Vývoj u deti v minulosti a teraz

29. apr 2024

Ahojte, chcela by som vedieť váš nazor. Ja mam 32 rokov, kancelarsku prácu a vkuse ma boli krcna chrbtica a mam z toho migrény. Myslite že na toto ma vplyv ako sa kedysi manipulovali s babatkami a ako teraz? Aspoň ja mam pocit, že teraz sa na tom veľmi zakladá. Samé prednášky a knihy fyzio na ig ako správne manipulovať s babom. Myslím že keď som ja bola bábätko sa toto neriešilo. Tá trakčna skúška čo teraz robí pediater tsk mama mi hovorila že kedysi tak so mnou cvičila 😅 teraz sa to neodporúča absolútne. Kedysi choditka frčali vo veľkom a tak no chápete čo myslím. Myslite že by ma všetko menej bolelo? Je to naozaj také dôležité ako sa manipuluje s babom, ze to ma vplyv aj na dospelosť. Rada si prečítam vaše názory.

bluka2
29. apr 2024

To máš skôr z toho sedenia

pribinak
29. apr 2024

Máš sedavu prácu, možno zle držanie tela, …

autor
29. apr 2024

Veď určite.. to ja viem, keď cvičím tak je to oveľa lepšie. Ale akože mam aj iné problémy. Pri dlhom chodení napr. Určite mam aj zle držanie tela. Ale ja som myslela tsk všeobecne či by to bolo iné možno aj to držania tela lepsie alebo to nemá vplyv

angel993
29. apr 2024

Môže to byť napríklad aj z posadzania. Tým že si ešte nebola dostatočne spevnená keď ťa posadili, osvojila si si nesprávne držanie tela, ktoré vytvára záťaž na chrbticu.
Ja mám to isté, mám za sebou x rehabilitácii a cvičení ale vždy sa telo vráti k nesprávnemu držaniu. Sedieť ma dávali od 4 mesiacov, áno lietala mi hlava, ale doktorka kázala aj tak dávať sedieť.

autor
29. apr 2024

@angel993 ja som teraz aktuálne 2,5 mesiaca po pôrode a mňa boli vyslovene celý človek 😬 niekedy mam pocit že neviem vstať ani zo zeme chrbát kolena dokonca aj lakte 😬 zamýšľam sa či je to normálne..keď sa idem prejsť dlhšie viac km boli ma všetko 🤦🏻 rozmýšľam že tiež výhľadam fyzio, lebo sa cítim ako babka

hederamonstera
29. apr 2024

Ja som rok po po porode a citim sa rovnako, uplne znicene telo

autor
29. apr 2024

@hederamonstera fuha a nelepší sa to? Ja už neviem ci mi chýbajú nejake vitamíny. Ale normálne mam po noci problém vstať z postele 😬 mam nejake kg na viac , ale ani neviem ako to schudnem keď aj obyčajná chôdza je problém.bolia ma extrémne chodidla

hederamonstera
29. apr 2024

Nelepsi, aj ked cvicim, mam pocit ze som potom este viac stuhnutejsia, ked chvilu ostanem sediet😅 este sa mi k tomu pridala ostroha na nohe…no hrozne sa citim, neviem ti poradit, len sucitim s tebou.
A urcite na nas zanechali socikovske praktiky urcite stopy, ale mne pred porodmi bolo uzasne a nic ma nikdy nebolelo, este si pamatam, ze som sa pozastavovala nad tym, ze mladi ludia maju furt nejake bolesti..uz chapem.

deedol
29. apr 2024

podla mna (laicky nazor) ciastocne ano, lebo z toho moze vyplyvat zly pohybovy vzor, zle sedenie atd. ale nemyslim, ze je neskoro nieco s tym robit - najdi si dobreho fyzioterapeuta/tku a skus cvicenie, uvidis, ci pomoze. netvrdim, ze kazdemu, ale este by som sa nevzdavala 🙂

autor
29. apr 2024

@deedol hej asi budem nútená cosi vymyslieť, lebo takto žiť, že vkuse sa sťažujem a ochkam nejak fungovať neviem..

autor
29. apr 2024

@hederamonstera och ja som si dala parkrat jogu ale niekedy som taká unavená, že nemám ani chuť a niekedy ani čas to spravidelnit

deedol
29. apr 2024

ja cvicim od zaciatku tohto roka a hrozne mi to pomohlo. tiez mam sedave zamestnanie, predtym ma bolieval chrbat, trpli mi trapezy, bodalo ma pod lopatkou... ale odhodlala som sa, az ked mi zacala vystrelovat bolest cez bedro az do nohy (asi ischias). nic ine som nezmenila (strava, vaha) a je mi fakt lepsie. len to leze do penazi 🙂

autor
29. apr 2024

@deedol chodíš k nejakému fyzio? Ci len skupinový tréning resp nejaký vlastný tréner ?

deedol
29. apr 2024

chodim individualne k fyzioterapeutke 🙂 predtym som chodila do posilky (sama aj s trenerom), ale toto je ine, ona vidi a citi, kde mam problemy

vreckovka2
29. apr 2024

Celych xy rokov mi hovorili, ze mam taky hrb na krku zdedeny po mamine a babke. Ked som zacala cvicit intenzivne a pod dohladom, tak hrb zmizol. Preco? Zmenilo sa mi celkove postavenie tela. Prestal ma boliet chrbat. Takze ci manipulacia a neskor pohybove vzorce sa na dietati podla mna odrazia. Ja mam aj celkovo vpadnutejsie clenky. Vzdy som si hovorila, ze mam divne kolena a uz viem preco. Keby to nasi riesili, mozno by som to mala lepsie.

autor
29. apr 2024

@deedol
@vreckovka2 namotivovali ste ma baby idem to riešiť aj ja s fyzio nech sa dám dokopy

gemerka17
29. apr 2024

Hladas vinníka v minulosti ale tam nie je riešenie tvojich problémov. Dnes má sedavu prácu veľmi veľa ľudí a pokiaľ ťa nebolel chrbát, tak ani ako keby si neexistovala. Jedno či si mladá alebo stará. Veľká výhoda je oproti dobe spred 30 rokov, že existuje kopec metód ako svoj stav zlepšiť.
Cvičiť pod dohľadom fyzioterapeuta je samozrejmosť, ak sa cítiš unavená, kľudne si môžeš dat urobiť krvné testy, začať brat doplnky, relaxovať v rôznych formách, čo v minulosti nebolo (bazén, sauna, turistika kade tade, dovolenky do roznych kutov sveta, kino, divadlo, rôzne udalosti, všetko čo ti urobí radosť).
Na to všetko potrebuješ tvoju snahu a peniaze.

autor
29. apr 2024

@gemerka17 ja nehľadám vinníka 😀 len som dala otázku či to môže mať vplyv a či je to také dôležité ako s babatkom manipuluje..určite to nemienim vykričať rodičom a ani ich za to vinnit..

autor
29. apr 2024

@gemerka17 a teda neviem či si čítala moj príspevok ale skutočne netuším čo ma spoločne bolesť tela po pôrode s cestovaním a chodením do divadla 😅

gemerka17
29. apr 2024

Máš aj odpoveď v riadkoch. Vysvetlím po lopate, bolesť chrbtice má dnes veľmi veľa ľudí a príčiny sú zlé držanie tela, nedostatok pohybu, celkovo životný štýl. S bábätkom to nemá nič spoločné (30 rokov žiješ život dieťaťa a dospelého človeka, z bábätka si už dávno vyrástla a tam sa to mierne nabaľuje)
Ty píšeš o bolesti, že si unavená, a nevieš vstať z postele - to je presne ten ten relax, ktorý môžeš začať robiť, aby ti bolo celkovo lepšie. Dostala si tu kompletný návod, zvyšok je na tebe. Ešte pripomienka, niekedy pomôže aj psychológ s nejakým nastavením mysle (neľutovať sa, neochkať, a začať niečo pre seba robiť), to čo v minulosti nebolo. Dnes je to bežná vec a nie je to hanba.

autor
29. apr 2024

@gemerka17 ja nepíšem o bolesti len chrbtice, ale celeho tela doteraz som to nemala a pripisujeme to tehotenstvu/ pôrodu. Z postele vstať viem ale prvé kroky proste bolia kým sa rozchodim a doteraz som to proste nemala. Ja teda neviem či by mi na toto pomohlo divadlo 😀ku psychologovi som už chodila kvoli iným veciam viem že to nie je hanba ale tu mi skôr pomôže fyzioterapeut ako psychológ. Momentálne ma
Bolia kĺby a nie myseľ.

gemerka17
29. apr 2024

Všetko je to o tom, že ty autorka s tým musíš niečo chcieť urobiť. Čiže áno fyzioterapeut je vhodný. Divadlo je v kontexte s možným relaxom (ak ťa to baví, ak nie máš iné možnosti ako si vyčistiť myseľ), začni čítať poriadne. Určite ti radil aj psychológ ako byť "v pohode". Rád tu máš fakt požehnane. Začni ako uznáš za vhodné. Niekedy nestačí len riešiť fyzické ťažkosti a treba popri tom zvládnuť aj psychiku. Nemusí to byť tvoj prípad, ale maj to na pamäti, ak by sa ti to nelepšilo, že treba popracovať všade kde sa dá.

autor
29. apr 2024

@gemerka17 aj ty skús čítat poriadne a nemusela by si toľko vypisovať..

gemerka17
29. apr 2024

Rob niečo so sebou a nesťažuj sa. Popri tom ako sa tu durdíš už si mohla mať nájdeného fyzioterapeuta, kde zajtra budeš volať kvôli termínu, aby si začala čím skôr.

autor
29. apr 2024

@gemerka17 veď pisem keby si čítala poriadne tak vidíš že som to vyššie napísala..neviem kde sa sťažujem okrem toho úplne si odbočila od mojej témy..takže debatu končím. Pekný večer

venom19
30. apr 2024

Podla mna to bude skor tym zivotnym stylom terajsej doby a hlavne prevaha kancelarskej prace. Sama vidim zhorsenie podobne ako ty odkedy pracovny cas presedim skrcena nad pc

tersanas
30. apr 2024

Myslím si, že sčasti to môže mať vplyv, aj mne mama hovorila, ako nás mali posadzat, cvičiť ťahaním za ruky a podobne.. a tiež si myslím, že má na budúcnosť človeka vplyv strava v najnižšom veku.. svokra mi pri mojich deťoch stále opakuje všelijaké jej zážitky s jedením so svojím synom, mojim manželom, ako tyzdnovemu naskrabkala banán, mesačnému dala rozok a všelijaké iné chuťovky a celá pyšná na seba ako jej syn jedol a tí moji synovia chudáci iba na mlieku.. ale to, že jej syn začal mať od 25r problémy s trávením, ktoré sa stále zhoršujú a vyšetrenia neodhalili intolerancie, iba jednoducho to nevie stráviť, je vedľajšie.. držím palce

oli18
30. apr 2024

Autorka, praveze niekedy sa s babatkami manipulivali opatrnejsie, ako dnes. Nedvihali sa hore hned od narodenia, vzdy bola pod hlavickou ruka. Neviem, aky nasledok by to mohlo mat na tebe po 34 rokoch. Takze urcite pricina tvojich tazkosti nie je v detstve, ale v sucastnosti. V prvom rade sedave zamestnanie, potom kila naviac. To ti povie aj dr. No a unava od denodenneho kolotoca zamestnanej zeny-matky. Viac mysliet na seba, pri akutnom stave rehabilitacia, nasledne pravidelny pohyb a oddych. A za pracovnym stolom kontrolovat polohu sedenia, ako aj spravneho drzania tela pri chodzi., spravne dvihat bremena a mnoho inych veci, ktire maju vplyv na bolesti pohyboveho aparatu. Je o tom brozovana kniha Ako poslat chrbticu do skoly. Ja to vsetko ovladam, lenze som sa to naucila az po operacii chrbtice. Ak by som to vedela skor, mohla som sa jej vyhnut.

oli18
30. apr 2024

Autor knihy Mudr. Anton Guth

maryetta
30. apr 2024

Mam len 2roky viac ako ty. Najmensie 4. Babatko ma 3,5mesiaca.
A chapem o com hovoris ze sa citim tak na 60. Teda kozno aj niektore zeny v sestdesiatke su na tom lepsie. Zacala som uzivat viac dečko. Zinok. Vapnik.