Čo môže ovplyvniť hodnotu cukru nalačno?

17. jan 2023

Ahojte, minuli týždeň som bola na glukózovy test, nalačno som mala 7,1 vysoký a 2 hod po jedle som mala 5,6. Dnes sme odber nalačno opakovali a mala som 4,7. Tak ževraj je to v poriadku, ale zaujímalo by ma čo môže ovplyvniť ten výsledok nalačno keď som mala minuli týždeň také hodnoty. Máte skúsenosti?

iwesska
17. jan 2023

Jedla si den a vecer predtym vela sladkeho?

autor
17. jan 2023

@iwesska nie, sladké mi nechutí odkedy som tehotná a celkovo som sa pred oboma odbermi stravovala skoro rovnako

anjelicek26
17. jan 2023

Tak otazne je, ci si zmenila stravovanie a celkovo menej jedla vecer pred opakovanym testom... kamoska toto iste spravila - prvy odber zly - potom nejedla nic uz vecer pred opakovanym testom, len aby mala cukor nizky, vlastne oklamala test a nakoniec tu tehotensku cukrovku mala, neliecenu, babo obrovske, tlak vysoky, zadrziavanie vody 🙄 Jedla si pred tym opakovanym testom vecer normalne? Len ma tak napadlo...

ikka204
17. jan 2023

Tu sa pripnem, ak mozem. Nie si sama. Ja mam tiez pocit, ze mi to kolise od buka do buka. Po glukozovom teste, aj po teste u dia dr., aj po jedle cez den krasne hodnoty. Nalacno z prsta zvysene. Napriek prisnej diete aj tabletke vecer. Jem stale rovnako a hodnoty kolisu od 5,1-5,7. (Normu mam stanovenu do 5,4). Zo zily mam v ten isty den 4,5 a z prsta 5,7. Ja len kvoli tej hodnote nalacno z prsta mam potvrdenu tehotensku cukrovku a som na nu liecena. Zas netreba to podcenit.

autor
17. jan 2023

@anjelicek26 jedla som skoro rovnako, vôbec nie menej dokonca som včera mala aj zákusok lebo sestra mala meniny a večer som neodolala oskvarkovemu pagáču.

trgypadl
17. jan 2023

Ahoj, ako. ti robili odber? Glykemia z prsta alebo zo zily?

anicka176
17. jan 2023

Bol vždy odber zo žily? Hodnoty glukózy medzi kapilárnym a venóznym odberom sa môžu líšiť, je tam až okolo 25% nepresnosť. Smerodajná je hodnota glukózy pri venóznom odbere. Najlepšie by bolo realizovať OGTT iba z venóznych odberov.

autor
17. jan 2023

Odber bol vždy len s prsta

anicka176
17. jan 2023

Ani jeden venózny odber?

autor
17. jan 2023

@anicka176 ani jeden ani glukózu som nepila

svetlonos
17. jan 2023

Ahoj, ja som bola zrovna dnes tiez. Vcera som vecerala o 6:15 do rana potom nic. O pol deviatej mi z prsta namerala 98, potom vzala krv zo zily a 92 - teda stale vela. Malo by byt pod 92. takze ak mas z prsta uz hranicnu hodnotu ani zila to moc nezmeni

autor
17. jan 2023

@svetlonos skôr mi ide o ten rozdiel nalačno jeden deň 7,1 a ďalší 4,7 raz vysoký raz v poriadku

alenka58
17. jan 2023

aj pagáč zmení hodnotu aj čokoľvek v strave čo by si ani nepredpokladala preto je najlepšie ráno nalačno merať, môj manžel má cukrovku 2 typu každý deň si meria 3x a tie hodnoty sú naozaj rôzne najhoršie on má ráno nalačno, podľa mňa aj stres

autor
17. jan 2023

@alenka58 obe hodnoty čo som napísala sú nalačno. Včera večer som jedla pagáč a dnes nalačno som mala cukor dobrý. Minulý týždeň mi deň pred odberom bolo zle jedla som naposledy okolo 16:00 a cukor nalačno vysoký

anicka176
17. jan 2023

Ak takto skáču hodnoty, ja by som trvala na venóznom odbere nalačno - cestou všeobecného lekára, aby sa naozaj mohla vylúčiť tehotenská cukrovka. A ako potom robili OGTT ak nedali piť glukózu? Lebo ten test je štandardizovaný a má pravidlá

autor
17. jan 2023

@anicka176 ráno mi zobrali krv nalačno mala som sa najesť a o dve hodiny mi zobrali krv po jedle.

stanulienkat
17. jan 2023

Cukor v krvi nezvysuje len cukor, ale aj kaloricke jedla, vela ovocia....

madla60
17. jan 2023

Cukor závisí aj od pohybu, pohybom sa meraná hodnota znižuje, a nie je dobre byť hladný. Aj keď sa veľa používa tekutín - vody, aj to ovplyvňuje cukor - znižuje hodnoty.

svetlonos
18. jan 2023

ahoj
aj ked dlho nejjes, cukor ti stupne. Ja som jedla vcera naposledy o 13:00 vecer som zaspala s malym, takze ziadna vecera. Zobudila som sa o druhej hladna. Cukor 100 ( ma byt od 77-92) Zjedla sol dve rajciny a dva lyzice jogurtu bieleho, trosku olivoveho oleja. Rano o 5:15 hodnota 93 Niekedy je ozaj vinik aj stres ci zly spanok. Ak ides rano na prechadzku pred ranajkami, cukor tiez klesne vdaka pohybu.

anicka176
18. jan 2023

Aha, zvláštny OGTT

zuzi0911
18. jan 2023

Nebola si vtedy chora,alebo po tom odbere nejaká viroza?
Toto sa stalo dcére, bolo nám vysvetlene,že aj vírivá atď môže toto ovplyvniť...
Ja naor mam dg tehot.cukrovku...hodnoty nalačno mam vždy do 4-5 ...no po jedle mi to skáče..teda u dr som mala okolo 8 ...doma mám okolo 5-7.
4 dní dozadu som mala až hodnotu 10 ,deň na to okolo 9 nechápala som,ved som nejedla nič nove...v pondelok vírivá brušná...od včera hodnoty zas dobre ...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre