Rada ohľadom výchovy

zzuunnaa
2. máj 2024

Ahojte, možno mi poradíte čo zabralo na vaše deturence. Mame dcéru, má 19 mesiacov, veľmi je šikovná, no tvrdohlavá… Od kedy začala jesť prikrmy (keď uz začala skusat sama), tak vyhadzuje jedlo zo stolicky na zem. Ignorovala som to (našla som rady na nete), potom to prestalo ale teraz to robí naschval. Niekedy zhodí jedlo, keď toto konkrétne nechce (napríklad papriku, rožok si nechá), no ak má blízko stôl (alebo jej dám ruku), tak to dá na stôl / ruku, len to proste nechce na tej svojej tácke. Ale niekedy robí naschval, príklad: dnes zhodila fľašu s vodou, tak som jej ju dala naspäť, vysvetlila jej, že tam ostane a keď bude smädná tak ju tam nájde, chcela ju zhodiť znovu, no zadržal som ju, že nie, tak zobrala jedlo, pozerala na mna a hodila ho na zem a ešte si povedala nie, nie, nie a ďalej spokojne jedla. A neviem ako na to reagovať? Nevšímať si? (aby to prestala robiť na provokáciu?) alebo zopakovat nie nie? Nechám ju to potom aj upratať, ale ju odnasanie veci do kosa baví 😀 Jedlo jej bravat nechcem, lebo zje veľmi malo, som rada, že aspoň 3-4 sústa z jedla do seba dá a ani bit ju nechcem, tak mi take nepíšte, že by dostala 😀🙏 Nemá niektorá zázračný navod čo fungoval? Ďakujem! Celkovo funguje tak, že keď jej niečo nedovolím, okamžite buď rozhadze veci alebo urobí niečo čo “nesmie” (vezmem jej pastelky lebo ich je, tak si do ust napcha papier 🤦🏻‍♀️).. uz teraz sa bojím puberty 😀

anjelicek26
2. máj 2024

Hodí na zem jednu vec,zober jej všetko a už jej to nevratit s komentarom - hadzes veci na zem, nie si hladna.. A ze bude do dalsieho jedla hladná? Bude, daj jej maximálne flasu s mliekom. Pochopí to? Do týždňa áno. A nemyslím,že by ti tu ktokoľvek pri zmysloch radil udrieť 19 mesačne dieta...

reanda
2. máj 2024

ziadny zazracny navod neexistuje.. nefunguje na kazde dieta to iste.. ty si musis svoj navod vytvorit sama.. vsimaj si to dieta, vsimaj si, preco nieco robi, o co mu ide.. nebojuj s nim.. nesnaz sa nad nim vyhrat a dosiahnut, aby ta posluchalo a bolo vzdy po tvojom.. ked si vsimnes, preco nieco robi, vtedy mozes adekvatne zareagovat.. ked si si vsimla, ze vyhadzuje z tacky to, co tam nechce, tak len povedz, ze to nemusi hodit na zem, ze ti to moze dat do ruky.. ked nieco vyhadzuje lebo skusa, ako zareagujes, tak vtedy je ok 'ignorovat to' v zmysle, ze sa nenechas vyprovokovat k nejakemu rozculeniu.. zahodi flasu s vodou, das ju naspat s tym, ze ju tam ma na to, aby sa mohla napit, ked bude smadna.. zahodi ju znovu, tak ju das prec s vysvetlenim, ze teda teraz, ked bude smadna, bude si ju musiet pytat.. a tak podobne, na kazdu situaciu je ina reakcia.. len musis byt v obraze, co sa deje.. co sa tyka provokacii - deti bavi provokovat len vtedy, ked reagujes nastvane.. ked ta nevytoci, nebude ho to bavit.. a aby si sa nenastvala, je dobre si uvedomit, ze je to len male dieta, co sa uci fungovat, nie je to tvoj rovnocenny protivnik, s ktorym o nieco bojujes.. ona si dava do ust pastelky, lebo ich skuma.. treba jej vysvetlit, preco to nema robit.. ked nepomoze, vezmes s vysvetlenim, ze jej ich nemozes nechat, lebo si moze napr. ublizit.. bez hnevu.. bez toho poucovacieho a nastvaneho rodicovskeho tonu, ktorym sa nieco zakazuje ci prikazuje 🙂 ten je skvely na povzbudenie deti k skusaniu tvojich hranic 😀 .. ak sa naucis s dietatom jednat ludsky a bez boja uz v utlom veku, nemusis sa puberty vobec obavat 🙂

joannita
2. máj 2024

@zzuunnaa moja ma 2,5 a tiez stale hadze jedlo na zem 😂🤦‍♀️ ked ho uz nechce, alebo naschval. Velmi dobre vie ze to nemoze, je dost rozumna, len je to vzdorovita povaha a proste ju to bavi. Ja ju urcite neignorujem, podla mna tym jej davas najavo ze je to ok. Ja jej beriem jedlo a vyhresim ju, vysvetlim, ze to robit nesmie. Ona reve ako pavian potom, ale neustupim.

zitaje
2. máj 2024

@zzuunnaa Tvoje dieťa má len rok a pol. Všetko ho zaujíma: čo sa stane, ak niečo hodí na zem, ako to buchne, šplechne, aká bude tvoja reakcia, ako sa bude ono samo cítiť. Nemôžeš od neho očakávať, že pochopí presne tvoje dôvody a takisto je málo pravdepodobné, že pochopí, že jej nič iné nedáš, keď sa teraz nenaje...
AK nechce na svojom stolíku fľašu / pohár, nedávaj jej to tam, načo? Veď nech sa naje a potom jej dáš napiť. Keď nechce papriku, verbalizuj. Neprosíš si papriku? Ja si ju prosím, dáš mi ju? ďakujem 🙂
Možno nedá a šmarí o zem 😀 ale to už patrí k veku. časom sa naučí, ale aktuálne nepotrebuje výchovné obmedzenia, skôr pochopiť, že také malé dieťa síce robí veci naschvál, ale väčšinou tým niečo svoje sleduje. Páči sa mu ten pohyb, ten zvuk, alebo tam chce mať prázdno na tácke, alebo chce tvoju pozornosť, alebo tým vyjadruje nejakú svoju emóciu. Neoplatí sa kvôli tomu zlostiť a hnevať sa na ňu.
A ak chce hádzať, choďte k jazeru / potoku hoci denne hádzať kamienky, púšťajte z mosta po jednom listy, trávu, hádžte a kotúľajte si loptu, možno má senzitívne obdobie na objavovanie takého pohybu.

andreatytler
3. máj 2024

@zzuunnaa Zda sa ze ju velmi bavi testovat tvoje reakcie a hranice. Ty zakazes pastelky, tak urobi nieco ine co je zakazane (da si papier do ust) aby zistila co urobis potom. Deti iba zrkadlia nase spravanie. Cim viaz zakazes, tym viac ta bude provokovat. Asi to bude trochu komplikovane, lebo na jednej strane chces urcit hranice (napriklad ze jedlo sa na zem nehadze) a na druhej strane chces aby sa najedla. To urcovanie hranic je pre nu zabava a zaroven rozptylenie a zaroven ju to hneva. Takze ja by som nerobila tieto dve veci spolu a snazila sa vytvorit pocas jedla take podmienky, kedy by som nemusela trvat na svojich pravidlach. Napriklad jej dopredu dat prazdy tanier na ktory moze odkladat jedlo ktore nechce. Moj syn to tiez neznasa a musim mu nechcene jedlo zobrat z taniera. Tiez to ako si trvala na tom ze flasa musi ostat na stole. Nabuduce by som nechala tu flasu na zemi kam ju zhodila, alebo jej ju ani nedavala pocas jedla.
Moj syn tiez miluje upratovat neporiadok, takze nepomaha ho nutit do upratovania ked nieco rozleje. Pomaha to ze upratujem ja a tym padom sa s nim nemozem hrat. Proste si musi pocitit nasledky svojho konania na svojej kozi. Urcite najdes aj ty vhodne nasledky. Len dbaj na to aby boli logicke a navazovali na ten problem.

tiika
3. máj 2024

@zzuunnaa mna napadlo toto video, je sice o pluti jedla ale inak podobná tema

https://www.youtube.com/watch?v=_jPFYBefC1Y

Na tvojom mieste by som si dávala fakt pozor nielen na slova, reakcie ale hlavne na tón a intonaciu, na to, aby si bola ty v pohode a doverovala, že dieťa to raz prestane robiť. Čo najhoršie sa deje? Jedlo bude na zemi, pastelka v ústach.. to sa pri malých deťoch deje. Ponukni jej nejakú alternatívnu činnosť, vyber tie pastelky, pripadne vezmi vec/zákaz činnosť, hlavne s kludom, bez výčitiek a s empatiou príjmy jej protesty. Ona to nerobí preto, aby ta naštvala. No pokial budeš reagovat prehnane, môže s tým začať, aby práve tu reakciu vyvolala.

angeli121212
3. máj 2024

@zzuunnaa ako u nás funguje na toto jedine s pokojným hlasom poviem malemu, že keď rozhadzuje asi nie je hladný a vyberám ho zo stoličky. Chápem, že ak dcéra málo je nechceš toto počuť ale je to ozaj účinné

angeli121212
3. máj 2024

@andreatytler u nás tiež zabralo, ak si niečo hodil na zem tak som mu to jednoducho nepodala..

angeli121212
3. máj 2024

@anjelicek26 nemusí ani do ďalšieho jedla zostať hladná.. náš toto ozaj robí vtedy, keď mi chce dať na javo, že nie je hladný.. proste pri prvych náznakoch som brala tanier a vyberala zo stoličky a keď tak sa najedol o hodinu..

jaond19
3. máj 2024

@zzuunnaa ja som kvoli tomuto zrusila jedalensku stolicku lebo syn mal neskutocnu zavavu prplat po nej jedlo, zhadzovat z nej co sa dalo a z jedenia nebolo nic len kopa bordelu. Cca od 19-20m mu davam na maly stolik misku s jedlom a pekne sám zje a ked nechce, nechá to na pokoji a ide prec, narozdiel od stolicky, kde "nemal únik" ked nechcel jest, tak sa zabaval...

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@anjelicek26 ďakujem.. tak doma počúvam, najmä od svokry, že som malo prísna a zaslúžila by si na zadok 🤷🏽‍♀️🤦🏻‍♀️

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@reanda ďakujem pekne, snažím sa s kľudom na ňu ale je dosť možné, že potom príde ten karhavy ton a skúša ešte radšej. Lebo jedna z veci je jasne, ak objavuje, nechám ju, no druha keď robí vyslovene naschval (napríklad s tými pastelkami čaká kým na ňu nepozriem a až potom ich dá do ust a ešte sa rehota 🤦🏻‍♀️)… Ale už som aj premýšľala, že poviem, že toto sa nerobí a nebudem si ju ďalej všímať lebo asi fakt to robí na upútanie alebo neviem.. a dám si pozor na ton hlasu, sú to mali citaci 😀

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@joannita a vidíš nejaký efekt v tom? Lebo ja mám pocit, že keď reve tak si ani do tej hlavy nedá za prečo 😀 že akonáhle sa dostane k tej veci znova tak ešte viac just to urobí, že aha aj tak 🤦🏻‍♀️

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@zitaje tie situácie čo opisujem sú skutočne naschval… viem, že je ešte mala, že skúša čo je OK a čo nie je OK atd atd .. len hľadám nejaký sposob ako by bolo na to naj reagovať.. upratovať ju potom baví, takze to nepomáha, ignorancia sa bojím, že by nebola brána ako suhlas.. ale na druhej strane keďže to robí účelovo (ešte na mna pozrie a usmeje sa), tak práveže možno tá ignorancia .. že aj tak to so mnou nič neurobi.. jaaaaaaj 😀

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@andreatytler ďakujem pekne, dobre si to vystihla.. zdedila takú odvážnu povahu po mužovi, hlava proti múru, a práve že človek chce s láskou tie hranice len niekedy už neviem ako aby bolo správne. Napríklad dnes sme jedli všetci spolu, a pekne zjedla cely obed, jedine keď sa už nudila, tak si začala schovávať lyžicu a sme ju mali hľadať. Asi aj ako je unavená a všetko dokopy… ďakujem za rady 🙂

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@tiika ďakujem, pozriem video.. áno, je možné, že ju baví, že sa hnevam, že to berie ako hru… moja mama napríklad povie, že “fuj, no toto sa nerobí, nepozerám na Teba” a odvráti hlavu a zo začiatku som hucala do mamy že čo jej to vykladá (ale zase často spolu nie sú 😀) ale keď si to teraz spätne rozoberiem, tak pri mame už x veci nerobí lebo asi nedostane tu reakciu ktorú čaká 🤷🏽‍♀️ ďakujem, skúsim teda nabudúce o 5 nádychov viac 😀

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@angeli121212 vybrať ju zo stolicky by bola odmena 😀 celkovo ju dostať do stolicky a dať do nej nejaké jedlo je úspech..

zzuunnaa
autor
3. máj 2024

@jaond19 to som skúšala, ju baví zase sedieť za stolom, na klasickej stoličke, len potom mi odbieha od jedla a pobehuje po kuchyni s jedlom v ruke. Čo sa zase chcem vyhnúť tomu, nech je naučená, že sa jedlo je za stolom, aj z bezpečnostných dôvodov lebo je ako pojasena a s jablkom v ustach napr… Už som premýšľala, že jej aj vymením stoličku za inú, či som prisúvala stoličku rovno k stolu ale efekt to moc nemalo :/

angeli121212
3. máj 2024

@zzuunnaa ja ťa chápem ale keď si aj dnes písala, že ku koncu obeda sa už hrala s lyžičkou tak to si ju mohla kľudne vybrať.. aký to má zmysel? Aj tá voda na jej stolčeku musí tam byť? Náš by ju tiež zhodil, proste ju tam nedám a len ponúkam vodu a ide to

tiika
3. máj 2024

@zzuunnaa pripomenula si mi, ako si naša malá dávala do úst psie granuly a tiež sa z toho vyslovene tešila, prišla sa ukázať, čakala čo bude, provokaterka jedna😅🤭.

Možnosti je viac, ignorovať (zvážiť čo) i to niekedy zabralo, brat to ako výzvu k akcii, obrátiť to na srandu (ako v tom videu).
Láskavé nastavenie hraníc je krásne predsavzatie. Tu by som si však dala pozor na stráženie vlastných hranic. Ak ti už niečo veľmi vadí, urob rázny a zároveň pokojný krok skôr ako sa to nahromadí a vybuchnes.
Ja som si radšej nechala rezervu a energiu na to, aby som prijala dcerkine neprijemne pocity, keď už striktne zakrocim. Ak by to bolo už v hneve, nemala by som kapacitu na utíšenie a empatiu voci nej.

evelin1002
3. máj 2024

Je to sucast zdraveho vyvoja dietata, spoznava svet...ano, nam mamickam to lezie na nervy neustale upratovat po nich, lebo natrhaju papier, alebo nieco hodia, lebo sa zaspinia, ale co by ine za to dali, keby to ich deti dokazali robit... Nedokazem pochopiť ako na ihrisku mamicky zakazuju detom hrat sa s pieskom, aby sa nezaspinili, moje chodia domov od blata, ale spokojne ze sa vyhrali... Nevravim, ze treba vsetko dovolit, ale ak vam napr vadi ze vyhadzuje jedlo tak jej nedavat k rukam, ale krmte ju vy.

andreatytler
4. máj 2024

Taketo tvrdohlave deti co musia robit vsetko sami v jedalenskej stolicke sediet nebudu. Neznasaju byt niekde uvazneny. Potrebuju mat volnost aj pri jedle. Ja som rezignovala aj nad tym ze syn bude sediet za stolom pocas jedla. On je nezastavitelny. Vsetko musi vidiet a preskumat a hrat sa. Sediet pri jedle je strata casu a jedalensku stolicku neznasal. Ovela lepsie zacal jest ked som ju zrusila a davala mu jedlo do uciacej veze. Najskor sme jedli obaja na stojaka pri kuchynskej linke. Neskor k tomu pribudol maly stolik so stolickou (ako maju v skolke) a tiez rad je za velkym stolom. Paci sa mu ked jeme vsetci pokope a dame sviecku na stol a dostane velky tanier ako ja. Ale ked zasyti najvacsi hlad uz sa utekal hrat. Potom este dobieha na par sust a ak nie, necha sa dokrmit pocas hry.

Ked vravis ze veci robi naschval, myslis tym asi ze to robi preto aby ta nahnevala a vytocila. Toto nie je pravda. Ona to robi zamerne a naschval, ale jej motivaciou nie je ta nahnevat, ale skumat ako budes reagovat. Ona sa pri tom jedle nudi a hlada si zabavu. Skus sa s nou rozpravat, nieco zaujimave jej vkladaj. Jedlo by mala byt spolocenska udalost.
Ignoracia je dobra taktika ale nie vzdy. Ako vravi @tiika, treba to zvazit. Velmi dobre to funguje ked dieta zacne hovorit nadavky. Este nevie co to znamena, len vie ze u rodica to vyvola paniku a to je zabava. Ak to rodic ignoruje, dieta s tym prestane.
Ale ja osobne by som neignorovala hadzanie jedla na zem. Mne sa to nechce cistit. Cize jedlo na zemi je moja hranica za ktoru nechcem ist. Pouvazuj co je tvoja hranica. Mozno tebe nevadi cistit jedlo zo zeme, ale ovela viac ti vadi ked dieta odbieha od jedla.
Inac s detmi sa da uzavriet dohoda a vzdy ked mate rozdielne nazory tak sa da najst kompromis. Pozri si internetovy kurz Nevychova.

andreatytler
4. máj 2024

@angeli121212 Ved to... ked to rodic zoberie zo zeme a poda spat dietatu, to je akoby mu tym vravel: Tu to mas, hod to znovu a ja sa budem pri tom hnevat.😀

angeli121212
4. máj 2024

@andreatytler Hej no vyznieva to ako hra pre maleho... Keďže ja som sa takto hrať nechcela tak som malému povedala že ak hodí na zem danu vec ja mu ju nezoberiem ale zväčša sa už aj nudil v tej stoličke a keďže ja si na drobnostiach čo sa stolovania týka nezakladám vybrala som ho zo stoličky a keď bol ešte nahodou hladný pribehol a dačo som mu dala

princezna_bosorka
4. máj 2024

@reanda toto mi pride dost rozumny navod. Ja som napr nasho maleho oducala hadzat jedlo na zem tak, ze ak nechce, ma ho dat radsej mne do ruky (nie vzdy to fungovalo, ale vacsinou hej. Dnes vidim, ze ak hodi jedlo na zem, ma to ine priciny (napr. zachvat zurivosti).

Hlavne neocakavaj, ze rok a pol stare dieta pochopi nieco po tyzdni / piatich razoch, co nieco urobi... to musia byt mesiace treningu a stale sa to bude menit a vyvijat...

margitaf
5. máj 2024

@anjelicek26 moja by fungovala úplne v pohode len na Tom mlieku 😃vlastne tak aj fungovala skoro do troch rokov 😁

adelamodrykonik
5. máj 2024

Moja ma dva roky a tiež vyhadzuje jedlo. Ale vtedy viem, ze to, čo vyhodí, nechce. Vždy jej poviem, ze sa mi nepáči, že jedlo hádže na zem. A už jej ho viac nenukam. Nech doje to, čo chce. Ked bola menšia, tak ju bavilo to, ze ona nieco zhodí a ja to dvihnem. V kazdom pripade, tak malé dieťa ešte nevie robiť veci naschvál. Mozno skus knihu Detsky mozog vysvetlený rodičom od Alvara Bilbao. Pomôže objasniť veľa vecí 🙂