Na ktorých miestach máte psoriázu?

mudr_peter_kozub
Moderátor
16. okt 2017

Psoriáza môže mať rôzne formy. Najčastejšie sa prejavuje vo forme ružovkastých šupiniek na koži, alebo vo forme popraskaných a bolestivých ložísk na tele. Tieto sa tvoria hlavne vo vlasoch, na lakťoch, kolenách či v spodnej časti chrbta. V niektorých prípadoch postihuje psoriáza aj kĺby a nechty. Kde všade, na ktorých častiach tela máte psoriázu Vy?

lufla
16. okt 2017

U nas v rodine sa vyskytuje na tvari po okrajoch vlasov, nad usami a obcasne na laktoch. Pripadne sa vyskytuju popraskane vysusrne dlane, neviem ci sa aj to radi k psoriaze.
Neviem ci to tu mozem pisat kvoli reklame, no pouzivame na vlasy node+ a na tvar ci pokozku ruk cutishelp. S cim mate dobre skusenosti vy, prosim?

evka031
16. okt 2017

Dobrý deň! Môj dvanásť ročný syn má vo vlasoch...na čo máme dávať pozor ??? Ďakujem.

junova
16. okt 2017

Dobrý deň, ja mám psoriázu už 15 rokov vo vlasoch. Raz je lepšie, raz horšie. Pred mesiacom ma začali bolieť kĺby a chrbtica. Budúci týždeň idem na vyšetrenie k reumatologovi, či nemám psoriáticku artritídu. Samozrejme, že sa bojím výsledkov. Začala som užívať denne rybí olej jednu kapsulu, piť mrkvovu stavu, vysadila som mliečne výrobky. Rada by som sa dozvedela od vás nejaké tipy čo robiť ak by sa potvrdila. Čítala som, že je dobré aj športovať. Pán primár, dá sa aj s artritídou plnohodnotne žiť? Samozrejme v prípade, že budem brať lieky? Potrebujem si prečítať aj niečo pozitívne lebo internet je plný negatívnych správ. Našťastie odrodene už mám. Čítala som, že účinná je aj biologická liečba. Ďakujem za odpoveď. Pekný deň

lubicky
16. okt 2017

Dobry den.ja mam psoriazu na pupku vo vlasoch vsetko mozne vyskusane psoristop kokosovy olej calciova mast...momentalne pouzivam biolampu viete mi poradit co este by sa dalo aplukovat

kristyk
16. okt 2017

Ja mám psoriazu na nohách , lakťoch ,vo vlasoch ,tvári ... mo všade ale bo forme fľakou niekde vadsie niekde menšie ...ja som na homeopatikách a prísnej diéte očistných kúrach a momentalne by som mala vypustiť bielu muku co je dosť taške ...overenú masť mám dr michaeles masť alebo skin cap výrobky

7983
16. okt 2017

Psoriazu som mala "za mladi" na čele,lakťoch,nohách aj na rukách.....no ako sa mi môj bujary život skludnil mám len na lakťoch. Všetko sa odvíja od obdobia. Niekedy to ani nevidieť a niekedy keď m stresové obdobie mám lupienky viditeľné,začervenanie a svrbí to.

maryetta
16. okt 2017

Ja mam psoriazu uz asi 15 rokov. Najprv len vo vlasoch. No postupne to ide za usi. Na celo. A nove loziska sa objavili aj na bruchu ☹

jeans55
16. okt 2017

Ja ju mam na laktoch, 1 kolene a vo vlasoch okolo usi. Obcas sa mi objavi aj v okoli oci ale zatial vzdy po case zmizne.

karolin2
16. okt 2017

Moje obe dcérky vo vláskoch.

lolka1977
16. okt 2017

Manžel (40) má psoriázu na vnútorných klenbách chodidiel, lakte, kĺbiky na prstoch rúk a pravom vonkajšom lýtku, občas vidím šupiny v ušiach, zdá sa mi že aj nechty sú postihnuté.
Ak si dá tradične kortikoidovú mastičku Beloderm, Belosalic ustupuje to. Slniečko a leto to jednoznačne zlepšuje a more 🙂
Počula som o nejakom kréme Lamisil? či tak nejako. Nemá niekto skúsenosť? Tiež je to na predpis myslím...
Kožná štandartne napíše raz za čas predpis a vybavené. Teda nerieši sa to nijako.

kochanka
16. okt 2017

Manzel sa s nou trapi uz vyse 20 rokov. Ma ju bo vlasoch, usiach, na kolenach, laktoch, nechtoch a ked sa mu zhorsi tak na celom tele

biba12
16. okt 2017

Moja mama má psoriázu cca od 6 rokov, to znamená , že už 59 rokov. Mala ju na lakťoch, kolenách a vo vlasoch. Ale keď jej vo veku 44 rokov dávali transfúzie, keďže operácia sa zle vyvíjala a ona stále krvácala, tak sa jej to stratilo. A odvtedy mala pokoj. Až teraz po 20 rokoch sa jej to objavilo vo vlasoch. Lieči ju kožný lekár. Nezdedilo to po nej ani jedno dieťa.

dubka29
16. okt 2017

Ja mam po 20rokoch psoriazu "len"vo vlasoch a usiach.brat ma velke flaky po celom tele

buba_3
16. okt 2017

Tiez mam lupienku, uz od mala. Bolo obdobie, ked sa 20 rokov neobjavila, az pred dvomi rokmi zo stresu, ale ako prisla aj odisla. Zatial mam pokoj. Bola by som rada keby sa tiez otvorila tema alopecie...

cicka22312
16. okt 2017

Ahojte aj ja mam psoriazu od 15 rokov a mam ju na laktoch ,kolenach plus na pokozke hlavy je to hrozne ..snazim sa ako mozem ale nevie to zmiznut vobec co je na to dobre ?? Mam to ruzove a na vrchu su supinky ...co predavaju na psoriazu pripravky tak pomozu ale su take ze ked ich prestanete pouzivat objavia sa a su horsie a to nechcem a tie pripravky su drahe :-/ ako bojujete vy ??? Dakujem za info

emilia25
16. okt 2017

Muz ju ma na laktoch a kolenach a syn ju zdedil tiez ma ju na hlave vo vlasoch a hlavne na zadocku a bokoch jemu to ale mizne a opet sa to ukaze inde.muzovy ani mrtve more nepomohlo co tam zil 4 roky.ma na to masticky ale moc sa s tym nenatiera iba vtedy ked ma kratky rukav dlho mu trvalo kym si uvedomil ze sa nema za co hanbit a tak zacal aj kratky rukav nosit.a tiez sa bal chuda ako to vezmem ked sme zacali spolu chodit.no ja ho milujem aj s tym a vobec mi to nevadi pre mna je dolezite ze je to super muz a super otec 4 deti.

bale1rinka
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub ja mám cca od 20tich rokov okolo uší, teda v vlasovej časi smerom od ucha ako keby ku krku, začalo sa to cca po 18stom veku, to som mala iba okolo uší a potom sa to rozšírilo a mám to doteraz, v roku 2014 ako som nastúpila do práce sa mi to objavilo na kolenách a na lakťoch, chodím pravidelne ku kožnej, ale keď že plánujeme potomka, nechcem ísť na tie tabletky čo mi spomínala a odporučila moja kožná a ani neviem, bojím sa ich jesť, zaťažuje to vraj moc pečeň...

stastna
16. okt 2017

pár ložísk mám na lakťoch a na nechtoch

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@lufla Dobrý deň, na rukách to môže aj nemusí byť psoriáza. Ak by to nebola psoriáza, mohol by to byť ekzém. Šampón Nodé DS + pôsobí skôr na klasické lupiny, teda seboroickú dermatitídu, ktorá sa môže vyskytovať vo vlasoch spolu so psoriázou. Kozmetika obsahujúca konope sa používa ako doplnková liečba psoriázy na premastenie ložísk. Ak vám to pomáha, tak je to samozrejme fajn 🙂

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@evka031 Dobrý deň evka, v prvom rade treba vylúčiť seboroickú dermatitídu, ktorá je u detí v puberte veľmi častá. Začnite klasickými šampónmi proti lupinám (používajte ich však každý deň) a ak je to seboroická dermatítída, tak do 14 dní by mali byť šupiny preč. Ak nie, môže to byť naozaj psoriáza a v takom prípade navštívte dermatológa.

montynka131
16. okt 2017

Ja mam tiez psoriazu vo vlasoch ale ja to mam uz ako prilbu komplet cela hlava stipe to praska supe svrbi katastrofa taha sa.mi to na celo mam to za usami v usiach a na nechtoch co je strasne skrade ked.ma zena.na rukach a nohach skrede nechty. Vlasy mi neskutocne padaju uz mam normalne flaky bez vlasov za chvilku budem asi plesata poradte prosim nieco ucinne. Chodila som do kupelov tam mi to pekbe zmizlo ale kedze sa mi pred rkkom narodil syn nemam.tu moznost sa vratit do kupelov. Dakujem za radu a odpoved

kochanka
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub pan doktor chcela by som sa spytat aky mate nazor na to ze manzel je dlhe roky liceny pen mastami a ziadne ine liecby mu ponuknute neboli.

bale1rinka
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub čo poviete na holtov krém? mohol by zabrať vo vlasoch na psoriázu?

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@junova
Občas je lepšie nečítať čo sa píše na internete 🙂 S biologickou liečbou robím už 11 rokov, denne vidím desiatky pacientov a môžem povedať, že ide naozaj o veľmi účinnú a bezpečnú liečbu. Ak Vám teda aj zistia psoriatickú artritídu, šanca na plnohodnotný život tu samozrejme je 🙂 V prípade kože viem povedať, že takmer na 100 %, v prípade kĺbov je toto toto percento síce nižšie, ale aj tak máme veľa pacientov, ktorí bolesti počas biologickej liečby jednoducho nemajú. Primeraný pohyb tomu samozrejme pomôže. Dúfam, že som do vlial aspoň trochu optimizmu 🙂

@lubicky
Voľnopredajných produktov je strašne veľa, závisí od toho, čo Vám sadne. Všeobecne najlepšie výsledky udávajú pacienti s produktom Skin-Cap.

@lolka1977
Lamisil je na mykózy medziprstia a nechtov, na psoriázu nie.

@cicka22312
Ak to nejde voľnopredajnými produktami, tak určite začnite návštevou dermatológa. Po vyšetrení Vám doporučí ďalší účinnejší postup. Vzhľadom na udávaný rozsah predpokladám, že by šlo o kombinované kortikoidné krémy, prípadne fototerapiu (pokiaľ by ste na ňu vedeli pravidelne (2-3x do týždňa) dochádzať.

@bale1rinka
Ak už plánujete dieťatko, tak samozrejme nič okrem fototerapie a lokálnej liečby nie je pre Vás žiaľ vhodné. Na uvedené lokality, ktoré spomínate, by to aj mohlo stačiť. Tablety môžu mať svoje vedľajšie účinky, to je pravda, ale sú dobré zvládateľné a nevyskytujú sa automaticky u každého. Často stačí len znížiť dávku lieku a vedľajšie účinky vymiznú.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@montynka131
Ak sa nebránite celkovej liečbe (tabletkám), tak by som s nimi určite začal. Tzv. pancier vo vlasoch býva často príčinou rozsiahleho podania vlasov. V dnešnej dobe si vieme poradiť s každým rozsahom a závažnosťou psoriázy.

@kochanka
A je na tých mastiach dobrý? Lebo ak áno a nemá veľký rozsah psoriázy, tak je to v poriadku.

@bale1rinka
Holtov krém obsahuje kameňouholný decht, ktorý sa dnes na liečbu psoriázy využíva len sporadicky, aj to najmä v kombinácii s fototerapiou.

@buba_3
Máte pravdu, táto téma má na tomto portáli svoj zmysel, obzvlášť v tehotenstve, skúsime to navrhnúť.

kochanka
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub ma aj na telo sprchovy sqmpon na hlavu sampon, na nechty krem aj na lakte. Belosalic, clovex, oilatum, a zarabanu mast, natiera pravidelne kazdy den vtedy mu to az tak neschne ale ako nenatrie uz to ma cele suche

karakula
16. okt 2017

Dobrý deň, ja mám psoriázu už 20 rokov, zdá sa mi že po pôrode sa mi to trošku zlepšilo ale mám ju prakticky všade okrem dlaní. Ale mala by som otázku ako sa zisťuje či su zasiahnuté aj kĺby, aké sú príznaky? Ďakujem

competition
16. okt 2017

Aj ja mam psoriazu uz skoro 6 rokov od prepuknutia.zistili mi zapal v tele niekolko nasobne zvysene aslo .preliecila som to penicilinom no psoriazy som sa nezbavila raz je horsie raz lepsie.mam ju na laktoch kolenach a na klbe na clenku.jednu zimu som mala komplet cele telo a pomohlo mi uz svietenie u koznej psoriaza na komplet vytratila.
Inak pozivam kokosovy olej drahe kremy z lekarne vobec nepomohli

buba_3
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub ...tak to budem rada. Tyka sa to mojho 5r syna.

matazirafa
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub skor by som vedela odpovedať na otazku kde ju este nemam.. a to je akurat na tvari.. Mam to 10 rokov a uz som bola na biologickej liečbe, ktoru mam kvoli detom momentalne prerusenu