Trisomy o aké konkrétne vývojové vady ide?

danicabbb
29. aug 2018

Ahojte dievčence trisomy testy dokážu zistiť bábätku aj, ako poškodenie mozgu? Čo vlastne všetko kto sa tomu rozumie pretože z tých doktorských názvov som ja úplne blbá máme v rodine postihnutie teda sa bojím

seagul
29. aug 2018

@danicabbb na http://trisomytest.sk/ je presne rozpísané čo sa testuje. Testujú sa vrodené vývojové vady spôsobené poškodením ( trizomiou) na 13,18 a 21 chromozóme. Aké poškodenie mozgu máš na myslí? Veľa veci nie je vôbec geneticky podmienených, napr taká detská obrna.....

danicabbb
autor
29. aug 2018

@seagul no to ja neviem má zasuahnutú časť mozgu neviem nič viac nerozpráva ale nieje to mozgová obrna chodí v poriadku. Čiže ak je geneticky chorý plod nedokáže sa to zistiť? Trisomy sú len na isté veci? Niesú geneticky podmienené?

seagul
29. aug 2018

@seagul a žiadna z porúch zistovanych trisomy testom nie je dedičná.... 21 je Down ktorý sa nededí a 13 a 18 sú syndrómy nezlučiteľné so životom. Ak máš akúkoľvek obavu alebo sa v tvojej rodine vyskytla konkrétna geneticky podmienená choroba treba to konzultantovat s gynekológ ktorý ťa pošle za genetickom, ktorý ti vysvetlí čo je a čo nie je dedicne. Úprimne, ďaleko pravdepodobnejšie je, že dieťa zdedí napr cukrovku ak sa v rodine vyskytuje a to nikto dopredu neotestuje. Niektoré vrodené deformácie/choroby potom vie ešte odhaliť ultrazvukom v 20tt.

danicabbb
autor
29. aug 2018

@seagul chcene si dat ten drahší za 450len sa vôbec netozumiem tomu čo všetko dokážu zistiť

seagul
29. aug 2018

@danicabbb vieš, trizomie ( resp akékoľvek poruchy chromozómov, ktoré sa tymto testom zisťujú) sú náhodné. Vzniknú pri počiatočnom delení buniek po oplodnení vajíčka a sú výsledkom ( blbej) náhody. Prepáč ak to vyznie nevhodnedne, ale to že má niaku príbuzný poškodenie mozgu, o ktorom nič nevieš a mohlo vzniknúť úrazom, pri pôrode, po chorobe, infekcií alebo z množstva iných príčin nijako nezvyšuje riziko u tvojho dieťaťa. Ja sama som si trizomie test dávala robiť pre môj lepší pocit, takže ho v žiadnom prípade neodsudzujem , ale naozaj sa netreba zbytočne plasit. Trisomy plus zisťuje opäť len mutácie na ďalších chromozómov, ktoré sú extrémne zriedkavé. Trisomie test nahrádza tripple testy ktoré sú extrémne nespoľahlivé a odpovie ti či dieťa trpí Downom, ktorý je najčastejšie sa vyskytujúce zo všetkých 3. Ale nič viac a nič menej, dôležity je potom aj morfologicky ultrazvuk v 20 TT.

danicabbb
autor
29. aug 2018

@seagul ďakujem si ma ukludnila je dosť možné že je to poškodenie spôsobené liekmi od matky.

seagul
29. aug 2018

@danicabbb naozaj sa tým netráp , ak by bolo všetko na svete dedicne tak dávno vymrieme 🙂 Ak máš obavu preber to s gynekológom ale ani on ti bez konkretnej diagnózy ( dieťaťa príbuznej) veľa neporadi. Pekný deň.

danicabbb
autor
29. aug 2018

@seagul ďakujem pekný aj tebe

evalin88
29. aug 2018

@danicabbb mi sme boli u geneticky v ba.... vravela ze ak chceme ten test tak zakladny staci.. tie drahsie su vraj menej presne ale mi sme boli koli DS... najpresnejsia je amnio ale toho som sa bala.. dali sme len zakladny

dolynkag
29. aug 2018

trisomy odhalí len poruchu určitých chromozomov /nie všetkých, ktoré su normálne v páre, pri poruche si miesto dvoch tri, ale ostatné neodhalí určite...... máme skúsenosť, žiaľ zlú, nám odhalilo trizomiu 18 - edwardsov syndrom, predtým som v živote o tom tiež nepočula, žiaľ, ako píšu vyššie, blbá náhoda ☹

danicabbb
autor
29. aug 2018

@evalin88 skúsime dať ten druhý uvidíme no

danicabbb
autor
29. aug 2018

@dolynkag to mi je ľúto, hrozné tiež mám obwvu

dolynkag
29. aug 2018

@danicabbb nemáš mať prečo, ja som mala všetky krvné výsledky zlé...... hcg, papp-a... preto som šla do trisomy

danicabbb
autor
29. aug 2018

@dolynkag 😢

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre