Je dobré mať v dnešnej dobe dve deti?

pastelka99
12. mar 2015

S touto životnou situáciou, čo momentálne riešim, viem, že si musím poradiť a rozhodnut sama, no aspoň si chcem prečítať vaše názory mamičky. Dúfam, že to čo chcem napísať sformulujem správne . Máme s manželom jednu krásnu 4 ročnú dcérku, manzel pracuje na dobu neurčitú, ja bohužiaľ v júni končím s prácou, máme hypoteku na byt a dilemu,čo robiť ďalej, mať druhé dieťatko, čo by sme chceli a hlavne naša malá alebo mám hľadať prácu. Mám obavy, ci je správne popri hypoteke mať druhé babo, bojím sa,že ich nebudeme vedieť zabezpečiť.

sissy27
12. mar 2015

@pastelka99 a čo tak nájsť si prácu a druhé dieťa mať o dva tri roky? 🙂 ak ty ostaneš nezamestnaná, všetky výdavky na manželovi a po RD tiež, lebo nájsť si prácu po 3ročnej pauze a s 2 malými deťmi bude náročnejšie ako teraz...

sofiadurovic
12. mar 2015

nepíšeš koľko Vám ostáva po zaplatení výdavkov tak je to dosť ťažké posúdiť . My máme tiež hypotéku a čakáme druhé dieťa nehovorím že to bude jednoduché ale malá ma tri roky a väčší ako päť ročný odstup detí je podľa mňa veľa deti sa potom nevedia prehrať a ja som sa tak rozhodla aj kvôli práci nechcem si začať budovať kariéru a potom zas materská a zase všetko od znova toto mi príde lepšie ale je to tvoje rozhodnutie 🙂 🙂a poznám kopu mamičiek čo sa zamestnali a majú aj viac detí ako dve 🙂 🙂

katarinamarkova
12. mar 2015

@pastelka99 mozes hladat - najst si pracu a popritom sa snazit o babo.....to sa nevylucuje 🙂
druhe dieta popri hypoteke? - zalezi od konkretnej rodiny, fin. situacie, zabezpecenia, ako aj v neposlednom rade ludskych charakterov

bajana
12. mar 2015

Myslím si, že keď sa človek rozhodne pre druhé dieťa, svoje rozhodnutie nikdy neoľutuje...keď sa rozhodne dieťa nemať, časom to môže ľutovať...a ešte - najväčší dar, aký môžu dať rodičia svojmu dieťaťu, je súrodenec 😵

dianab
12. mar 2015

@bajana veľký súhlas... 😉 napr. ja poznám maminy, ktoré mali len 1 dieťa, teraz majú po 40 ke a dieťa zmaturovalo a priznali, že fakt ľutujú, že nemali ešte jedno ☹ podotýkam, že mohli mať, ani financie neboli prekážkou ☹

velkacica
12. mar 2015

rozhodnúť by mal hlavne manžel: ON čoskoro bude ťahať dva krky (tvoj a dcérin) + byt...

mima4
12. mar 2015

@pastelka99 a kolko mas rokov?

alenka600
12. mar 2015

podla mna male dieta nestoji vela, ten financny napor pride az ked bude mat viac, pojde do skolky - a vtedy uz mozes pracovat, takze ak teraz utiahnete vasu situaciu z manzelovho prijmu, podla mna to v poho utiahnete aj s druhym dietatom

zuzzaj
12. mar 2015

je to len moj osobny nazor a moja skusenost .... ale ono sa to vzdy nejak vyriesi ... boli sme v podobnej situacii ... v zasade stale sme ... ale uz mame druhe dietatko, 1 a pol rocneho chlapceka ... chystam sa hladat znovu pracu, lebo ta hypoteka je fakt trochu problem ... ale vzdy to nejak ide ... urcite nelutujeme nase rozhodnutie 🙂 .... drzim palce, urcite vsetko dopadne ako ma 🙂

jana_eyre
12. mar 2015

@pastelka99 my mame vysoku hypoteku na dom, uver, a dve deti.. manzel nezarobi zle, ale neostava nam mnoho po zaplateni vsetkych uctov - setrime kde sa da, nenakupujem blbosti, zijeme skromnejsie..
rodicovska je samozrejme nizsia ako bol moj plat, ale ja osobne si neviem predstavit mat len jedno dieta.. chceli by sme este jedno..

poviem to takto - ked som nemala ziadne deti obavala som sa ci budem vediet zvladat zit s nizsim prijmom.. ked prisiel syn vobec nic strasne sa nedialo - prave naopak, naucila som sa hospodarit lepsie, upratali sme si financie /napr. prefinancovali hypo/ a nejako som bola omnoho kludnejsia ako predtym.. ked mala prist druha dcera, znova som sa bala ci to nebude tazsie.. a nie je zvladat sa to da, hoci ako vravim - trikrat si rozmyslim, co kupim.. a som tak spokojna - uvedomila som si, ze mnoho krat sme minali na blbosti o ktorych sme si mysleli, ze potrebujeme a pritom to tak vobec nebolo..

mimochodom, ked mi skonci rodicovska /ktora mi dufam vyjde este s jednym dietatom/ do mojej prace sa uz nevratim - pretoze moje miesto uz defacto neexistuje.. takze si potom budem hladat nieco ine..

monicm
12. mar 2015

@pastelka99 záleží od toho,koľko zarobí manžel,koľko vám zostane po zaplatení všetkých výdavkov a hlavne,aký je váš životný štandart.osobne si myslím,že normálne zdravé dieťa až tak veľa nestojí,nemusí mať najdrahšie plienky ani značkové oblečenie.my máme tri a čuduj sa svete,nič im nechýba,je jasné,že nemajú najnovšie mobily,tablety,botasky či bundy,ale majú všetko,čo potrebujú a aj niečo naviac a myslím si,že sú celkom šťastné

bonaqa2013
12. mar 2015

Závisí to aj od povahy manželov. My sme troška ľahkovážnejší - však nejak bude, tak máme 4 deti. A potom môj je z 5 detí, ja z 3 takže vieme čo je skromnosť.

zitaje
12. mar 2015

@bonaqa2013 Tiez si hovorim, ze sme nezodpovedni, preto mame tri deti. Mozno naozaj sme, ale to je vec pohladu, niekto sa ledva odhodla mat jedno dieta, lebo co ak sa bude musiet uskromnit, a iny chce hlavne deti, a nejako uz bude. A vacsiou to rodiny naozaj nejak zvladnu...
Malokedy je idealny cas na dieta... podla mna je vtedy, ked po nom obaja rodicia tuzia.

pastelka99
autor
12. mar 2015

Ja robím už tretí rok,no v júni končím, za tie tri roky mi vinde celkom fajn materská, čo trva len 7 mesiacov a potom slabota. Po zaplatení všetkého počas rodičovskej nám ostane 350 eur na vyžitie a to neviem či sa dá... Doteraz sme mali dva platy a iný standart a jedno dieťa, viem, že aj to druhé do určitého veku sa dá zvládnut,no mám strach,že obom nedokážeme nasetrit a dať štart do života.

bonaqa2013
12. mar 2015

@zitaje ja som dokonca neriešila ani aká mi vyjde materská. Proste stalo sa, následok peknej noci....

velkacica
12. mar 2015

keby manžel zomrel napr. v júli, asi by si plány a "chute" rýchlo prehodnotila...

bonaqa2013
12. mar 2015

@pastelka99 Tak to ešte vôbec neriešim nejaký štart do života. ako vravím mierna ľahkovážnosť....

natalym
12. mar 2015

Dve deti sú podľa mňa v pohode. Treba myslieť aj a to, že my rodičia raz nebudeme a dieťa bude mať súrodenca. Keď sa naje jedno najedia sa aj dve. A zabezpečiť? Nás kto zabezpečoval? Nás oboch s manželom po skončení strednej školy, hybaj do roboty a si vybavený. Moja mama ma nemala z čoho zabezpečovať, lebo bola sama a môjho muža na to, že mal dvoch rodičov, ale aj dvoch súrodencov tiež ktovieako nezabezpečovali. Ešte, že sa dobre oženil a mohol si pri mne bez starostí urobiť vysokú školu.
Nad nejakým extra zabezpečovaním by som sa netrápila, hlavne treba vychovávať tak aby sa decká nebáli roboty.

zuzanockamt
12. mar 2015

určite hľadať prácu, na dnešnú dobu je aj jedno dieťa dosť

zitaje
12. mar 2015

@pastelka99 ze nebudes mat nasetrene pre deti? No to by som fakt neriesila. Nemozes vediet, co bude o desat rokov. Moze byt ovela lepsie, ale aj ovela horsie. Moze sa vam zacat skvelo darit v niecom, alebo moze byt ja neviem, vojna, a potom ti tie nasetrene peniaze aj tak nemusia pomoct.
Jasne, zije sa pohodlnejsie s plnou penazenkou a poriadnou financnou rezervou, ale to podla mna nie su tie najpodstatnejsie veci v zivote...

xevulax
12. mar 2015

My mame hypo a aj spotrebak na auto a zivime 3 deti. Vyskakovat nemozme, ale deti maji vaetko co potrebuju (aj navYse). Ja si dokazem odtrhnut "od ust". Tie 2 deti sa daju zvladnut (pokial nie ste nejak socialny pripad ale priemerna rodinka)

fra
12. mar 2015

@velkacica ??? každy može zomrieť, aj ty, aj ja, a kedykoľvek ... a čo teraz máme celkom prestať rozmýšľať o budúcnosti kvoli tej možnosti?

cmulinko
12. mar 2015

@pastelka99 v dnesnej dobe velmi casto citam prispevky rodicov o tom ako musia zabezpecit deti na nejaky start do zivota.Mnohi rodicia zakladaju sporenia pre deti.Nemozem si pomoct a mozno ma niekto dobre okritizuje,ale ja s tymto názorom vôbec nesuhlasim a vychadzam z osobných skusenosti a moznosti,ktore som ja od mojich rodicov vôbec nemala...ani moj manzel.Vsetko co mame bolo nadobudnute len vdaka nam a sme na to velmi hrdi....nikto mi nic nemoze plesknut do oci,ze vdaka nim som to co som a mam to co mam a musim ruky a nohy bozkavat.Mozno to znie kruto,ale ja moje (coskoro 4 ) deti budem viest k tomu,aby sa po skonceni skoly postavili sami na nohu a zacali sa starat sami o seba...maju moznosti,ktore nie kazdy ma lebo nezijeme na Slovensku.Jedine v pripade nasho umrtia su nase deti zabezpecene,ze im bude z nasej zivotnej poistky vyplatena slusna suma na to,aby dostudovali a aby nesposobili financnu zataz tym,ktorym by sa dostali do opateri.

velkacica
12. mar 2015

@fra v prípade blížiaceho sa príjmu len z JEDINÉHO zdroja, určite! Ale určite neprestať s rozmýšľaním, ale so špekulovaním a snívaním...

stangb
12. mar 2015

my mae dost vysoku hypo, 2 mensie uvery, a 2 deti...4 rocnu dceru a takmer rocneho syna..nie je to jednoduche,ale nelutujem,ze ich mame. Nase mesacne vydavky (len polatky,splatky,inkaso,tel.a pod.) su okolo 1300 e.a cely nas prijem je okolo 1500,niekedy sa nam fakt zvysi mozno 100 e vyplaty,ale situacia sa da vzdy riesit.dali sme izbu do podnajmu, ja som vytriedila vecicky po detoch a dala som na bazar,a teraz dokonca opatrujem kamoske dieta, cize nejake tie eura sa vzdy nazbieraju. Ano nepojdeme na dovolenku,nezijeme si na velkej nohe,ale nic nam nechyba,a ja si vravim ze musim vydrzat este rok - dva,a ked uz nastupim do prace tak to bude ok.treba si zvazit ake vsetky moznosti zarobku by boli,pripravit si nejaku rezervu,a potom by som nevahala.vybavicku v podstate po jednom dietati mas v dobrom stave.a dostanes aj porodne,co mozes odlozit ako rezervu.trosku sa clovek uskromni,ale to dieta za to podla mna stoji

maca_p
12. mar 2015

@velkacica preco by mal rozhodovat manzel????

maca_p
12. mar 2015

ja len tolko, ze sa bojim o svoj dochodok... http://www.cas.sk/clanok/310572/slovensko-vymie...

velkacica
12. mar 2015

@maca_p odpoveď je vyššie

natalym
12. mar 2015

@maca_p Aký dôchodok? Ja si myslím, že žiadny mať nebudem, pokiaľ si sama nenašetrím.....

velkacica
12. mar 2015

@maca_p Nazozaj sa katolíkom nezdá, že homo sapiens je mierne premnožený na tejto planéte?
Naozaj majú pocit, že jediné "správne a morálne" riešenie je mať 4 - 5 detí, a o dve generácie neskôr, keď nás bude (pri 4 - 5 deťoch na ženu) 20 miliárd, a planéta to už neunesie, a pôjdeme do kytek, tak "cesty Božie sú nevyspytateľné"?