Synechia vulvae

2. nov 2023

Prosím vás..som maminka 2 ročnej slečny...a nie je mi jasné čo to je...ide o to..je to možno citlivejšie...jej nezarastajú pysky ale sa mi zdá že má malú dierku...a čítala som že to mávajú dievčatká od 1-5 rokov...doteraz to mala v pohode kým som to vedela pri plienkovani sledovať..od augusta v plienke nie je a všimla som si to dnes že ako keby má malú dierku...neviem či si iba nahováram alebo čo🙈nežiadam fotky alebo čo...len nechápem na internete píšu prv pysky a čo ja viem čo ale na obrázkoch sa mi zdá že ide o dierky...možno ma vysmejete ale ja som sa s tým v živote nestretla...

zankalh
2. nov 2023

Ahoj.Tiez som to riesila.A to mala mala len asi 4 mesiace vtedy.Normalne jej zacala zrastat dierka.Vytvorila sa taka blanka.
Zili sme v zahranici a tam to neriesili.Tak som vatovu tycinku namocila do olejceka a pomaly pretierala tu blanku asi tak dva dni ked som ju prebalovala a uvolnilo sa to.Hlavne nie robit to na silu.Opatrne a jemne!Ale kedze zrejme zijete ma sk,povedz o tom dr.

anjelik2358
2. nov 2023

Mali sme to pred rokom tiež keď mala necelé dva roky, šli sme k pediatričke, dala nám výmenný listok k detskej gynekologičke a tá jej to zrastené takým silikonovým nástrojom oddelila, trošku zaplakala a potom nám kazala natierať to vazelinou alebo lanolinom. Odvtedy to natieram každý večer aj odťahujem aby sa to nezrástlo.

autor
2. nov 2023

Ďakujem za odpovede. Budeme hneď riešiť.

zuzkaa1991
2. nov 2023

Chodte zajtra k detskej nam to spravila dvakrát detska (s palickou ) tiez sme boli odplienovani a náhodou som si o tom citala na nete a ked som skontrolovala mala mini dierku mala celu blanku....isla som sa poradit s detskou a odstranila nam nu....mala okolo 3r ci kolko povedala ze je prekvapena kedze viac menej kvoli plienke sa to robim.musela som kazdy vecer roztiahovat jej nedovolila mi takze v spanku som jej to robila asi 4m ci kolko prvy mesiac kazdy vecer ....kedze mi lekarka povedala ze sa to nema zopakovať tak neriesila som o polroka ci o rok opat sa to zopakovalo uz mala viac nepamätám si ale zapamätala si to a uz kazdy vecer po kupani si sama roztahovala pisulu ;) mame 5.5r a uz len raz za cas skontrolujem

mima1608
2. nov 2023

Mojej dcérke sa to stalo v 3. mesiacoch. Tiež jej začala zrastať dierka. Išli sme detskej gyn, tá jej to napravila a teraz jej to potieram krémikom proti zrastom (namiešali v lekárni). Akurát pondelok máme kontrolu ☺️

autor
2. nov 2023

Čiže ak dobre chápem ak je to ešte v skorom štádiu tak to vie "napraviť" aj pediater?! ... bojím sa lebo naša odkedy bola v nemocnici má paniku z lekárov a nechcem ju zbytočne stresovať ale nezda sa mi to. A je aj hrozne citlivá nevedela by som sa pozerať ako ju to bolí a robia jej to nasilu...tlačia sa mi slzy do očí...

autor
2. nov 2023

@mima1608 je to dlhý zákrok? Ako prebieha?

mima1608
2. nov 2023

Trvalo to asi sekundu, takže pohoda. Mala si to ani nevšimla. Takou tyčinkou ako do ucha, namočenou v niečom jej to oddelila tak ako to má byť a ukázala mi potom, ako to rozťahovať a natierať.

horskaholka
2. nov 2023

My sme boli s tým na gynekológii, poslala nás detská, ale teda mne dr. povedala, že jej to rušiť násilne nejde. Že ju to bude zbytočne šťípať. Kázala každý deň naťahovať. Ja som si na to našla slezovú masť konkrétne zo stránky naturkraft a ňou tú blanku natierala. Trvalo to dlho, ale dr mala pravdu povolilo to samé asi po cca 2m.

anavixy
2. nov 2023

Synechia sa moze tvorit zdola, teda akoby zarasta posvovy vchod. Ak je ti v skorom stadiu, tak to vies napravit aj ty. Zaklad je nebat sa, pouzivat mozes slezove kupele, slezovu mast z justu, mucogyne a na prevenciu kludne olivovy olej z lekarne. Na to miesto zrastu aplikuj prstom alebo vatovou tycinkou tlak a/alebo prstami jemne ale zaroven dokladne odtahuj jednu stranu od druhej, znie to hrozne, ale povoli to a dieta si to mozno ani nevsimne (ako si to moja nevsimla a to to mala dokonca dvakrat). Chce to len trpezlivost a trochu odvahy, ja som to mojej prvy raz rozrusila len pri tom ako som skumala, ci je to fakt ono, kedze som tomu nechcela verit 🙈

autor
2. nov 2023

Ďakujem,je mi ľahšie keď viem že netreba hneď zákrok. Rozhodla som sa konzultovať s lekárom a skusiť sa spytať či si to môžeme doma liečiť ale určite nie bez jeho súhlasu.

autor
2. nov 2023

@horskaholka môžem dáky link na tú masť?

anavixy
2. nov 2023

Ono sa to vlastne nelieci, akurat sa tomu moze dat cas aby to povolilo vplyvom kremikov (slez je najlepsi na zrasty tak ako pri predkozke) a tlaku postupne, alebo sa proste pouzije vacsi tlak a zrast sa rozrusi ihned. V zahranici sa vraj tieto veci ani neriesia pokial nesposobuju problemy s odtokom mocu alebo caste uroinfekty, kedze je to hormonalna zalezitost a teda by sa mala napravit s nastupom estrogenov okolo 8.r zivota. To mi uz teda pride trochu nedbanlive/riskantne, ale zasa za mna to nie je ani nic co sa neda vyriesit doma bez stresu, nasa dr ani nevie ze nieco take mala.
No a potom uz len dbat dokladne na prevenciu lebo sa to zopakuje ani nvs ako 😏 drzim palce 🍀
Tato mast je vyborna https://www.justnahrin.sk/produkty/slezovy-krem

autor
2. nov 2023

@anavixy zachytila som pri predkožke Pinďamasť aj keď to už má v názve na čo je to...nebolo by to vhodné aj na toto?...tak trošku dúfam že sa nám to nepotvrdí a robím len zbytočnú paniku ... a keď už tak to riešiť doma...určite nechcem čakať aby to vyriešili o xy rokov hormóny...ďakujem Vám🍀

anavixy
2. nov 2023

Pinda mast tiez obsahuje slez, akurat nie v takej koncentracii alebo ako to popisat, je tam aj vela inych bylin, ale urcite je vhodna aj ta 🙂 ja si tiez myslim, ze to treba vyriesit cim skor, to bolo len na margo toho, ze to nemusi byt az taky strasny problem ako to my vnimame ked zistime, ze to maju (ja som z toho bola pekne na nervy vzhladom k tomu ze o synechii viem roky - som novorodenecka sestra a myslela som si ze robim prevenciu dostatocne.. no omyl). A teda hlavne kedze je to sposobene nedostatkom estrogenov, tak do tych 8+ (tzv. pokojove obdobie) rokov sa to moze vracat 😏

zankalh
2. nov 2023

@anavixy presne tak.Aj ja som to urobila sama a vobec ju to nebolelo.

mima1608
3. nov 2023

Autorka, nám namiešali takú masť v lekárni. Pýtala som masť na zrasty. Bolo to bez predpisu, platila som 5 eur. Skús sa spýtať u vás v lekárni na to. Určite to vedia namiešať všade ☺️

autor
3. nov 2023

Maminky idem sa radiť sem lebo som dostala super odpovede od vás..boli sme u dr.on mi povedal že ako ona to má ale že on by to neriešil že mám prísť keď budú ťažkosti kým nie je problém nechce ju traumatizovať nejakým zákrokom..vravím a aspoň nejakú mastičku? Že nech nedávam mastičku že nech nezasahujem do prirodzenej mikloflory či čoho to...ale napriek tomu som šla do lekárne vedeli mi dať ten pinďa masť a na pondelok objednali taký dáky čaj na zrasty že na kúpanie...čo mi odporúčate vy? Ja to nechcem nechať zájsť až do štádia kde už budú problémy ale náš pediater sa vyjadril tak že ešte to netreba riešiť...

simca06022011
3. nov 2023

pocuj, ak to nemate take zle, tak by som sa do toho nevrtala, keby to mala vyrazne riesil by to. Nezabudaj ide o citlive partie, to nie je je ako robit hokusy pokusy na ruke/nohe. Moja dcera to mala, a rozpadlo sa to same, stacilo proste po umyvani jej to prebehnut tycinkou v detskom oleji namocenou a postupne sa to rozpadlo alebo ako to napisat. Taka velka baba 2r si to bude pamatat a nebude to len tak...
Ja som si to vsimla o mnoho skor, lebo mne s nezadli rady z porodnice, kde nam zakazali chytat, umyvat a neviem co... detska lekarka to neriesila, ale potvrdila ze je to ono, lebo vazny problem by bol vlstne keby nemal ako odtekat moc ale moja nemala tie pysky uplne zlepene odhora dole

autor
3. nov 2023

@simca06022011 ona nemá pysky zlepené..dierku sa mi zdá že má oveľa menšiu..

anavixy
3. nov 2023

Ja trvam na tom co som pisala, pokial to budes robit ty a normalne len v ramci hygieny, ziadna traumatizacia sa nekona, to je prave ta vyhoda toto ked to poriesis sama. Natieraj, prejdi vatovou tycinkou s olivovym olejom z lekarne tam, kde je ten zrast aj okolo malych pyskov, lebo tie sa tiez priliepaju o steny, jemne prstami roztiahni posvovy vchod hlavne v mieste zrastu a skor ci neskor to povoli. Nie su to ziadne hokusy pokusy, len normalna sucast hygieny. Napr. gel Mucogyne obsahuje kys hyaluronovu, je vhodny aj na prevenciu synechii a nema ako narusit mikrofloru, ved tie kremy neobsahujú ziadne take latky…

autor
3. nov 2023

@anavixy už som jej prešla pinďa krémom iné mi dať nevedeli a na pondelok objednali čajík do vody. Celkom sa nechala zatiaľ...uvidíme,snáď to robím správne a bude to fajn. Aj som vravela mamine že ľutujem že som bola u lekára...akože on je odborník ale neriešiť kým nebudú ťažkosti mi nepríde OK.

anjelik2358
3. nov 2023

Toto nie je správne riešenie lekára, ja som bola vystrašená keď som videla že má len takú malú dieročku a švagriná ma vystrašila keď mi povedala, že jej dcére to uplne zrastlo že nemala žiadnu dierku a to bolo už dievčatko medzi 3 až 4 rokmi. Ano skús ten čajik, kremik a keď nepomôže radšej skôr ísť na mini zakrok, naozaj to trvalo len minútu.

mima1608
3. nov 2023

Toto mne tiež príde ako zvláštny prístup lekára 🤔 my sme to tiež mali v počiatočnom štádiu, mala tam len akoby blanku, pediatrička nás hneď poslala na detskú gyn. Zákrok trval sekundu, malá si nič ani nevšimla, a ani doma ju to potom zjavne neštípalo, nebolelo, lebo nebola ani nesvoja. Skús sa ešte v nejakej inej lekárni (napríklad na poliklinike, v nemocnici) spýtať, či ti vedia namiešať ten krém poprípade. Ja jej s tým mažem pošvový vchod plus trošku pysky.

autor
3. nov 2023

@anjelik2358 veď áno ja som sa tak nastavila že ideme ale lekár že to nie je až tak vravim hmm..tak skúsim doma kus jej pomôcť lebo zatiaľ žiadne ťažkosti nemá. Ja by som na to ani nebola prišla keby mi na FB nevyhodí jednu diskusiu lebo odkedy nemá plienky nenechá sa nám tak pozerať aj utierať iba postojačky. Ale našťastie krémik mi dovolila tak hádam to pôjde.

autor
3. nov 2023

@mima1608 aj tú blanku celú treba mazať nie? Či? Lebo tam som jej prešla tyčinkou a pysky vlastne tak všetko som jej prešla čo by sa mohlo prilepiť.

mima1608
3. nov 2023

No, mojej malej tú blanku dr prerušila, a kázala mi to od spodku, ako sa jej robila, to potierať. Takže áno, aj tú blanku by som natierala.