Platba kartou verzus hotovosť v Bulharsku

alena0305
24. aug 2023

Vedeli by ste mi poradiť, či je lepšie platiť hotel v Bulgarsku kartou alebo v hotovosti? Eurá alebo Levy ? Ideme bez cestovky. Mám VÚB. Poplatky za platbu kartou sú, ale ani v banke nevedeli, akú čiastku zo sumy tvoria. A ešte aký je tam momentálne kurz euro na levy. Na Slovensku 100 eur 182 levov. Ďakujem za aktuálne info.

zalka
24. aug 2023

@alena0305 mne pri platbe kartou ide dole cca 3%, platím mBank virtuálne ale cca toľko isto mi stiahlo aj priamo v BG pri karte fio banky dáke 2.98%. V Bulharsku kúpiš leva s kurzom 100e 190leva najbežnejšie zmenárne. Ja mám poblíž apartmánu banku tam som menila eura s kurzom 100e 193 leva.
Výhodnejšie je ti meniť euro v BG. Akurát pár levy by som mala na autobus...alebo ak máš dohodnutý transfer alebo taxi tak to aj eurom vyplatis.

maranco
24. aug 2023

@alena0305 VÚB má dnes kurz pri platbe kartou 1€ = 1,9167 BGN
plus poplatok pri platbe kartou v inej mene ako € v cenníku má VÚB 2,4 % z transakcie (sa čudujem že v banke nepoznajú svoj cenník na webe)
Ak budeš platiť v mene € (použije sa kurz obchodníka/hotelu) tak poplatok 2.4% nie je

Koľko BGN stojí ubytovanie?
Zvyčajne lepšie vyjde platiť v miestnej mene a nie cez DCC

https://www.youtube.com/watch?v=9k301M4ZEw0
muchotrafka298
24. aug 2023

Ja som si priamo tam v banke vybrala z bankomatu peniaze a s tymi som platila + kartou. Nie vsade brali karty, takze aby som mala hotovost. Tiez na vylete bolo treba vyplatit vstupne v hotovosti (levy nie EUR). Mne sporitelna uctuje poplatok jednak za vyber v zahranici a tiez za platbu kartou v cudzej mene.

Davaj si pozor, vyberaj len z bankomatu v banke, nikdy nie z volne stojaceho s napisom ATM ktore su fakt ze vsade. Totu su bankomaty, kde vyber stoji okolo 20 EUR, uz o tom dost pisali, ze si maju ludia davat pozor.

maranco
24. aug 2023

@alena0305
príklad ak ubytovanie stojí 500 levov
platba VÚB kartou je za 267,12€
platba FIO kartou je 263,35€
ak im pošleš platbu na bankový účet cez wise.com stojí to 258,05 €
platba Revolut kartou je 255,20€

maranco
24. aug 2023

Oprava Revolut je za 256,11€