Trizómia 16 - skúsenosti

katt884
4. aug 2021

Ahojte, prave mi z triple testov vyslo detegovane vysoke riziko trizomie 16 chromosomu. Som v 22tt. Dnes odobrali vzorku plodovej vody pre dalsie vysetrenia. Stretol sa s tym niekto? Nikde neviem o tom najst informacie. Morfologicky ultrazvuk ukazal nejake anomalie ... Ale nic strasne....moze sa jednat aj o mentalnu retardaciu. Lekari mi ponukli prerusenie tehotenstva. Neviem, co si mam mysliet, co ocakavat....

brezza
4. aug 2021

@katt884 urcite 16? Som myslela, ze tripple testy predvidaju len T13, T18, T21

martina123s
4. aug 2021

Aj 16...je to jeden zo zakladnych, co analyzuju...mne zistili pred dvoma tyzdnami pri prvom skriningu edwardsov syndrom - následne odber choriovych klkov, kde sa vysledok potvrdil, minuly tyzden kyretaz...drzim palce, viem si predstavit ako sa citis...drzim palce nech to v ramci moznosti dopadne co najlepsie

brezza
4. aug 2021

A aky to je syndrom T16?

@katt884 nezufaj. Mne vysli tripple na T21 1:5 a maly je zdravy. Drzim palce

katt884
autor
4. aug 2021

@brezza prepac...trisomy sme mali... Som nervozna strasne ...pomylila som sa, mame po sebe neskutocne vela vysetrenk a plnu hlavu....

katt884
autor
4. aug 2021

@martina123s dakujem. Drzte sa aj vy...

katt884
autor
4. aug 2021

@brezza t16 - je trizomia chromosomu 16. Nie je to konkretny syndrom, na slovensku maju udajne 1 pripad, zive dieta. Trizlmia tohto chromosomu ma za nasledok strasne vela moznych kombinacii, od mentalnej retardacie po rozne telesne, fyzicke priznaky. Tato trizomia moze za vacssinu potretov do 12tyzdna. V amerike su ale konkretne pripady, kde deti s tymto syndrkmom dokonca chodia na vysoku skolu...takze neviem. Strasne ambivalentne.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucinka9292
10. aug 2021

@katt884 ahoj, mne z Trisomy vysla trizomia 14 na 20%. Pravdepodobne mozaicizmus placenty. Bola som aj na genetike a nasledne na amniocenteze. Ta to trizomiu nepotvrdila. Som mesiac po porode. Spravili mi odber z placenty a z pupocnikovej krvy. Dnes som sa dozvedela vysledky a to ze “chyba” bola v placente. Este nas cakaju nejake vysetrenia mna a manzela. Viem ze je to tazke, ja som bola v soku, mala som dobre aj tripple testy aj morfologicke sono a potom prislo toto…ak nieco budes potrebovat napis 🙂

lucinka9292
10. aug 2021

@katt884 este dodam trisomia 14 je velmi raritna a preto som si zacala citat rozne zahranicnr clanky, aby som vedela o co ide. Nevedela som sa sustredit a nic ine som nerobila.

katt884
autor
21. aug 2021

@lucinka9292 ahoj, sme po amniocenteze, mame vysledky, ktore nepotvrdili pritomnost trizomie v bunkach plodu, je pritomna pravdepodobne iba v placente. Tesim sa, ze aj s Vami je vsetko v poriadku. Lekari ma ale upozornili na to, že placenta pred časom môže starnúť, treba priebežne sledovať prietoky, .... a keď budu výsledky horšie, máme sa pripraviť na cisársky a predčasný pôrod, ale nemusí to tak byť. Vy ste rodili v termíne?

lucinka9292
24. aug 2021

@katt884 Ahoj, tak to ma tesi, ze ste takti dopadli. To su super spravy 🙂 Rodila som presne na termin. Ziadne komplikacie neboli. Dufam, ze aj Vam to dopadne tak dobre 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre