Asistovaná reprodukci verzus risk po genetickom náleze

monicatko20
2. feb 2024

Ahojte, nebudem tu rozpisovať román zbytočne..Chcela by som sa poradiť, pripadne nájsť maminku ktorá mala podobnú skúsenosť ako ja..Mám s mm zdravé dieťa, žiaľ druhého sme sa v 20tt museli vzdať pre patologické nálezy..Nasledovalo neskutočne veľa vyšetrení, nakoniec na gentike našli chybu ktorá mohla chorobu zapríčiniť..Odporúčali nám pri prirodzenom otehotneni testy (nifty plus odber amnio.) samozrejme s tým plne súhlasím.. teraz však došiel telefonát, vraj máme zvážiť asistovanú repr. Ja som tak zmätená, že neviem ako ďalej.. tešili sme sa po prvých výsledkoch, že môžeme ísť do druhého mimi a teraz toto 🥺 Nechcem riskovať samozrejme a prežívať celú tú bolesť znova, avšak tiež nie som stotožnena s tým, že máme vysoliť toľko peňazí za niečo, čo v podstate nepotrebujeme..s počatím problém nemáme, a nikto mi tiež nezaručí, že pri umelom oplodnení budú embrya ktoré prežijú vyšetrenie zdravé ..Ako by ste sa rozhodli vy?

amelia89
2. feb 2024

@monicatko20 Pri ivf sa predsa dá spravit genetika embrya, nie ? a este pred vkladom budes vediet ze embryo je zdrave.
Rozumiem co pises ale prist o dieta v 20tt( a aj v akomkolvek inom) musi byt extremne narocne,ja by som s pravdepodobnostou toho ze sa to moze stat znova urcite nechcela otehotniet prirodzene… Lebo aj ked otehotnied a pojdes na nifty ktore nedajboze opat preukazu problem - zase dalsi potrat?
Ako toto je velmi citliva a velmi intimna zalezitost,asi by som sa na konzultaciu s gynekologom nech mi dopodrobna vysvetli prečo mi odporuca to a to,ake su rizika, atď. Vela stastia a zdravia 🍀

monicatko20
autor
2. feb 2024

@amelia89 ďakujem krásne za správu.. my už máme všetko v podstate vysvetlené od genetičky..ale samozrejme rozhodnutie je na nás 🫣 viem ze sa robia tie vyšetrenia, preto nám odporučili ivf..ale tiež mi nezaručia, že oplodnené embrya budú zdravé 🤷‍♀️

rurutiax
2. feb 2024

V centre robia aj genetiku embryí. Tam vám pekne vyselektujú na zdravé a choré embryá a vložia vám samozrejme zdravé embryjko. 🙂

matus7030
3. feb 2024

@monicatko20
Ja som to síce nikdy nedotiahla do vyššieho týždňa, ako je 8tt, ale potratila som 4x (za 3 roky). Pochodili sme všetky vyšetrenia, všetko sa zdá v poriadku, okrem spermiogramu manžela. Po poslednom potrate som povedala, že stačilo a išli sme tiež do IVF. V novembri som stimulovala, začiatkom decembra bol odber (19 vajíčok), z čoho nakoniec bolo po 5.dňoch 10 embryí a všetky sme dali geneticky vyšetriť. Práve kvôli tej genetike sme išli do IVF. Z genetiky sa nám v januári vrátili 4 zdravé embryá. Na 1. vklad by som mala ísť na budúci týždeň.
Keď si to teraz tak uvedomujem, že vlastne z 19 prežili 4 zdravé, tak v podstate som ešte mohla zažiť toľko potratov. Samozrejme, neviem ako to dopadne ani teraz, ale spravila som zatiaľ všetko pre to, aby to dopadlo dobre. Je to ale časovo, psychicky aj finančne náročné. Držím palce, aby ste sa správne rozhodli.

martinaju
3. feb 2024

@monicatko20 oplodnene embrya mozu ust na genetiku a tam sa zisti ci su geneticky zdrave alebo nie. Co vam nezarucia? Jasne ze musia ist na genetiku inak vam nikto nic nezaruci ale po genetike uz sa z genetickeho hlasika nic nemeni. Moze mat vyvojovu vadu ale to je malo pravdepodone.
Avsak nikto vam nezaruci ze aj geneticky spravne(zdrave) embryo sa uchyti a vy budete tehotna.

monicatko20
autor
3. feb 2024

@martinaju ďakujem za správu.. nezaručí mi nikto to, že embrya nebudú niesť genetickú vaduu ktorú nám diagnostikovali, samozrejmeviem, že to vedia vopred zistiť..ale môžu mi vyšetrenie prežiť príklad 3 embrya ale všetky môžu niesť nález..to som myslela 😊
@matus7030 no mi geneticky nález mame, takže vieme kde je chyba..preto neviem ci sa oplatí zbytočne postupovať celý proces ivf ak nemám istotu nakoľko vieme kde je problém.. áno určite by som bola radšej keby som mala vyšetrenia vopred ako znova riešiť upt..ďakujeme krásne, bude to dlhé rozhodovanie veru 🙄

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kiki68
3. feb 2024

@monsterablue no tam s tym nic nenarobis, je to stale lepsie ako vzdy cakat do 14tt a potom absolvovat celu proceduru toho potratu. Znicenie buniek je jedna vec a znicenie a mozne znicenie aj maternice je vec druha. Nakolko s nifty musia cakat do 11tt, aby tam bolo dost materialu. Potom klky mozu tiez robit uz okolo 12tt, len ten tyzden tam caka clovek na nifty. Hlavne ked vedia kde moze vzniknut problem, tak je mozno IVF lacnejsie a mensie zlo.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sterea
3. feb 2024

@monicatko20 otázka stojí či sa genetikou embryí dá zachytiť to vaše ochorenie, ak nie tak je to pre vás zbytočné podstúpiť. Treba si uvedomiť, že genetikou embryí sa nedá zachytiť toľko postihnutí ako pri amniocentéze.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinaju
3. feb 2024

@monicatko20 jasne ze vam nikto nezaruci ze vam pride niektore zdrave ale tak vzdy lepsie vediet takto aj ked to je drahe ako cakat do 16tt kedy sa robi amnio (skor sa robi len odber klkov) a potom tehotenstvo ukoncovat. Jasne ze je sanca ze bude zdrave aj prirodzene kedze uz mate zdrave dieta ale osobne by som neriskovala.

kiki68
3. feb 2024

@monsterablue preco by nie, ked to ide geneticky otestovat to embryo. Nevidim dovod sa pripravit o zdrave dieta.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinaju
3. feb 2024

@monsterablue boze moj ona neriesi ocividne eticky problem. Ten tu riesite dokolecka len a len vy. Chcu zdrave dieta tak treba riesit ako to ide a nie rozmyslat ako nie. Ano ivf je finacne, psychicky narocne. Stimulacia sa prisposobuje zdravotnemu stavu pripadne liecba k stimulacii.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bejbs123
3. feb 2024

Cele je to o vasom rozhodnuti,co chcete,dostali ste odborny nazor z vysetrenia,no neznamena to,ze to cestou musite ist.pri prirodzenom tehu sa moze opat zadarit zdrave babo,no bohuzial aj nie a musite ratat aj s touto moznostou a nasledkami,pri ivf s genetikou embryi by ste sa vyhli tomu,ze dojde ku vkladu s tym genetickym problem,no tieh nemate zaruky,ze vklady vobec vyjdu,ak nie ste o ivf presvedceni tak do toho nechodte,nie je to jednoducha cesta

ahhola
3. feb 2024

O co islo v tom 20.tyzdni,morbus down?

monicatko20
autor
3. feb 2024

@monsterablue nevidím dôvod nemať ďalšie dieťa keď máme len iste riziko, ze sa moze zopakovať choroba, len teda by som radšej išla do istoty..
@sterea áno dajú, preto nám bolo ivf odporúčané, prsné kvôli vyšetreniu embrya 😊

monicatko20
autor
3. feb 2024

@monsterablue áno presne ten celý proces ivf mi tiež robí vrásky.. celý život som mala problémy s antikou, hormonámy 🫣 a predsa len malého mame po pol roku snaženia a zdravého 🙄

monicatko20
autor
3. feb 2024

@bejbs123 nie vôbec som neni, čítala som príbehy niektorých žien, samozrejme chápem ze túžba po bábätku ak niekto nemôže prirodzene, prehodnotí celý postoj..mne teda vôbec nič s toho co všetko treba podstúpiť po vôli nie je 🫣 nemyslím kvôli môjmu komfortu samozrejme, ale hormonálna stimulácia, všetky tie lieky, samotné zákroky..cele ma to až desí 😬

monicatko20
autor
3. feb 2024

@ahhola neviem co presne znamená pojem ktorý píšete.. Išlo o poškodenie 2 chromozómov..na jednom delecia a na druhom 250genova duplikácia..

monicatko20
autor
3. feb 2024

@kiki68 nifty pri tomto náleze nám spravili už v 10tt, následne amnio v 14tt..avšak tak ci tak by som čakala 10dni co už je neskoro a znova by som musela prejsť vyvolavanim pôrodu, co teda ešte raz prežiť určite nechcem 😒

diaszoky
3. feb 2024

@monicatko20 bud riskla prirodzene alebo sa zmierila s jednym dietatkom asi skor to druhe

monicatko20
autor
3. feb 2024

@diaszoky tiež som to už zvažovala..ale mam zdravé dieťa vieš, takže je tam šanca na to, že bude aj druhé.. 🙄 a nejak sa neviem vzdať túžby po druhom bábätku..🫣

diaszoky
3. feb 2024

@monicatko20 tak ked chces druhe ja by som riskla prirodzene. Pri ivf mozes mat aj ty vela problemov ci neskor alebo pocas toho. Psychika financie hormony, problem s vajecnikmi prsnikmi… Ked si aj mala
Problem
S hormonami. Je to podla mna zbytocna zataz len koli tomu ze vysetria embrya.. aj tak nebudes vediet ako to skonci.. podla mna by bola velka nahoda aby aj hned dalsi pokus prirodzene otehotniet bolo chore dietatko..ja verim ze vam to vijde… drzim prsty🙏🏻

ahhola
3. feb 2024

A aku chorobu by to teda sposobilo, duplikácia, delecia.. Vyjadrili riziko v ciselnom pomere? Nalr. Kamoske zmerali downov syndrom v pomete 1:159 a revala do mobilu, ze to da prec, tak som na nu navrieskala, ze by musela poridit 159 deti, aby bol jeden down, samozrejme, mohol byt hned prvy, ale aj 150 a bol samozrejme zdravy, tazko povedat, do akej miery su toto ksefty labakov a do akej realne hrozby, len tak logicky, kolko chorych deti sa narodi a presli usg., krvnymi testami, amnio... A choroby sa neurcuju, ale vylucuju a vylucit sa ich da po ar desiatok a je je na stovky

gabrielamodrykonik
4. feb 2024

@monicatko20 ked si date spravit genetiku embryi, tak v tom priade by ti mali zarucit, ze embrya, ktore budu vkladane, su po genetickej stranke zdrave, na co by sa potom robili vsetky tie geneticke vysetrenia embryi... Nezarucia ti, ze embryo bude zdrave pokial by tam doslo k nejakym vyvojovym vadam, ktore nemaju s genetikou nic spolocne, ja neviem, prekonas v tehotenstve nejaku chorobu, co to sposobi a pod. Toto je taka vazna a citliva otazka, na ktoru si musis dat odpoved sama.

martinaju
4. feb 2024

@monsterablue ja som pokojná ale co ty riesis eticky kodex a tlacis autorke do hlavy nieco

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre