Trojmesačné bábo dvíha hlavičku, keď leží na chrbte

ivet98
13. máj 2022

Nedávno sme mali 3 mesiace, moja mala slečna mi začala keď je v kresielku alebo na podložke dvíhať hlavičku, je to podľa vás v poriadku alebo ma niekto stým skúsenosť

1angelika
13. máj 2022

jasné, chce vidieť na svet .-)

bellugia
13. máj 2022

Normálka 🙂

beata_k
13. máj 2022

@ivet98 Praveze to tak ma byt v jej veku.

mima1
13. máj 2022

Uplne normalne to je 🙂

nykkushka
13. máj 2022

Nám fyzioterapeutka vravela, že to nie je zdravé pre dieťatko. Ide o určitú formu pasívneho posadzovania a pretazuju sa dieťatku trupove svaly, čo zaťažuje chrbticu. Že je lepšie vtedy dať drobca na bruško nech skúma svet tak ☺️

marzuz89
13. máj 2022

@beata_k prosim ta, podla coho to tak ma byt? Aj ostatne dievcata. Toto 3m babatko nesmie robit, je to v obrovskej miere vysledok ukladania do lehatok, kde dieta nema inu moznost pohybu, len tuto, cez brusne svaly "hore". Tak robi len to, co tam dokaze.
@ivet98 nie je to ok a nemala by si ju v tom podporovat. Vyber ju z lehatka, dopraj jej volny pohyb na "deke" , podlozke, pod hrazdickou. Nech sa nauci zapajat spravne partie svalov. Potrebuje teraz zdvihat nozicky vysoko hore, tym posilnuje brusko, ale spravne skupiny svalov. Brusko neposilnuje tahanim sa do sedu takto. Musi byt vela na brusku, o chvilu bude trenovat pretacanie na brusko a pivotovanie okolo vlastnej osi. Skus si precitat nieco o spravnom manipulovani s babatkom, o psychomotorickom rozvoji, ziadna fyzioterapeutka nepovazuje toto za spravne. Ale casto vidim presne to, ze maminky si dokonca myslia, ze dieta sa snazi posadit.

beata_k
13. máj 2022

@marzuz89 v lehatku nie. Na bruchu ano.

ivet98
autor
13. máj 2022

@marzuz89 s bruška na chrbát sa pretočit už vieme, aj sa kadjako prevracia, na brušku mi veľmi nevydrží keď sa vie otočiť na chrbatik už

nina004
13. máj 2022

@ivet98 Nám fyzio vravela,že tak malé dieťatko by na chrbátiku hlavu dvíhať nemalo. Preťažuje ho to. Vraj je to pasívny pokus o sed. Ale náš malý mal diastázu,preto nám to zakazovala,aby sa mu takto zbytočne nezhoršovala.Pokiaľ chce skúmať ,tak ho otočte na bruško.

marzuz89
13. máj 2022

@ivet98 3m dietatko sa este nedokaze tocit vedome z bruska na chrbatik, to iba vdaka slabym svalom strati rovnovahu a prepadne na bok a na chrbatik. Ako uplne prvy pohyb okrem zdvihania noziciek a spajania ruciciek dietatko zvladne pretavanie na brusko. Je to na tebe, ja by som si urcite nastudovala ten psychomotoricky rozvoj, aby si vedela, ako to ma byt spravne. Len tak spravne podporis dietatko.

marzuz89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marzuz89
13. máj 2022

@beata_k len tu bude rec o polohe na chrbte, tak aby nevznikli nedorozumenia 🤗 na brusku samozrejme, ze ano

pribinak
13. máj 2022

@ivet98 zrus to lehatko, dieťa nema takto dvíhať hlavičku, pretože zle zapája brušné svaly a bude z toho neskôr problém pri nesprávnom posadzovani

Ona má byt na brušku a tak vídať hlavičku a vzopierat sa na rucickach

beata_k
13. máj 2022

@marzuz89 Ano mas pravdu. Tak som i ja myslela🙂

ivet98
autor
13. máj 2022

@marzuz89 okej niečo naštudujem aj sa poradim s pediatričkou keď to teda nieje ok, ale píšem tak ako je

ivet98
autor
13. máj 2022

@pribinak ako som už písala malinka mi na brušku veľmi nevydrží keďže sa už vie pretocit na chrbatik

simca06022011
13. máj 2022

No predpokladam maminky, ze babatku nezakazete dvihat hlavu ked sa mu chce... Mozno skus menej dávať do lehátok, nechávaj ju na rovnom. Na brucho casto, ked sa prevráti, tak sa prevráti, bude na chrbte, prevratis späť ☺️

ivet98
autor
13. máj 2022

@simca06022011 ved práve že to nijak neovplyvnim keď mi to zvykne robiť aj keď nieje v lehatku, aj v kočíku keď sa zobudí,

pribinak
13. máj 2022

@ivet98 ale veď to vôbec nevadí, ona sa bude otáčať a učiť gulat po byte

marzuz89
13. máj 2022

@ivet98 ovplyvnis praveze. A velmi. Vobec nedavat do lehatka, davat vela na brusko, aby posilnovala spravne svaly, pod hrazdickou davat hracku nad uroven bruska.. Je toho velmi vela, ako sa da babatko naucit spravnym pohybovym vzorcom, a eliminovat tie nespavne, len to chce zaujem. Sama uvidis, ze ked si nieco nastudujes, da to zmysel aj tebe. Odporucam na FB profil Fyziomama, napriklad.

veronika946
13. máj 2022

@ivet98 nevie sa “už” pretocit na chrbatik, skor ju prevazi hlava… najprv sa dieta nauci pretacat z chrbatika na brusko, az potom naspat… toto a vela vela inych uzitocnych informacii najdes u hociktorej detskej fyzioterapeutky, budes prekvapena co sa vsetko dozvies… googli!!

svetlonos
13. máj 2022

@ivet98 kamoskin maly ju zacal takto dvihat uz v porodnici, vhodili sa cele oddelenie na neho divat, tiez som to videla tam, srandovny bol 😂

matinaa
13. máj 2022

Je to v poriadku 😉

marzuz89
13. máj 2022

@svetlonos och. Ze sa smeju maminky, ktorym chybaju informacie, pochopim, ale sestricky na novorodeneckom by mohli vediet (ak teda pod pojmom cele oddelenie beries personal). Chlapcek chudacik mal telicko v krci z nespravneho tonusu svalov, mozno zla poporodna adaptacia, stres. Nepomer sily krcnych a chrbtovych svalov.

Nezdvihal hlavicku, len mal napatie v tele, ktore potrebovalo povolit. Snad to ustupilo.

svetlonos
14. máj 2022

@marzuz89 nechcelo sa mi tu pisat cele eseje ale tak teda na upresnenie - ziadne krce nenemal ani to nerobil kazdy den ani x krat. Parkrat hlavu zdvihol, otocil na stranu a polozil. “Maly” ma uz 14 , nebolo a nie je mu nic, je zdravy ako ryba. Netreba za kratkym prispevkom hladat hned dramu. Presne ako si napisala - keby tam problem bol, riesili by to lekari 🙂