Kiahne v prvom trimestri

drsmolinka
2. apr 2017

Ahojte mate niektora skusenosti s kiahnami v tehotenstve ale v prvom trimestri ??? Citala som ze je 1,5% sanca ze hrozi potrat to mi pride celkom male percento ale vsade pisu o velkom nebezpecenstve a vraj sa aj posiela na potrat. Dakujem za reakcie.

veronika33
2. apr 2017

@drsmolinka kiahne hlavne v prvom trimestri môžu poškodiť bábätko. Kopírujem sem z článku o kiahňach:
"Ak dôjde k výskytu ovčích kiahní u tehotnej ženy, znamená to pre plod veľké riziko. Existuje vždy možnosť, že dieťa si ponesie závažné deformácie. Vo veľmi vážnych prípadoch môže dokonca dôjsť k potratu alebo narodeniu mŕtveho dieťaťa. Miera vplyvu závisí do značnej miery na dobe infekcie. Zvlášť citlivé sú infekcie medzi 8. a 20. týždňom tehotenstva. Počas tejto doby sa vyvíjajú orgány plodu, čo môže spôsobiť vážne vrodené chyby očí, srdca a mozgu. V prípade infekcie medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva, sa môže jednať aj o deformácie končatín, nízku pôrodnú hmotnosť, malý vzrast, zjazvenie pokožky alebo predčasné úmrtie."

podobné články určite nájdeš na internete viac

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marta1315
2. apr 2017

Ja som mala tiez problémy s kiahňami ale v 25tt. Pobehala som doktorov a chvála bohu v tomto tt mi nic nehrozí ani malému. Ale o prvom trimestri som tiez čítala a aj od doktorov pocula ze to je rizikové. Najlepšie nato nemyslieť len to prekonať ☺️ Známa mala v 2 mesiaci a maly je v pohode . Drzim palce 😊
A persica ano ked prekonala v detstve už sa ich obávať nemusí. A osýpky - zevraj 100x horšie ako kiahne 😒

jeennyv
2. apr 2017

@drsmolinka kiahne, osypky, rubeola a taketo choroby su nebezpecne vzhladom na plod, nasa znama ucila v skole a dieta v jej triede malo rubeolu..utekala doslova k dr...lepsie je ked objasnis situaciu...ci mas chore dieta alebo si bola v styku s chorobou

drsmolinka
autor
2. apr 2017

Ano citala som ze najhorsie je to v prvych tyzdnoch a na konci uz pri porode. Ale chcela som vediet prakticke skusenosti mamiciek aj to ci sa da na 100% urcit z krvnych testov a usg v akom stave je plod.

jlp
2. apr 2017

Prekonala si ich ty v 1.trim?, alebo si ich mala v detatve a niekto v okoli ich mal pocas tvojho 1.trim? Ak si ich prekonala, vsetko je ok. Ak nie, je to sist zavazna diagnoza.

tranquillo
2. apr 2017

@drsmolinka a máš skúsenosť s kiahnami v prvom trimestri? Pokiaľ viem ja, ak ich žena už v minulosti prekonala, tak by už mala byť chránená, či sa mýlim? A proti rubeole, osypkam a mumpsu sme zas boli očkovaní, tak to by tiež nemal byť problém, či?

jeennyv
2. apr 2017

@tranquillo ano ked uz si kiahne mal nedostanes, ale su pripady ked kiahne boli slabe, ze niekto dostane este raz..

tranquillo
2. apr 2017

@jeennyv a vtedy to môže ohroziť aj bábätko?

jeennyv
2. apr 2017

@tranquillo tieto choroby ohrozuju dieta vo vseobecnosti vzdy...ale to neznamena, ze sa musi nieco stat...resp v rannom stadiu tehu je to ohrozujuce...prosto treba davat pozor a ak viem, ze sa take choroby v mojej rodine ci okoli vyskytuju tak sa vyhybam

tranquillo
2. apr 2017

@jeennyv isteže, len keď dieťa chodí do škôlky, tak je to niekedy ťažko, keďže tie prvé dni od infekcie môžu byť úplne bezpriznakove. Ja som vychádzala z toho, že po prekonaní kiahni vzniká celoživotná imunita a proti tým ostatným "detským" chorobám sme zas boli očkovaní aj my aj naše deti (teda aspoň väčšina).

jeennyv
2. apr 2017

@tranquillo vznika, len ako vravim zalezi priebeh choroby a plus tehu oslabuje organizmus...v takych pripadoch treba hned navstivit dr a lekari uz podniknu kroky ci daju rad co a ako..

janka54321
2. apr 2017

Ak si aj mala kiahne, tak mozes dostat pasovy opar...a ten je pre plod nebezpecny hlavne v prvom a poslednom trimestr

drsmolinka
autor
2. apr 2017

Ak zena mala v detstve kiahne tak jej uz kiahne nehrozia to viem. Ale ja som ich dostala teraz :(

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shia
2. apr 2017

ja som kiahne prekonala v detstve, a potom ked som otehotnela a dostala ich moja dcerka - ja som ich sice od nej nechytila, ale potratila som - bolo to v 1. trimestri :(

tranquillo
2. apr 2017

@shia a doktor ti povedal že to bolo kvôli kiahnam?

bienennest
3. apr 2017

@drsmolinka Ahoj, vsetky detske ochorenia, ktorymi sa infikujes pocas tehotenstva mozu a nemusia mat dopad na tvoj plod. Treba to vzdy riesit s gynekologom, ktory ti vacsinou spravi test na protilatky (ak este nemas prejavy choroby) alebo ak sa ti uz prejavila ta bude intenzivne pozorovat. Treba ist co najskor k lekarovi a hned aj pri objednavani terminu nahlasit, ze mas taketo ochorenie aby si nenakazila ine mamicky. Moj prvy syn sa nakazil v skolke rubeolou pocas mojho prveho trimestra s druhym syncekom a nastastie som mala dostatok protilatok, takze sa nic nestalo ale treba to rozhodne skonzultovat s lekarom.

PS: zial kiahne sa mozu obavit aj viackrat v zivote ak ich priebeh predtym nebol silny.. povedal mi to aspon moj detsky lekar ked ich dostal moj syncek... na pozore sa treba mat vzdy, hlavne kedze maju velmi dlhu inkubacnu dobu (medzi nakazenim a prvymi priznakmi mozu prejst az 2 tyzdne)

shia
3. apr 2017

svokra robi v lekarni a minule leto, ako boli u nas v skolkach rozsirene kiahne, chodili po lieky ludia s tym, ze chytili kiahne druhykrat...takze bud iny druh kiahni alebo neviem, ale proste pochytali dospleli aj deti podruhykrat kiahne....

sojaso
3. apr 2017

ahoj...nepises, ci ich mas alebo sa len obavas?, moja dcerka mala kiahne, ked som bola v druhom mesiaci tehotenstva, velmi som sa zlakla, aj ked som ich ako dieta prekonala, no akurat v tom case davali v spravach, ze sa mozu aj opatovne vratit, gynekologicke som to povedala, no vobec to neriesila, cakali sme, ci budem mat nejske priznaky, nic sa mi nevyhodilo, nemala som ziadne priznaky, babatko je v poriadku 🙂, drzim prsty, nech ste ok

drsmolinka
autor
3. apr 2017

@persica Lekarka ma poslala na potrat vraj mi nikto nezaruci ze bude dieta ok

senta_sofia
3. apr 2017

@drsmolinka daj si spravit nejake rozsirene testy, neska uz su vysetrovacie moznosti dost dobre a 100% istotu nemas nikdy. Navyse, v 1.trimestri je to casto vo hviezdach. Uz v neskorsom stadiu ak cez morfologicky ulttazvuk vedia babatko detailne popozerat.

bienennest
3. apr 2017

@drsmolinka to mi pride strasne surove od tvojej lekarky.. to ci sa ti narodi zdrave babatko je v takom skorom stadiu vzdy nejasne aj keby si bola uplne zdrava.. skus si zadovazit nejaky druhy nazor.. lekarov je na svete dost

drsmolinka
autor
3. apr 2017

@bienennest aj mna to prekvapilo v telefonate som hovorila o co ide a ze nemozem este prist k nej kvoli infekcii kiahni a ona ze to je na potrat a aby som prisla ked bude lepsie spisat papiere o potrate.......no pritom mi nebol robeni ani usg este ani ma nevidela

drsmolinka
autor
3. apr 2017

@senta_sofia ja som povodne mala take predstavy ze budu testy urobene, ale o tom mi Dr ani nehovorila, a dozvediet sa tesne pred porodom ze dieta bude tazko postihnute.....:( ale zase zabit zdrave dieta mozno......je to tazke.....

senta_sofia
3. apr 2017

@drsmolinka nad konzultaciou s inym lekarom si nerozmyslala? Skus pohladat tuto na fore, je tu vela zien,co im vysli zle testy a podstupili rozne vysetrenia, zo zdravotnych dovodov mozes podstupit umele prerusenie tehotenstva do 24tt. Tiez ma prekvapuje,ze ta len odpinkala,ze na potrat.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shia
3. apr 2017

aj ja si myslím, že je to maximálne neľudské posielať takto predčasne na potrat, keď vôbec nič dieťatu byť nemusí, išla by som na nejaké testy určite, minimálne preto, aby som si nevyčítala, že som preto nič neurobila, a aj konzultácie s iným lekárom...

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
drsmolinka
autor
4. apr 2017

@persica v tretom tyzdni

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre