. Je namaha to dat do normalu. Zijem to. ;D

petamich
25. jún 2023

@doriiis ciastocne s tebou suhlasim 🙂 tiez mam v okoli ludi, kde ak napr. rodicia alebo rodic pozivali alkohol viac nez bolo treba, su z nich presvedceni abstinenti a necudujem sa a ano aj takych, kde po vzore rodicov im pride bezne vypit si na prichod, odchod, pred obedom, po obede - co uz teda je pre mna osobne cez ciaru

jedine s cim sa uplne nestotoznujem je, ze si nemyslim, ze alkoholik je kazdy, kto si vypije prilezitostne (ak ta prilezitost nie je kazde rano, kazdy vecer a kazdy obed), ak si da niekto pohar dobrej whisky alebo miesany drink napr. na dovolenke, raz za cas hoc aj doma, mne sa to s alkoholizmom nespaja ale tak kazdy mame na to nejaky nazor a kazdy mame normu niekde inde a tak to skratka je

laurikalalinka
25. jún 2023

Ľudia tomu hovoria dedičnosť..."ta tvoj otec pil a ty si taky isty" klamstvo....je to v hlave,veľa myšlienok,prekážky v živote a to ako to daná osoba prijíma...niekto napriek problémom dokáže fungovať,iný to nezvláda a hľadá pomoc napr. v alkohole....

doriiis
25. jún 2023

@mikadooo ....neobklopujem sa ľuďmi,ktorí si nalievajú.Vyberam si spoločnosť s ktorou trávim čas.Pekny deň aj tebe

jamimo
25. jún 2023

@juliet86 ja s tebou absolútne súhlasím, ako som písala vyššie gén alkoholizmu existuje. Celkom ma prekvapuje s akou absolútnou istotou tu ženy tvrdia že nie, a mýlia si to s inými faktormi 😉

martinka13
25. jún 2023

@doriiis no problém máš zrejme Ty...

zuzanaam
25. jún 2023

áno je. Aby sa človek stal závislým, musí mať iný spôsob spracovania alkoholu v tele = typ metabolizmu, ako tí, ktorí sa napriek občasnému pitiu alkoholikmi nikdy nestanú. Čiže predispozícia k alkoholizmu je dedičná. Ľudia, ktorí majú v rodine alkoholikov, by sa pre svoje vlastné dobro mali alkoholu absolútne vyhnúť.