17-mesačné dieťa nechodí

4. jún 2023

Ahojte žienky…dúfam, že mi niekto pomôže ☹️ Dcérka má 17 mesiacov a stále samá nechodí… keď ju držím za ruky alebo len jednu tak ano, ale keď je napríklad pri stole, sadnem si na koberec k nej a volám ju k sebe tak príde, ale akoby sa na mňa len tak hodila…ako keď niekto dieťa naháňa a ponáhľa sa k mame a tak sa na ňu hodí…
Som s ňou na dvore a keď ju dám dole tak začne plakať, kričať otočí sa ku mne a nespraví ani krok… už to začala robiť aj doma…ale podľa nálady…ak je šťastná, smeje sa tak prejde pár metrov za ruky alebo ruku…ak je zla tak vôbec ani tie pár kroky…
Dievčatá…mali ste taktiež takýto “problém” ?…
Viem, že ma čas do 18 m ale nie je to to, že by mala nejaké slabé nôžky…jednoducho akoby sa bala sama chodiť…😒😞

evaachesa
4. jún 2023

A čo na to zatiaľ hovorí pediater? Chodíte niekam cvičiť? Fyzio? A prestala by som vodiť za ruky.

dzulli1980
4. jún 2023

Možno potrebuje len čas ... každopádne by som to riešila s pediatrom.

deedol
4. jún 2023

nevodit za ruky a dat jej nieco male do ruk, aby mala pocit, ze sa drzi, aj ked sa nedrzi.
samozrejme by som to konzultovala s pediatrom, nech vas posle k rehab lekarovi.

henka123123
4. jún 2023

Moj 2hy syn sa pustil presne v den 18teho nesiacu do priestoru a nic mu neuslo.dovtedy obchadzal abo urobil presbe jak ti jocoris 1 alebo 2 kroky ku mne.skratka musel dozriet...a je sikulko...starsi chodil skor a je ovela pozadu vyvojovo ako tento co chodil neskor

oskorusa
4. jún 2023

Daj jej do rúk, keď stojí, dve mäkké loptičky alebo zrolované ponožky. A už ju nevoď za ruky. Držím palce

jazula
4. jún 2023

Prestala by som vodiť za ruky. Naša sa vydala do priestoru sama v 15,5m a na začiatku sa tiež na nás vždy hodila, keď už bola skoro pri nás 🙂

autor
4. jún 2023

Skúšala som hocičo…varechy, lyžičky, loptičky… pustím pomaly, aby to “necítila” a itak si hneď sadne a len po štyroch…

pribinak
4. jún 2023

Zajtra by som nabehla k pediatricke a pýtala si výmenný lístok k neurologické a fyzioterapeutovi
Toto u nej ani nebude vec odvahy, ale svalového tonusu

autor
4. jún 2023

Baby ja už naozaj neviem… je to moje prvé dieťa a všetci mi hovoria, že ju musím učiť nasilu…že ju musím držať za ruky a chodiť čím najdlhšie…že aj keď bude plakať tak ju musím učiť, ale nedokážem to…keď vidim, že sa trápi a strašne plače tak ju nemôžem takto ešte viac trápiť…
Ak nezačne do 18 m chodiť tak zavolám doktorke…😒

pribinak
4. jún 2023

Prečo chceš čakať? Veď návštevou lekára nič nepokazis

tiika
4. jún 2023

Hmm, “ak je zlá”. Viem ako si to myslela, ale skús použiť radšej slovo nespokojná, podráždená.. Take malé dieťa nie je zle, možno ma s niečim problém, je hladné, unavene, hocičo.
Asi máš správny pocit, že sa boji. Chce to čas, kým sa osmely. Ak už stoji samostatne bez držania, tak začne chodit, je to len otázka času. Možno už o týždeň budes prekvapená. Skúšala by som s nou ísť na mäkšie povrchy, pieskovisko, trávu.. nech zistí, že ak aj spadne, nič hrozne sa nestane.
A určite ma času viac, nie iba mesiac. To sú orientačne tabuľky. Poznám deti, ktoré začali chodit i v 21 mesiacoch, sú zdravé, nič im nechýba. Ak si videla, že doteraz bola v poriadku, napredovala, tak spomal, zmierni tempo, tes sa z jej pokrokov. Toto nie sú preteky, ani napĺňanie limitov, skratka nerieš či to bude “načas” alebo o cosi neskor. Čo na tom záleží? Uvoľní sa.

jazula
4. jún 2023

A kedy napr začala stvornozkovat? Čo na to hovorí pediatrička?

autor
4. jún 2023

@pribinak okolo nábytku chodí, keď ju držím za tuky tak tancuje, skáče. Sama sa ešte nepostaví iba ak sa drzi nábytku alebo steny…

pribinak
4. jún 2023

Ja by som nečakala, je dosť mozne že vás pošlú cvičiť a čím je dieťa väčšie tým ťažšie sa s ním cvičí

autor
4. jún 2023

@jazula tiež začala neskôr…asi keď mala 8-9 mesiacov… taktiež sa bála…ani neskúšala trocha prejsť a potom jedného dňa začala sama od seba…
Hovorila som jej o tom keď mala 15 mesiacov tak povedala len, že sa na to potom pozrie a nič viac… zavolám jej a opýtam sa čo mám robiť…😏

autor
4. jún 2023

@pribinak ak by mala nejaký svalovy tonus tak by asi neskakala a netancovala či?… ja neviem 😒 achjaj…

euka210
4. jún 2023

1.toto treba riesit s pediatrom
2.ak chodi okolo nabytku, tak je podla mna vsetko ok a potrebuje len istotu na prve samostatne kroky
3.vodenie za ruky je velka chyba...preto sa hneva a chce hned teba...toto by som ihned zrusila...aj my sme pri 1.urobili tuto chybu, to rodicia v snahe pomoct robia...ale robi to skodu.

euka210
4. jún 2023

4-nozkovat na 9mes je uplne ok...moji tak okolo 9-10 mes.a okolo roka uz prve kroky. Nechaj dieta nech samo hlada sposoby, nepomahaj zbytocne ked netreba.

autor
4. jún 2023

@euka210 takto to robili naši rodičia, ich rodičia atd, atd… príde mi akoby všetko je teraz zrazu zle a pritom sa to robilo stále roky dozadu…mám ju naozaj nechať tak a neviesť ju za ruky, ruku?…

lienka.7
4. jún 2023

@autorka dieta sa v žiadnom pripade nema vodiť za ruky ani na silu netahať!!! Povedala mi to sama fyzio! NIKDY!!!!Ona nemá problém s chodenim, vsak by ti inak asi nechodila, ze? Ma problém sa osmelit. Tiez sme mali podobný problém, aj som to riešila s fyzio, mi povedala ze pokial do 18 mesiacov nebude chodiť sama, nech sa ozveme. Nebolo treba. Zrazu, sama od seba sa osmelila!

autor
4. jún 2023

Wow ženy…ďakujem za rady… každý naokolo mi hovorí, aby som práve za ruky ju učila chodiť…ďakujem vám za rady ❤️ cítim sa trochu lepšie keď už viem čo mám/nemám robiť…

evaachesa
4. jún 2023

To čo bolo pred pár rokmi, tak na to by som rýchlo zabudla. Veď všetko napreduje, sme úplne inde ako pár rokov dozadu. Prvé čo zmienila fyzioterapeutka keď sme k nej chodili so synom, že v žiadnom prípade nevodiť za ruky a nepoužívať žiadne chodítka (hračky na kolieskach, ktoré dieťa pred sebou tlačí) ani pavúky, kam dieťa posadíš a ono pasívne chodí.

januska12323
4. jún 2023

Kúp nejaké choditko, ktoré sa tlačí. Žiadne naťahovanie za ruky.

autor
4. jún 2023

No žienky, ale teraz ako 😅 píšete, že žiadne pavúky ani nič tlačiť…a hneď pod tým, že niečo také kúpiť…tak ako potom???😅😅😅

jazula
4. jún 2023

No…vývoj ide dopredu, každá generácia snáď urobí aspoň niečo lepšie, ako ta predošlá… Mne tiež rodičia frflú do vecí, do ktorých ich v podstate nič nie je (kedy odplienkujeme, kedy už konečne prestanem dojčiť - mala ma čerstvo 2 roky, ten ergo nosič je hrozný, kúpim ti turistické krosná…atd).
Za tie ruky by som fakt prestala vodiť. Musí si drobček zvyknúť fungovať bez barličky v podobe ruky. A našla by som si nejaku súkromnú fyzio a už pre svoj kľud dala dcerku skontrolovať. Možno sa boji, ale možno jej len treba ukázať ako na to. A možno bude treba chvíľku cvičiť a pôjde to. Držím palce 🤗

jazula
4. jún 2023

Tak pavuk 100% nie, kvôli klbikom. Tlačítka sú len ina barlička namiesto ruky, plus akonáhle bude chodiť opretá, zmení sa jej ťažisko a potom jej to bez neho pôjde ešte ťažšie… Ja som nedávala ani jedno.

evaachesa
4. jún 2023

@januska12323 prosím ťa toto nie je vôbec dobrá rada...niečo si o tom najskôr prečítaj. Toto by ti žiadny fyzio neodporúčal a ani autorke. Pozri si napr profil fyziomama. Je to fyzioterapeutka.
@autorka riaď sa tým čo ti povie odborník alebo si niečo predtým naštuduj. Áno, veľa mamičiek tieto "škodítka" deťom kúpi a pritom nevedia že tým deťom vôbec nepomáhajú, práve naopak.

janetinka27
5. jún 2023

Ahpj, vytvprila si zavislost od teba.chodit vhce, ale mysli si, ze sa to da iba s tebou. Tak to ma zafixovane a preto vyzaduje tvoju pomoc.to je psychologicky dosledok vodenia za ruky. Neboj, je sikovna, prestan vodit a pripadne navstiv fyzio.

ivec16
5. jún 2023

hlavne klud, vyzera to tak z eje uplne v poriadku ale zvykla si ze si jej poistka, musi sa naucit verit sama sebe, takze nevodit za ruky… ziadne choditka nepotrebuje… deti nepotrebuju normalne ucit ani stvornozkovat ani si sadnut… dokazu vsetko same ked su na to pripravene (moja zacala
chodit ako 2,5 rocna- ma diagnozu aj sme sa nacakali ale dokazala
to a zlepsuje sa kazdy den)
u nas fyzio ked tak radila dat do ruky plienku, jeden koniec mozes drzat ty jeden dieta, postupne povolujes…
ale podla mna staci zacat odmietat pomahat a neboj ina na to pride…

pribinak
5. jún 2023

Svalovy tonus je aj o udržaní rovnováhy v pridite, ktorá je kľúčová pre samostatnú chôdzu
To že pokrci kolienka je fajn, ale budeš asi veľmi prekvapená aké dôležité sú brušné svaly pre samostatnu chôdzu