Státie a chôdza dieťaťa

bubi1121
2. apr 2024

Ahojte, kedy vaše detičky začali stáť? Dcérka ma 14 mesiacov.
Stvornozkuje 1,5 mesiaca, stavia sa pri nábytku 2 týždne, chodí okolo nábytku 1 týždeň. Zatial to nevyužíva ze stále, ale vie prejsť 🙂
Kedy sa detičky začali stavať aj pri rovných povrchoch ako stena, skriňa? Malá sa stavia iba pri gauci, pri skrinke pod TV. Koľko trvalo kým chodili okolo nábytku s istotou, ze sa držali iba 1 rukou, a boli otočený do boku? V priestore sa postavili pred chôdzou ci az po?
Pýtam sa ako hlupa no dnes sme boli u dr, bola tam zastupujúca a chytila malú pod paže ze ju da do stoja, no mala nechcela byt v tej polohe na nohach a robiť kroky, ale akoby skakala nohami vpred... Povedala ze stat na nohach by uz mala a robiť pekne kroky vpred ak ju niekto drzi. No toto ja nerobím nikdy, ani pri staršej som nerobila. A pytala sa aj na to ci sa vie postaviť pri stene, skrini a zostala zaskočená ze nie. Aku mate vy skúsenost? Ďakujem

mimisram
2. apr 2024

No tak ja ti tak poviem, ze toto je ukazkova tabulkova doktorka 🙂 Kazde dieta ma predsa ten svoj vyvoj a tvoja dcerka je na tych 14 mesicavo velmi sikovna. Moja mala zacala sama bezkat ked mala 18 mesiacov.

bubi1121
autor
2. apr 2024

@mimisram je pravda ze bola uplne mladá, cize asi ide podla tabuliek... Ale tie mudre názory na vsetko 🤦‍♀️ ak sa mozem spytat, dlho obchadzala nabytok malinka kym sa pustila do priestoru? Starsia 2, 5 mesiaca.. Tak ci to vzdy zvykne byt tolko cca 🙂

anjelicek26
2. apr 2024

Tak všetko robí dosť neskoro. Dcérka išla podobne a bola veľmi hypotonicka a predcasna a posielali nás k fyzioterapeutke... chodila az 15 mesacna...pediatricka len chce vylúčiť,ze dcérka potrebuje pomôcť a cvičiť...

bubi1121
autor
2. apr 2024

@anjelicek26 ano chodíme k neuro, aj u fyzio sme boli, cvičíme. Bola aj na rehabilitačnom pobyte kde ju doslova pocas 5 dni naucili stvornozkovat a ist na nohy... Uz je pevná, aj fyzio vravela aj neuro ze uz iba dobehne co má, ze hypotoniu uz nevidia j

deti95060810
2. apr 2024

neposlali vás k neurologovi? Lebo v tomto veku by už mala byť ďálej...
ja by som išla k fyzioterapeutovi. - nech sa vyjadrí aj on
ak by si potrebovala dopor. ti.

piece
2. apr 2024

Moja takisto začala o kúsok neskôr, asi v 17 mesiacoch, ale teda veľké haló som z tohto nerobila, proste každé dieťatko je iné, a tak som to aj brala. 🙂

lucia13022023
2. apr 2024

Stat pri nábytku začal v siedmich mesiacoch, do mesiaca chodil už sebavedomo. Ale len popri nábytku.
Sam pri stenu ci skriňu sa nepostavil nikdy a to už chodí 🤣 a sam v priestore sa postavil až po roku, chodiť začal cca dva týždne od toho ako sa postavil sam v priestore.
Ale netreba porovnávať, ty si sem už pár krát písala, ona musí spevniť bruško poriadne stvornozkovanim aby sa postavila a začala chodiť. Je super ze už nemá hypotoniu, už len počkať, ved raz chodiť začne. A tuším do 18m je ok ak dieťa nechodí, tak ešte mate čas

bubi1121
autor
2. apr 2024

@deti95060810 k neurologovi chodime, v januári mala stredne tazky stupen hypotonie, a v marci o mesiac a pol uz nie... Medzitym mala na začiatku februára rehabilitačny pobyt v Axise kde jej mega pomohli za 5 dni 🙏

ivangeline
2. apr 2024

Každé ináč. Do 18m ma čas sa rozchodiť.

bubi1121
autor
2. apr 2024

@lucia13022023 ano do 18m ma cad, aj neuro povedala ze ked uz stvornozkuje ze uz je dobre, len dnes ma prekvapila dr keď zostala zhrozená ze nestojí pri rovných povrchoch, a nieje v stoji ked ju drzala pod pazou

pribinak
2. apr 2024

@bubi1121 skúšala svalovy tonus, pri takomto chytení pod paže by dieťa reflexívne malo ísť na nožičky
Tak v 14.mes. by už mala byt trosku viac akčná, tá chôdza by už mala byt trosku dalej, ale ste sledovaní u lekárov a to je dobre

anjelicek26
2. apr 2024

@bubi1121 tak väčšina okolo tých 8 mesiacov toto zvláda,tak preto.. ale vy už chodite cvičiť,to je hlavne..

cookie29
2. apr 2024

Stat zacalo okolo 6m, par krokov okolo nabytku okolo 7-8 a v 9m chodilo, v style prejde par krokov, cupne si, otoci sa a ide dalej... ale teda u nas bol psychomotoricky vyvin dost popredu a male bolo drobnejsie, cize lahsie. Normalne to trva tak 4-5 mesiacov kym sa pusti do priestoru od chodenia okolo nabytku.

A mimochodom, nestresuj, mate to podchytene, cvicite atd. Mala je u opatrovatelky s kamaratkou rovnakeho veku +/- 2 tyzdne. To druhe dievcatko zacalo chodit okolo 2-2.5r. Akoze par krokov urobilo ale take akoze chodenie nic moc, ved aj preto boli rodicia celkom radi, ze ju moja mala potiahne. A maju tam aj dvojky, chlapca a dievcatko. Idu na 2 roky Chlapcek uz asi pol roka beha, dievcatko zacina teraz...

angeli121212
2. apr 2024

@bubi1121 náš sa staval popri nábytku od 7 a pol mesiaca a takto obchádzal nábytok s tym že sa vždy viac a viac osmeľoval asi do roka. V roku už vedel urobiť pár krokov a potom sa zrazu rozchodil a už nešiel štvornožky. V tom čase čo sa začal stavať sa naučil aj štvornožkovať aj sedieť čiže vidíš že štvornožkoval a obchádzal nábytok naozaj dlho. Teraz má rok aj tri mesiace a chodí naozaj dobre aj po vonku plus už aj tak rýchlejšie

taktotedanie
3. apr 2024

@bubi1121 presne ked mala rok zacala do priestoru a za dva dni uz chodila hore dole sama

nicol_10
4. apr 2024

Ako 8 mesačná sa stavala pri nábytok a pridrziavala sa a ako 10 mesačná sa stavala v priestore, 11mesacna už chodila

3petka
4. apr 2024

@bubi1121 Netráp sa tým potrebuje viac času a čo... Ja mám za chvíľu 13 mesačného (ale predčasne narodeného tzn. 11 mesačný) štvornožkuje cca mesiac aj niečo. Hneď na to sa začal stavať a chodí do boku popri nábytku, kde tu je odvážny a na cca 2 sekundy sa pustí bez držania.
Čo píšeš o tej chôdzi my sme mu to napr museli ukázať lebo tiež len ako keby poskakoval keď sme ho držali pod pazuchami. A teraz už pekne prekladá nohy a prejde keď ho držíme.
Náš je strašne opatrný to je na ňom vidieť, možno je aj tvoja taká, len sa musí osmeliť.

monicatko20
4. apr 2024

my sme sa začali stavať v 8 mesiaci a do priestoru sa sám pustil až v 15 😊 nepomáhala som, nechala som ho samého.. ❤️

dixitka
11. apr 2024

@bubi1121 vieš čo, k tomu postaveniu na nôžky pri držaní pod pazuchami - môj syn toto absolútne nechápe a chce si vždy pritom sadnúť, nohy má mäkké a proste nezostane stáť 🤣 pritom okolo nábytku chodí už 3 mesiace, vydrží aj stáť bez držania celkom dlho, ale keď si uvedomí, že sa nedrží, tak vždy spanikári a rýchlo sa chytí. Teraz má 11,5 mesiaca.

A teda v ôsmich mesiacoch sa naučil sedieť, štvornožkovať a vstať pri nábytku, v 8,5 m. chodil okolo nábytku a asi mesiac trvalo, kým bol taký stabilnejší a nemuseli sme mu byť stále za zadkom. Teraz vie vstať už aj pri otvorených dverách alebo pohyblivej stoličke. No na stavanie sa v priestore a samostatnú chôdzu ešte čakáme 😉

kikusenka1
18. apr 2024

Ono je to všetko individuálne. Každé dieťa je iné. Môj syn začal chodiť pred ročnými narodeninami. Týždeň pred nimi spravil sám 2-3 kroky a o ďalší týždeň už chodil a utekal po celom byte. Dcéra začala chodiť keď mala rok a 2 týždne. Manželov kolega ma dcéru, ktorá má 2 roky a nechodí. Ale začala len teraz stat pri nabytku. Bola po vyšetreniach a je úplne v poriadku len je lenivejsia. Každé dieťa je iné.