Jedálniček pri tehotenskej cukrovke

lienka_9
7. júl 2022

Ahojte, prosím pomôžte mi. Čo také papate na raňajky - obed - večere. Budúci týždeň idem diabetologovi prvý krát tak sa ho spýtam čo mám jesť ale dovtedy potrebujem poradiť. Ďakujem 🙂

macka909
7. júl 2022

@lienka_9 záleží na tom či si aj pichate inzulín, či si merate cukor alebo máte mať len diétne opatrenia 🙂 základ je nejesť veľa sacharidov takže zamerať sa na bielkoviny, tuky..vyradiť sladké ovocie, sladkosti, mliečne výrobky, prílohy ako zemiaky ,knedľa, ryža len v malom množstve..moje raňajky tvorilo celozrnné pečivo +avokádo alebo vajíčka..desiata oriešky alebo grapefruit..obed mäso+zelenina alebo trocha ryže , olovrant tiež buď oriešky alebo alebo ryžové chlebíky s arasidovym maslom a večere celozrnný chleba so šunkou a zeleninou..ja som väčšinou jedla stále to isté čo som mala overené lebo zo všetkého mi stúpal cukor

macka909
7. júl 2022

@lienka_9 ja som si tým už síce prešla ale nie tak dávno v novembri som porodila ,doma mám ešte zápisky z jedálničkov a podobne takže kľudne môžem poradiť ak treba ☺️

daniela_p
7. júl 2022

@macka909 ja sa chcem opýtať, či vám po pôrode zmizla cukrovka? 🙈 ja sa bojím, že mi ostane ..

lienka_9
autor
7. júl 2022

@macka909 zatiaľ nič, az buducu stredu mi povedia na prvej kontrole. Ja som mala hodnoty nasledovné: nalačno 5,4; hodinu po vypití glukózy 5,7; a 2 hodiny po vypití glukózy 8,4. Gynekologicka povedala ze hodnoty nie su nejaké tragicke a pravdepodobne iba nejaká diéta bude dostačujúca. Dnes som si merala nalačno 5,2 a hodinu po raňajkách 6,1...a vcera hodinu po obede 5,8 a po 2 hodinach 5,2

lienka_9
autor
7. júl 2022

@macka909 a bábätko sa ti narodilo veľké? Lebo všade čítam ze predispozicia velkeho dieťaťa. Ja práveže minimum sladkeho zjem, keďže cakam chlapca tak skôr slané mi chutí...ale je pravda ze ovocia ako su jablka, broskyne a hrušky toho sa neviem dojest a samozrejme pijem sladké napoje, kofolu, džúsy, radlery a to ma asi vysoky podiel natom. Ešte k tomu nepravidelne jem, niekedy ani neranajkujem až obedujem. Bojim sa lebo mam 62kg, som v 26tt a doteraz som pribrala len 3kg, tak aby som skôr nechudla po tej diéte.

macka909
7. júl 2022

@daniela_p áno našťastie zmizla aj keď ma moja gynekologička strašila že mi ostane 🙂 ale treba na to ísť postupne nie hneď po pôrode do seba napchať sladkosti ☺️

macka909
7. júl 2022

@lienka_9 ja som porodila už v 36+0 neviem či kvôli cukrovke alebo niečomu inému a malý mal 2820g čo je celkom dosť na ten týždeň 😃 ja som tiež za celé tehu pribrala len 7kg možno aj kvôli tej diete ale to vôbec nevadí aspoň to šlo rýchlo dole ☺️ fuuu tie sladené nápoje treba určite odstrániť lebo vám dá diabetológ aj inzulín a to vám za to nestojí 🙂 a treba práveže pravidelne jesť raňajky desiata obed olovrant a kľudne aj večeru rozdeliť na 2 krát ale to vám všetko diabetológ povie 🙂

daniela_p
7. júl 2022

@macka909 sladkosti ja všeobecne nemusím ani sladké vody 🙈😁 ako sem tam si dám (resp dala som si) ale bežne som fungovala aj týždeň bez hocičoho sladkého .. pre mňa je toto najväčší strašiak celej tehu cukrovky, že mi ostane, alebo potom, že máme väčšie riziko cukrovky v neskoršom veku 😬

macka909
7. júl 2022

@daniela_p no to riziko tam je a hlavne je vraj takmer isté že pri druhom tehu sa to bude opakovať ale tak aspoň už budeme vedieť do čoho ideme ☺️ inak na zníženie cukru keď si aj niečo také dáte je dobré si trošku zacvičiť ,poprechádzať sa alebo akákoľvek aktivita na zníženie cukru, ja som to tak robila keď som zhresila s niečím sladkým 😃

macka909
7. júl 2022

@lienka_9 až teraz som si prečítala tú prvú správu, tak to sú v pohode hodnoty čo ste si merali doma a tie prvé po tom teste také som mala aj ja 🙂

barus26
7. júl 2022

@lienka_9 tiež som mala tehu cukrovku a bábätko sa mi narodilo v 39tt s váhou 3120g

daniela_p
7. júl 2022

@macka909 ja som ale na rizikovom, pohyb mám zakázaný 🙈 no hodnoty sa mi držia celkom, raz za pár dní mi vyskočia na 8 alebo až 9 keď skúšam nové jedlo .. inak v pohode je všetko, lačné hodnoty mám vždy dobre chválabohu 🙏🏻🙂

macka909
7. júl 2022

@daniela_p tiež som bola na rizikovom tak som aspoň slapala na stacionarnom bicykli 😃 ale samozrejme ak ti to doktor zakázal tak radšej nie 🙂 aj ja som na lacno mala ukážkové az po obede mi vždy vyskočili niekedy aj na 10-11

daniela_p
7. júl 2022

@macka909 myslím by ma rovno zabila keby som na stacionárnom bicykli 😅😅 ale tak pomaly dúfam, zd aspoň ku koncu sa budem môcť rozhýbať 🙂 aby som ozaj nebola celá ochabnutá … mne vyskočia hodnoty po celozrných veciach, preto skúšam čo môžem a čo nie 🤷🏼‍♀️ Na to musí byť každý sám, lebo každý to mame inak

lienka_9
autor
8. júl 2022

@macka909
@barus26 baby myslíte ze večera po 20hod vie ovplyvniť vyššiu hodnotu tehotenskej cukrovku nasledujúce ráno nalačno? Lebo iba ta sa mi vymyká z optimálnych hodnôt (jedno ráno nalačno 5,2 a druhé ráno 5,4)... ostatné hodnoty mávam vždy do 7 či uz po hodine alebo po dvoch hodinách

lilinka126
8. júl 2022

@lienka_9 ahoj mala by si merat dve hodiny po jedle a cukor dvíha vsetko okrem zeleniny ale aj tu su 4 vynimky, a maso. Ja si teda musim v tehotenstve pichat inzulin kedze som mala vysoky cukor aj pred tým ale myslim ze u vas pri diete je to v podstate normalna dieta ako pri diabetikoch druheho typu ked nie su nastavený na inzuline, na polovicu taniera zelenina a potom 1/4 priloha 1/4 je maso... uplne vylucit sacharidy sa nedaju a nahradit to len bielkovinami a tukmi.... bielkoviny by neboli az taky problem ale na tuky by som si davala pozor.. co sa tyka vacsieho babetka tak ak sa ti bude drzat cukor dobre je tam mensie riziko , tam je problem ak ti skace cukor, ze by si mala raz 12 a potom 4.. ak je to +- 2 tak je to ok, bavime sa o hodnotach nalacno.. je samozrejme ze po jedle ti cukor vybehne ale nemal by z 5 na 14... sacharidy by si mala jest tie ktore sa dlho travia tzv nie prazdne cukry.. ryza, cestoviny, mliecne vyrobky, zemiaky a pod sa travia dlhsie telu tak nevadia, problem je samozrejme sladke v pravom slova zmysle, kava s cukrom, sladky kolacik alebo biele pecivo, (odporuca sa prave celozrne, viac vlakiny dlhsie travenie) sladene napoje dzem, a podobne.. mám aj nejake materiali k tomu priamo z lubochne co sa tyka stravy diabetikov ak by si chcela viem ich najst a poslat ti, ale da sa to uplne v pohode zvladnut..

banalu
8. júl 2022

Moj typicky cukrovkovy den:
Ranajky - ovsena kasa z mandloveho mlieka, s cerstvym bobulovym ovocim (jahody, cucoriedky - teraz je toho vsade dost), jedna kocka postruhanej 75% horkej cokolady
Desiata - grecky jogurt s cerstvym ovocim /zase jahody cucoriedky, co bolo doma/
Obed - maso na prirodno /kuracie, hovadzie/ + zelena zelenina /najcastejsie brokolica/ + MALA porcia zemiakov/ryze
Olovrant - puding bez cukru, nahradila som ho brezovym
Vecera - proteinovy chlebik, sunka syr maslo a kopa zeleniny
Mne napr. mlieko robilo problem len ak som ho zaradila do ranajok. Puding som si robila, lebo mi chybalo nieco sladke 😂
Ono netreba si zamienat slovo dieta s chudnutim. Ak budes mat normalny prijem kalorii tak nebudes chudnut.
Podla toho co pises, nemas dostatocny prijem kalorii preto nepriberas.... Vynechavas ranajky a prijem jedla nahradzas cukrom. Podla mna to z toho ho mas taky rozhadzany cukor, tvoje telo jednoducho pracuje s tym co mu davas. Podla toho co som citala, mozes mat aj vysoke hodnoty ak dlho nejes, cize z hladu telo vyprodukuje vyssiu davku glukozy do tela aby dodalo telu energiu.
A ano deti cukrovkariek sa zvyknu rodit vacsie. Moja mala "len 3720g" ale ja som si merala cukor a stravovala sa pravidelne a vyvazene od zistenia cukrovky a dieta som prenasala len 5 dni, ale od 39 tt ma dr. pripravovala, ze mozno budeme musiet vyvolat skor aby som nerodila 4,5 kg babo. Treba na tom proste zapracovat. Podla hodnot co si pisala, pravidelna a vyvazena strava bez narazoveho prijmu vysokych hladin cukru (sladke vody) bude u teba postacujuca.
Precitaj si o tehu cukrovke, lebo tu nejde o teba, ale o babo. V tazsich pripadoch tehu cukrovky, babo po narodeni, moze mat problem, ale samozrejme, tym, ze sa to podchyti tak sa na to hned zareaguje.
Laicky napisane - Babo vlastne reaguje na hladinu cukru v krvi a pri pravidelnych vysokych hodnotach si na ne zvykne. Ked sa narodi, zrazu mu cukor (od mami) zacne chybat a moze sa dostat do soku. Samozrjeme personal je na to pripraveny a dietatu sa poda glukoza, aby sa predislo soku.

lucka2555
21. mar 2024

Ak hladate najnovsie odporucania inspiraciu skuste na instagrame ucty @cukrovkanadiete a @mama_s_cukrovkou . mne velmi pomohli sa zorientovat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre