21-mesačná dcérka prestala napredovať. Prejavuje sa u nej autizmus?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

hneď v úvode chcem povedať, že sa určite poradím aj s pediatrom, ku ktorému ideme o 2 týždne.

Dcéra má 21 mesiacov. Do 14 mesiacov bolo všetko v poriadku, potom ako keby prestala napredovať. Ovládala vtedy asi maximálne 15 slov, ktoré prestala následne používať. Teraz ich občas povie, ale je to málokedy. Nové slovíčka sa učiť nechce.

Vedela ukázať, kde má hlavu, kde je lampa, vtáčik. Viac ukazovať nechce, teda žiadne iné časti tela. Ked ju obliekam a hovorím a nastavím rukáv, aby dala ruku, tak hneď dá. Keď niečo chce, tak ma len ťahá za ruku. Hračky ju bavia skôr zvukové a svetelné. Skladačky ju kedysi bavili a teraz ako keby to zabudla. Keď jej to na prvýkrát nejde, tak to radšej rozhadzuje.

Keď ju berieme z miesta, kde chce byť, tak väčšinou to je s veľkým krikom. Keď ju zoberieme na ruky, tak sa až prehýba od zlosti. Pri oslovení menom reaguje, ale nie je to tak vždy. Keď chcem, aby niečo podala, tak to ako keby ignoruje a nevníma.

Od začiatku bola slabý jedák a to trvá doteraz. Rada sa túli, má rada iné deti, veľa sa smeje a tancuje.

Má moja dcérka autizmus alebo inú poruchu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Je viditeľné, že dcérku ľúbite, všímate si ju a jej vývin sledujete pozorne už dlhodobo. Porucha autistického spektra sa dá spoľahlivo diagnostikovať najskôr v troch rokoch, no prejavy musia byť naozaj výrazné a často sprevádzané aj inými ochoreniami alebo znevýhodneniami.

Regres vo vývine a jeho prerušenie môže byť spôsobený viacerými dôvodmi. Niekedy to spôsobí zmena prostredia, úraz. Stretli sme sa s tým však aj v prípade dôsledkov choroby (napr. Covid) alebo poruchy sluchu. Môže to byť aj prvotným príznakom PAS. Podľa Vášho popisu je ostatných príznakov málo, preto by sme Vám odporúčali nerobiť si vopred starosti, ale dcérku sledovať.

Určite sa poraďte s Vaším pediatrom. Nech Vás pošle na vyšetrenia sluchu, resp. ďalšie iné podľa neho potrebné vyšetrenia. Zdôraznite mu najmä to, že hoci sa dcérka vyvíjala v rámci normy, teraz sa ten vývoj pozastavil. Taktiež sa skúste informovať v centre včasnej intervencie. S dcérkou sa tam stretnú viacerí odborníci a budú Vás vedieť nasmerovať do budúcnosti.

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.