Vpadnuté bradavky

Vpáčené, vpadnuté, ploché či inverzné bradavky predstavujú pojem, ktorý nerada počuje žiadna dojčiaca mamička. Ako vpadnuté bradavky vyzerajú a skutočne pri dojčení môžu byť prekážkou? Čo robiť, ak sa bábätko prisaje k prsníku len s ťažkosťami? Aj o tom si môžeš prečítať v našom článku…
vpáčené alebo ploché bradavky

Ploché alebo vpadnuté bradavky môžu sťažiť začiatky dojčenia, ale vo väčšine prípadov neznamenajú prekážku v dojčení.

Vpáčené alebo ploché bradavky

Vpadnuté bradavky sú charakteristické tým, že bradavka „vpadá“ dovnútra namiesto vytvorenia klasického výbežku. Tento jav môže mať genetický základ, no ojedinele môže byť aj dôsledkom viacerých faktorov, ako sú dlhodobé nesprávne prikladanie dieťatka k prsníku alebo zranenia.

V rámci závažnosti stavu vpáčených bradaviek sa rozlišujú 3 stupne. Môžu byť diagnostikované lekárom, laktačnou poradkyňou alebo pôrodnou asistentkou:

  • 1. stupeň – najmiernejší. Bradavka je mierne vpáčená dovnútra, dojčenie to ovplyvňuje len minimálne, najčastejšie je potrebné natrénovať si techniku priloženia dieťatka k prsníku. Na zlepšenie stavu sú vhodné časté masáže.
  • 2. stupeň – stredne závažný. Bradavka je hlbšie vpadnutá dovnútra, no stále je viditeľný tvar výbežku – nesplýva s okolím dvorca. Dojčenie môže byť náročnejšie a je vhodné vyhľadať laktačnú poradkyňu, ktorá ti ukáže vhodné spôsoby priloženie bábätka.
  • 3. stupeň – najzávažnejší stav. Bradavka je hlboko vpadnutá dovnútra, pričom jej výbežok je takmer alebo úplne neviditeľný. Začiatky dojčenia si žiadajú väčšiu námahu a je potrebná aj konzultácia s laktačnou poradkyňou.

Sú vpadnuté bradavky prekážkou v dojčení?

  • Čoraz viac dnes prevláda názor, že vpáčené alebo ploché bradavky predstavujú typ bradaviek, s ktorými sa dá bez problémov dojčiť. Predovšetkým v kruhoch odborných pôrodných asistentiek a laktačných poradkýň sa vpáčené bradavky nepovažujú za žiaden problém.
  • Prax, na ktorú však zostaneš sama, môže byť trochu iná. Ak si prvorodička a máš vpadnuté bradavky, začiatky dojčenia môžu byť pre teba stresujúce a náročné. K zlepšeniu celej situácie nepomáhajú ani rôznorodé a odporujúce si rady dostupné na internete.

Ako dojčiť s vpadnutými bradavkami?

Dojčenie s vpadnutými bradavkami si vyžaduje trpezlivosť, chladnú hlavu a podporu okolia. Nezabúdaj preto, že aj ohľadom dojčenia môžeš požiadať odborníka o pomoc.

  • Laktačná poradkyňa – pri jej výbere dbaj o to, aby šlo o certifikovanú osobu. Poradkyňa laktácie1 ti ukáže, ako bábätko priložiť k prsníku, a takisto ťa naučí, ako bradavku pred dojčením stimulovať či ako pri dojčení sebe aj bábätku vytvoriť čo najväčšie pohodlie.
  • Pomôcky pri dojčení – používanie pomôcok pri dojčení je nesmierne sporné a nie každý odborník je ich fanúšikom. Aj preto je vhodné nájsť si laktačnú poradkyňu, voči ktorej budeš mať dôveru. Môže ti poradiť, aby si skúsila použiť napríklad klobúčiky na bradavky, no rovnako ti môže odporučiť, aby si sa im oblúkom vyhla.
    • Samostatnou kapitolou sú formovače bradaviek, ktoré sa využívajú na stimuláciu a podporu vystúpenia bradavky.
  • Masáž a stimulácia bradaviek – k dispozícii je množstvo techník a spôsobov, akými môžeš bradavky stimulovať, čím čiastočne docieliš ich zviditeľnenie a vystúpenie nad povrch pokožky. Keďže existuje viacero stupňov závažnosti vpáčených bradaviek, opäť je lepšie obrátiť sa na odborníka, ktorý k tvojmu problému bude pristupovať individuálne a ukáže ti spôsob masáže, ktorý pre teba bude najvhodnejší.
  • Odsávanie mlieka – či už ide o manuálnu alebo elektrickú odsávačku mlieka, môže ti byť nápomocná nielen pri tvarovaní bradavky, ale aj pri tvorbe mlieka. Materské mlieko sa totiž tvorí v takej miere, v akej je po ňom dopyt. Odsávanie mlieka sa preto odporúča najmä v začiatkoch dojčenia, kedy sa bábätko prisaje ku vpáčenej bradavke len s ťažkosťami. Manuálne stimulovanie bradavky napomôže k tomu, aby tvorba mlieka stále napredovala.

Bolesť bradavky pri dojčení

  • Vnímaš pri dojčení bolesť v oblasti bradaviek alebo dvorcov? Potom je potrebné hľadať jej príčinu. Nesprávna technika dojčenia či nesprávne prisatie bábätka k bradavke môžu viesť hneď k niekoľkým problémom.
  • Pozri si náš samostatný článok, v ktorom sa dozvieš viac o ragáde bradavky, syndróme bielej bradavky či kvasinkovej infekcii:

Bolestivé bradavky pri dojčení

Žiaľ, bolesť bradaviek pri dojčení, vôbec nie je výnimočná. Predovšetkým na začiatku šestonedelia sa s týmto problémom čerstvé mamičky stretávajú pomerne často. Prečo bolesť bradavky vzniká, aké môže mať príčiny a ako ju odstrániť? Je pravdou, že bude viesť k predčasnému odstaveniu bábätka? Aj o tom si môžeš prečítať v našom článku…


Video: Dojčenie a výživa novorodenca

Rozhovor s odborníkom: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Materské mlieko

Možno povedať, že bez materského mlieka by ľudstvo ako také neprežilo – v dobách, kedy nebola k dispozícii umelá výživa pre dieťatko, predstavovalo jediný spôsob, ako nakŕmiť novorodenca. Kedy sa materské mlieko začína v prsiach tvoriť, aké je jeho zloženie a čo všetko bábätku poskytuje? Poď si o tom prečítať viac.

Dojčenie a menštruácia

Téma dojčenia a menštruácie je opradená mnohými mýtmi, ktorým, žiaľ, mnoho ľudí verí. Môže sa menštruácia dostaviť, aj keď žena dojčí? A ako menštruácia ovplyvní dojčenie? Je pravdou, že bábätko túto zmenu v tele rozpozná a môže odmietať mlieko? Poď si o tom prečítať viac.

Ako dojčiť

Ako dojčiť je otázka, ktorá trápi veľmi veľa tehotných žien, čerstvých mamičiek a niekedy aj mamičky starších detí. Na túto otázku zvyčajne nemožno očakávať dobré rady od pediatrov, pretože nie sú odborníkmi na dojčenie a ani od staršej generácie. Kedysi boli propagované škodlivé postupy dojčenia. Pomoc nemožno očakávať ani v rade pôrodníc, pretože nezamestnávajú kvalitne vyškolené a skúsené laktačné poradkyne. S lepšou pomocou pri dojčení sa mamička väčšinou dočká v baby friendly hospital.



Viac o dojčení na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s vapdnutými bradavkami

Máš skúsenosť s vapdnutými bradavkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke