Reč a vývin 16 až 17 mesačného dieťaťa

dusandavid000
21. aug 2015

ahojte mamicky mam doma chlapceka ktori ma 16 a taha na 17 mesiac sem tam nico povie ukazovat nechce este nechodi ale minule dal 4 kroky sam, stvornozkuje chodi popri nabitku a drzanim sa vsetkeho co ma po ruke ked mu nieco poviem ukazujem nic opakovat sa mu velmi nechce hovori asi tak 10 slov .ked bol mensi hovoril mi mama teraz nie ako bi ich zabudol a mrmle si svoje alebo nove vravi zuza a daj mnamu ucit sa mu nechce na meno len obcas reaguje . tak neviem ci je to dovod na obavanie sa . budem vdacna za kazdu radu.

janickacrazy
21. aug 2015

@dusandavid000 Bože, dievča, čo tu riešiš? Vačšina 17mes. detí vie povedať tak mama a baba a to je všetko, niektoré ani to. Tvoje dieťa nie je cvičená opica, aby po tebe opakovalo, čo mu povieš. Ani sa to tak nemá robiť. Daj mu čas, pekne sa s ním rozprávaj a on sa všetko naučí, neboj sa. Dcéra mojej sesternice do 2 rokov nepovedala ani slovo, teraz bude mať 3 a konečne sa rozhovorila, aj to šušle. Nechápem vete učiť sa mu nechce, to je čo za blbosť? Ved dieťa sa učí už od narodenia každý den, hádam nechceš, aby v 17 mes. študoval skriptá? 😕

bodka70
21. aug 2015

máš úplne normálne dieťa - možno nie s tých najvyspelejších ale rozhodne je v norme - hranica na chodenie je cca 18mesiacov, už začal chodiť, takže je to v poriadku. A čo sa týka reči, v tomto veku sú medzi deťmi veľké rozdiely - niektoré povedia prvé slová až okolo 2-3 rokoch, niektoré rok a pol ročné už rozprávajú v rozvitých vetách. Moja mladšia na rok a pol vedela 10 slovíčok a 2 a pol ročná už plynule rozprávala, pesničky, básničky, vedela počítať do 20....
vyspelosť či "pomalosť" dieťaťa v tomto veku ešte nič neznamená, sú deti rýchlejšie sa vyvíjajúce, iné pomalšie ale v konečnom dôsledku sa deti často vyrovnávajú a mnohé pomalšie hravo dobehnú aj predbehnú vrstovníkov...

miku1
21. aug 2015

@dusandavid000 Ako čítam, tak čítam, ale nič z toho čo si písala mi nedávala zmysel sa niečoho obávať......

katkakovac
21. aug 2015

@dusandavid000 moj syn ma tolko co tvoj a rozprava uplne rovnako. Svoje si melie a mi netusime co od nas chce 😀 Co sa tyka tej samostanej chodze, kazde dieta je ine a niektore zacnu skor, ine neskor. Pokial sa sam snazi chodit popri nabytku a obcas prejde par krokov, tak to sa ani nenazdas a chodi. Podla mna je to uplne normalny zdravy chlapcek 😉

hanka_se
21. aug 2015

@dusandavid000 Ja mam 16 mesacnu dcerku. Prve samostatne kroky zacala robit v 15 mesiacoch, ale stale sa radsej pridrza ak moze mojho prsta. A slova, no maximalne tata, ham-ham, mnam, bak-bak, papa, havo, čiči (macka), čeče (kvetinka), ano a nene len kruti hlavou. Vie ako robi havo, macka, ovecka, somarik a trosku kravicku, ale to je skor akasi grimasa. Pri poslednej nadchce v cca 14 mesiacoch sme ju naucili smrkat, ma z toho sice srandu, ale aspon idu sopliky von 🙂.
Takze ak by som to mala zhodnotit, tak tiez nejako nerozprava. Ja jej ku vsetkemu hovorim co to je, aj farby, tvary, ale nemozem ju nutit, aby sa cosi ucila. Ved ona sa to uci tym, ze jej to vzdy pomenujem... Chce to cas a trpezlivost, kazde dieta je ine a nutenim ho skor odradis od toho

mirkava
21. aug 2015

@dusandavid000 ja mam 17 mesacneho chlaceka a uz cita knizky.... 😉, ale nie srandujem. Rozprava podobne ako tvoj ale beha uz od jedneho roka.... Kazde dieta je ine, myslim ze ani ty uz nebudes tomu tvojmu stacit ked sa rozbehne 😉

siska53
21. aug 2015

@dusandavid000 mas uplne normalne 17m.dieta.
Co riesis???
Moja sa rozchodila az tyzden po 18.m.,obe deti zacali tak.naozaj hovorit po 2,5r.,aj to u dcery este 2m.to bolo o poslednych slabikach slov... Dovtrdy len zvuky a slabiky.

Deti vsetko vnimaju,aj ked mas pocit,ze nie. Normalnou hravou formou,ziadne nasilne ucenie (uziju si v skole),hrajte sa,rozoravajte (ziadne suslanie,radsej kratke vety), citajte veku primerane knizky,obycajne ppmenuvaj farby-obleciem.ti modre teplaciky a pod.
Ja som vkladala tvary ,s komentarom cervene srdiecko,modry stvorec a pod. Oni nasavali anpouzili,ked boli pripraveni.

katuskatt
21. aug 2015

Myslim,ze to je uplne normalne. Ja momentalne riesim to,ze jeden clen nasej rodiny tvrdi,ze nasa mala je vzdorovite jedovate dieta. Ako nic take nerobi,nehadze sa o zem,nevynucuje si veci krikom a placom. Len sem tam ju chyti amok a nieco hodi o zem. Ale tim si prejde asi kazde dieta.

iwesska
21. aug 2015

To co by mal zvladnut v tomto veku je, aby pochopil tomu co mu hovoris a reagoval na to. Napr. prines mi knizku, podaj mi hracku...atd. Reagovat na meno by tiez mal, ale reagovat a posluchat na meno nie je to iste 😀 😀 Ak toto zvlada, tak nemusis nic riesit. Rec neries, nasa ma 16 mes., nechodi, ale bezi uz od 1r., ale zato vie len 4 slova - mama, kacka, babo, Dada /jej brat/, na ostatne len hmmka a ukazuje prstom.

brady1
21. aug 2015

@dusandavid000 neni dovod na obavu moja možno vedela tiež 10 slov okrem toho viedla dlhe monology vo svojej reči. chodit začala sama ked mala 18 mes. a pred tym nechodila okolo nabytku. teraz ma 3 roky 3 mes. a toto leto začala viest s nami normalne dialogy o niečom. poznam dievčatko čo ma možno 1 rok a nie čo a da sa s nou rozpravat a mam suseda čo mal 2roky nepovedal ani slovo max mama atd. on všetko ukazoval. Každe dieta je ine a každe treba brat individualne. Moja ma tri vie počitat, vie farby, všetky zvieratka, vie porovnavat male velke... atd chcem tym povedat že je to normalne intelig. dievčatko napriek k tomu že až teraz v lete začala viest normalne dialogy o niečom. teraz by sme boli radi keby je chvilku ticho a nekladla cely den otázky prečo čoje to a tak. rano otvori oči aj usta až dovečera kym nezavre oči ani usta nezavrie 😉

dusandavid000
autor
22. aug 2015

dakujem vam velmi pekne som vam vdacna lenze ako spomyna iwesska ze bi mal nieco doniest a ci chape ved prave to nerobi nic mi nepoda ani neprinesie akurat ked poviem daj nohu tak ju da alebo daj ked nieco drzi ale inak ziadna slava neviem neviem. co tyka on si dost brble . a co sa tyka ukazovania nic len sa natahuje a otaco sa za tym co chce . 😒

iwesska
22. aug 2015

@dusandavid000 No keby ti nerozumel, tak ti ani tu nohu neda, ani nepoda co drzi, takze rozumie, len sa mu zatial viac nechce 😉 Chapci su taki lenivejsi - viem to porovnat, starsi je syn a ten nebol zdaleka taky sikovny ako je dcera v jeho veku.