Trojmesačná dcéra sa odráža nohami a dvíha panvu od podložky. Je to v poriadku?

Zodpovedané
19. apr 2020

Dobrý deň,

dcéra bude mať o pár dní 3 mesiace a neobľubuje polohu na brušku. Vydrží maximálne 5 minút a potom sa rozplače. Pri pôrode mala zlomenú kľúčnu kosť, takže sme s polohovaním na bruško po odporúčaní od pediatričky začali až v mesiaci a pol.

Všímam si, že má dni kedy si na brušku pekne drží hlávku hore a snaží sa vydržať aspoň minútu. Posledné 3 dni pozorujem, že prestala dvíhať hlavu, ale začína kopať. Ako keby sa začína odrážať nohami. Začína dvíhať panvu od podložky a posúva sa tak vpred.

Je toto v poriadku?

Hlavu ma pritom položenú na podložke a väčšinou si cumle pästičky.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

po ukľudnení tejto situácie Vám odporúčam vyhľadať detskú fyzioterapeutku a absolvovať vyšetrenie fyzioterapeutom.

V troch mesiacoch by ste mali pozorovať v polohe na bruchu dokonale držanie tela, zadoček by mala mať prilepený k podložke a nôžky voľné položené na podložke. Naďalej Vašu dcérku pokladajte na brušku no radšej častejšie a kratšie, rešpektujte únavu či jej zlú náladu.

V tomto období odporúčam si naštudovať knihu nežnú náruč rodiča a naučiť sa ako s dieťaťom správne manipulovať, aby ste podporili zdravý psychomotorický vývoj.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk