Glukóza nalačno okolo 7 pri tehotenskej cukrovke

tinka1234567
26. aug 2021

Ahojte, pred tyzdnom mi zistili tehotensku cukrovku, hodnoty po jedle mam vacsinou v norme, ale trapi ma ze nalacno som mala vcera 7.2 a dnes 6.9. Hodinu po veceri som mala 6.5, ako je teda mozne ze do rana to vzrastlo?Mate s tym niektora skusenost? Co moze byt pricinou? kolko hodin pred rannym meranim ste jedli posledne jedlo? ja 8, moze to byt dovod?Rada by som sa vuhla tabletkam a inzulinu... Dakujem

mattkapd
26. aug 2021

@tinka1234567 ahoj.. Lacná hodnota sa dava dokopy najhoršie.. Co ješ na večeru?.. 8 hodín na lacnenie niekomu stačí a niekto musí čakať aspoň 10 hodín.. Na fb je dobra skupina baby sa tam veľmi vyznajú nájdi si ju a skus sa opýtať tam isto ti poradia tehotenská cukrovka + vhodné recepty.. Myslím ze tak nejako sa to píše

amelie2017
26. aug 2021

Mne doktorka povedala, nech si nieco male prejem aj v noci, alebo dam pohar nizkotucneho mlieka, ze nebudem mat rano taky vysoky cukor. A fungovalo to v oboch tehotenstvach.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@mattkapd predvcerom som jedla orechy a vcera kusok celozrnneho chleba so sunkou, mozarellou a paradajkami...aj to som mala co robit aby som si uz potom nic nedala kedze som bola hladna...dnes skusim dat to 10 hodin pred meranim, pozriem skupinu, dakujem 🙂

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@amelie2017 naozaj? tak to by mi nenapadlo, skusim to...dakujem 🙂 a co male si si davala? este vecer ci v noci?

mattkapd
26. aug 2021

@tinka1234567 no mne dosť pomohli zatiaľ sa držím len diéty pár krát som mala šialene hodnoty.. Tie lačne väčšinou dobre ale po jedle niekedy cukor cez 10..po tom co radili baby si držím pekne hodnoty a nejako to už snáď do konca dobojujem.. Ja mam takú neskutočnú chuť na kofolu🤤

amelie2017
26. aug 2021

@tinka1234567 vacsinou som si dala to mlieko alebo polku bananu, alebo som mala take celozrnne nizkokaloricke chlebiky, tak polku z neho. A jedla som ako kedy. Ak som vecerala o 21. a sla spat o polnoci, tak som si dala vtedy, ak som sla spat skor, niekedy okolo 2., ked som sla cikat. Ja som mala dietu nastavenu na 2100kalorii a v nej som aj mala napisane, ze pohar mlieka pred spanim.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@mattkapd ja zas po jedle lepsie akurat vcer asom mala 9.3 po jablku a ovocnom jogurte tak uz viem ze to si dat nemozem aspon nie naraz..a beries aj lieky alebo inzulin? tiez si musis merat denne 4 krat? ja zijem momentalne v anglicku a o tyzden mam prvu navstevu v ambulancii tak som zvedava ci dostanem nejaku prepisanu dietu alebo aky je postup...

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@amelie2017
a mas presne prepisanu dietu co kedy jest? Ja zatial nie, v utorok mam prvu navstevu v ambulancii tak som zvedava ake su tu postupy lebo zijem momentalne v Anglicku...tiez si musis merat cukor par krat na den?

amelie2017
26. aug 2021

Ja uz som porodila pred 7 tyzdami, ale ano, merala som 5x denne, plus som mala presne predpisane, kolko g coho jest na ranajky, olovrant, obed,... ja zijem v Spain.
A teda ovocne jogurty si urcite nedavaj, max biely

vevesh
26. aug 2021

@tinka1234567 tak u nas v nemecku mi lekar predpisal inzulin, ze v tehotenstve je lepsie riadit cukrovku mechanicky ako dietami. A ja som musela davat extrem pozor na kvasene cesto. To mi davalo hranicu cukru do vesmirnych vysin (kazdy to ma ine...).

majamat
26. aug 2021

@tinka1234567 ak mas spravnus travu, tak pri cukrovk ti stupa cukor postupne, preto nemas 1 hod po vecery vysoky cukor. celozrnne potraviny obsahuju komplexne sacharidy a navyse ak sa skombinuju s tukmi, ci bielkovinami, tak je vstrebavanie sacharidov este pomalsie. a to je pri cukrovke dobre, takato strava ma nizsi GI.

no metabolizmus je zlozity proces a teda niekedy nas prekvapuje ako funguje, glyk, 7 nalacno je pri cukrovke bezna, neviem ci ams nejaku liebu okrem diety, ale nei ej to zas taka vysoka hodnota. a teda je ovela lepsie, ak mas len nalacno mierne zvysenu glykemiu, ako by si mala mat cely den. s thu cukrovkou neuribis zazraky, mozes sa len snazit korigovat glykemie, co sa ti zatial dari, po tehu by si mala byt oK.

tehu cukrovka ma iny mechanizmus vzniku, ako cukrovka 1 typu, ci 2.typu. preto po tehu vymizne no samozrejme ak aj su pripady,ze pretrva, je tumoznost, ze to nie je tehu cukrovka, ale klasicka cukrovka, ktora sa spustila v tehu. no to su skor vynimky.

oslo1
26. aug 2021

Mas vysoke hodnoty, uz davno si mala byt na inzuline.
Mme sa cukor upravil az po inzuline .
Ty ho mas vysoke koli placentae, preto tie ranne vysoke hodnoty.
Mlieko, banany a podobne sme Mali vsetky zakazane.
Z ovocia iba , teraz fakt neviem, ale tusim 1 alebo 3 denne, odpprucane pre zdravych ludi je 5 denne.
Ja som jedla Vela cucoriedok a Malin, ziadne one ovocie, lebo cucoriedky to stiahnu cukor.
Este je dobre sa po jedle AJ ist prejst.

amelie2017
26. aug 2021

@oslo1 preco ste mali mlieko zakazane? U nas je vo vsetkych dietach na ranajky aj vecer. A ovocie 3x denne, je jedno ake, len si treba sledovat velkost ovocia, jeho vahu, lebo kazde obsahuje cukor inak.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@oslo1 ja som mala už byť dávno na inzuline? Mne to zistili ešte len v pondelok a zatiaľ si este len 2 dni meriam cukor.. Návštevu ambulancie mam o týždeň

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@vevesh tu v anglicku myslim ze najprv predpisuju lieky az potom inzulin..nemoze ten inzulin alebo lieky nijako uskodit babatku?

mattkapd
26. aug 2021

@tinka1234567 meriam si tiež 4x denne.. Ono ovocie sa môže ale len doobeda a nie s jedlom a tiež nie toho veľa.. A ovocný jogurt na to zabudni jedine biely jogurt.. Musíš si začať čítať etikety.. Kde co koľko obsahuje cukru a co teda môžeš.. Teda snáď si tie hodnoty udrzis diétou.. Fakt skus tu fb skupinu nájdeš si tam aj kopu chutných receptov.. A diabeticke výrobky sa tiež pri tehotenskej cukrovke nemôžu

cervenaruza123
26. aug 2021

@tinka1234567 Ja som mala niekedy vyssi cukor praveze ked som hladovala dlhsie, v snahe si ho znizit. Vraj to tak v tehotenstve niekedy byva, lebo telo si kompenzuje nizku hladinu cukru v krvi tym, ze ju zvysi a niekedy sa to zvysi viac. Skus ako ti tu radili, ze najest sa vecer normalne a hoci nieco male v noci (samozrejme nie sladkosti, nieco normalne, ale malicke) a uvidis ake budes mat hodnoty rano. Ale neviem ci to pomoze, lebo mas ranne hodnoty dost vysoke na to, aby to sposobila len strava podla mna. Ja som mala nizke hodnoty, skor hranicne, pokial budes mat stale vysoke, vzdy je lepsie inzulin alebo lieky, ked nastavia tak, ako je vhodne v tehotenstve, ako dlhodobo vysoka hladina cukru. Lebo prave to moze skodit babatku, ak su dlhodobo velmi vysoke hladiny, preto sa ta cukrovka v tehotenstve tak riesi. Zena neciti este nic, ani jej to neublizi, najprv to pocituje dieta, na ktorom to ale nevidime, preto tie cukrovky tolko riesia.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@mattkapd pridala som sa do tej skupiny, nasla som ju len po cesky, neviem ci si myslela tu istu..ale dakujem 🙂 musim si este zvyknut na tie merania kedze od mala mam panicky strach z ihiel a dost to boli, niekedy musim pichnut viackrat lebo kvapka je mala...

cervenaruza123
26. aug 2021

@tinka1234567 Prsty si zvyknu, tiez som spociatku mala problem s tym, ze si musim merat cukor, dost to bolelo. Ale zvykla som si, aj prsty si zvykli a uz potom som si to ani velmi neuvedomovala.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@cervenaruza123 no budem si musiet tiez...je pravda ze sa nema pichat do palca a ukazovaka ale do ostatnych a z bocnej strany vankusikov?

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@cervenaruza123 stale riesim v hlave pricinu preco mam tu cukrovku, citim sa akoby vinna...ci to bude tym ze som pred tym ako mi ju zistili teda pred 28 tyzdnom jedla dost sladkeho a hlavne pila vela pomarancoveho dzusu ktory mi strasne chutil...alebo preto ze uz mam 35, alebo preto ze moj otec ma slabu cukrovku...doteraz bolo moje tehu bezproblemove ale posledny trimester si kvoli tej cukrovke moc neuzijem...

vevesh
26. aug 2021

@tinka1234567 nie, praveze spravne fungovanie TVOJHO metabolizmu je pre vyvoj dietata dolezity a ty len prijimas hormon, ktory tvoje telo nevie/nestiha vyrabat. Je to lepsie riesenie ako hladovat, neprijimat dostatok vitaminov, ktore si telo musi odniekial z inej strany vziat (ak su vobec v zasobach...).

mattkapd
26. aug 2021

@tinka1234567 hlavne si nič nevycitaj za to ty vôbec nemôžeš.. Prve tehotenstvo som cukrovku nemala teraz mam.. Sestra naopak v prvom mala a v druhom nie.. Druhá sestra nemala vôbec.. V rodine cukrovku nemáme.. A áno myslela tu Česku skupinu.. Skus im tam napísať s tou lacnou a uvidíš čo ti poradia

janetinka27
26. aug 2021

@tinka1234567 treba papat pravidelne v mensich davkach. dlhsie hladovanie paradoxne ten cukor zvysi. a v noci je clovek dlho hladny. rano byva zvysena glykemia. ja ked som chodila rano na krv, tak som sa snazila den predtym vyhybat sacharidom, aby som mala z krvi co najlepsie vysledky. vecer som sa snazila uz jest co najmenej. a bolo to nakoniec uplne naopak, mala som ovela horsie vysledky ako ked som sa stravovala predtym normalne. treba papat iba pomale sacharidy v kombinacii s tukom a bielkovinami, ako bolo uz pisane aj vyssie. kazdemu vyhovuje nieco ine. treba papat aj vlakninu, lebo ta spomaluje vstrebavanie cukru do krvi. cukor potom neleti hore tak rychlo. ale ked clovek zje rychly cukor, tak cukor v krvi vystreli vysoko, potom vystreli aj inzulin a zasa prudko ide cukor dolu. to nie je dobre. preto pomale cukry a rozlozit si jedlo postupne na cely den 🙂 ano a ovocie, to je kapitola sama o sebe, zial, ovocie dviha cukor rychlo, takze treba v malych davkach. ja si aj jablcko delim na 2x.

oslo1
26. aug 2021

@tinka1234567
AJ ja som v Anglicku, London.
Uz si v starostlivosti diabetes midwife?
AJ ja som Isla najprv na diet, potom Metformin a potom Insulin.
Ten cukor v krvi mas vysoky, ja som si kontrolovala AJ ketony v moci. Tie mi hned vyskocili hire, tak som musela mat appointment s dietician.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@oslo1 ano uz ma kontaktovala, v utorok budem mat prvy appointment a skan...ketony mi zatial nekontrolovali...ja mam cez den cukor ok len rano je vysoky, neviem ci to mozem nejak ovpyvnit..moze to suvisiet s tym z esi ho meram rano o 5tej pred pracou a ze mam dost zly spanok?en4esw si skusim dat posledne jedlo 10 hodin pred meranim...a kolko si mala cukor ked ta dali na Metformin?

oslo1
26. aug 2021

@tinka1234567
Mme Metformin vobec nepomohol, uz si nepamatam.
Ten ranny cukor mas vysoky koli placente. Placenta produkuje steroids a tie zvysuju cukor v krvi.
Dolezite je sa najest a mat pocit sytosti, tz pridaj bielkoviny do stravy a Uber sacharidy.
Na tom tvojim appointment budete cela skupina mamiciek, budete tam mat mw, mw diabetes, dietnu a lekara.

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@oslo1 no uvidime lebo v utorok som uz mala nieco take online, taky meeting s mw, dietnou midwife a skupinou mamiciek..a nepamatas si ci ti dala nejkau konkretnu dietu ci len povedala comu sa vyhybat? ja netusim ako to tu v UK chodi..

tinka1234567
autor
26. aug 2021

@oslo1 tak už mi písala midwife ze mam dnes večer začať brat metmorfin... Veľmi sa mi do toho nechce, bojím sa aby to neublížilo babatku

oslo1
26. aug 2021

@tinka1234567
Metformin mu neublizi. skor mu ublizi tvoj vysoky cukor

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre