Laktačné poradkyne, sú to odborníčky?

ischariem
7. okt 2018

Vaše skúsenosti ? 🙂 pomohlo to niekedy niekomu vnoci bezradne budit a trápiť dieťa s polhodinovým prikladaním s domnienkou že sa to zlepší? 🙂 ďakujem za postrehy

fajnzienka
7. okt 2018

Ako ja dojčím už 23m. a moja skúsenosť buď sa dieťatko prisaje hneď ak chce piť (je hladné) alebo sa neprisaje vôbec. Zbytočne trápiť seba a dieťatko... a ešte v noci. Ak spí super, budiť by som ho nebudila na dojčenie. Ak plače a nevie sa prisať, tak by som tých 5-10min. nejako prežila, rýchlo si odsala trochu mlieka a po prste dala striekačkou, kým by sa upokojilo... nasledne skúsila opäť priložiť 😊 u nás to vždy zabralo a potom už sal a potom zaspal.

momoika
8. okt 2018

@ischariem my sme mali laktačnu, aj sme sa riadili jej radami a nechcel sa prisat, pretože som mala malo mlieka, takže mu hned netieklo=nebol zaujem. Takže ja som ani vitaminmy nerozbehla mlieko a nakoniec sa startilo....

michaella94
8. okt 2018

Laktačná ti poradila v noci budiť sieťkou a prikladať?? Správne som to pochopila?? Lebo pokiaľ mas dosť mliecka nevidím dôvod
..môj starší syn prespal celú noc od narodenia a bol len dojčený...ja som vždy dojčila na požiadanie a nie podľa časových intervalov...aj my ideme preto že sme hladný nie preto že je 12 hodín 😂 ak máš ale malo mliecka dieťatko počas dňa je dobré prikladať aj častejšie aby si zvýšila produkciu mliecka.....a čo sa toho biznisu týka...ja som mala pri sebe doma laktacnu poradkyňu 2x v oboch prípadoch som bola spokojná s radou a pomohli mi a ani jednej som neplatila ani cent 😊

marylynn
8. okt 2018

Ja by som bez laktacnej nikdy nekojila. V noci ale budit dieta nekázala. Len prikladat v polospanku.
A ze biznis? Ja mam svoju pracu velmi rada, ale zadarmo by som ju nerobila.

e_lenka
8. okt 2018

ja som mala zo začiatku trochu problém, ale chcelo to len trosku vlastného snaženia a rozbehlo sa to a nakoniec som dojčila viac ako rok.. a moje dve švagriné mali tiež problém, aj mali laktačné u seba a jednej to pomohlo a druhej nie a to sa naozaj veľmi snažila, ja by som to asi vzdala oveľa skôr... A tá druhá mala ešte "šťastie" na takú laktačnú, ktorá jej ešte pár týždňov po tom čo vyskúšali všetko čo mohli vyvolávala a posielala sms, nech to skúša ďalej, lebo ak dá malej UM neskutočne jej tým ublíži a pod... Takže za mňa laktačnú volať jedine v prípade kedy žena vyskúša čo je v jej silách a naozaj dôkladne si vybrať, koho k sebe zavolá, aby jej ešte niekto potom nevyrábal komplex a depku.

saxana000
8. okt 2018

Za mnou bola laktacna este v nemocnici lebo sa malinka nechcela prisat ale uz by som to druhykrat neurobila.nespravila som nic z toho co mi povedala pocuvla som radsej sestricky a svoj vlastny instinkt a kojila som nakoniec dokedy som sa sama nerozhodla ze uz staci.ak by som pocuvla rady laktacnej verim ze by bolo do par dni po kojeni ako sa stalo viacerym mojim znamym ktore prikladali cievkovali strihali uzdicky na odporucanie laktacnych a po mesiaci boli na nutrilone.
Takze tot moj nazor.

pininka
8. okt 2018

Mne radila moja sesterka laktacna, ale ani tak to nepomohlo, syn sa proste rozhodl ze on uz prsnim nechce. Kedze bola zima, tesne pred vianocami nedalo sa cely den chodit hola a len koza na kozu, navyse uz som mala aj starsieho. Snaha bola,ale nic z toho. Poznam ale viacero bab ktorym pomohli.

pieksamaki
8. okt 2018

@ischariem
Podla mna PRI prvorodickach...adekvatna rada....tam sa aj Vela clovek nauci....ale neskor..to kazda mamicka vyciti...a nic sa nedeje ked nekoji..niektore naozaj nemaju sluzky na vsetko...PRI vsetkych tych povinnostiach sa mi uz Po tom pri 5 dietati Ani netvorilo mlieko...taky stres...nie z dietata..ale zo zivota🙂...
Ale vseobecne doporucujem......preco nie.....je to individualne ako vsetko ostatne....

nastasyk
8. okt 2018

@ischariem Mne laktacna velmi pomohla. Mala sa zle prisavala, bradavky dohryzene do krvi, 4x za tyzden som mala zapaleny prsnik s horuckami a zimnicami. Po navsteve laktacnej od dalsieho dna kojenie bez problemu, zvysena tvorba mlieka... Ja odporucam, ale treba najst dobru, najlepsie cez mamila.sk.

nastasyk
8. okt 2018

@pieksamaki Vidis a ja som volala laktacnu az pri tretom🙂 a doteraz lutujem, ze som to nespravila uz pri prvom, usetrila by som si tri mesiace bolesti...n

mogaa
8. okt 2018

@ischariem ono vždy záleží od konkrétnej laktačnej, od jej skúseností a zároveň či používa aj zdravý sedliacky rozum🙂kvôli čomu ti kázala prikladať v noci každú 1/2hodinu? aký máš problém? bábo sa nevie prisať? nechce papať? málo priberá? ty máš málo mlieka,?budiť každú 1/2hodinu je každopádne blbosť...napíš konkrétne aký je problém a koľko má bábo....v noci sa odporúča bábo budiť ak má nízku pôrodnú váhu alebo ak bábo odmieta mliečko(už staršie)tak sa mu dáva papať v polospánku....ale určite nie každú 1/2hodinu....neterke napr. v nemocnici kázli zo začiatku budiť každé 2-3hodiny. Malá sa narodila malinká cca 2300g a nevedela si chytiť bradavku(malé ústa, veľká bradavka).Tak najskôr kŕmenie odsatým mliečkom cez striekačku, potom cez flaškou, ked prišli domov naučila sa cez klobúčiky a kojí doteraz 9.mesiacov(kojenie aj príkrmy). Občas ju kojí cez klobúčiky a občas aj bez🙂To budenie v noci tie 2-3 hodiny zo začiatku bolo preto lebo mala nízku váhu a potrebovala spevnieť a pribrať....Prvý mesiac čakávala či sa v noci zobudí do 3,5-4hodiny, ak nie tak ju zobudila dala papať, ale malá sa potom už sama budila....Len myslím prvé 2 týždne to bolo treba ak sa nezobudila do 3hodín, tak zobudiť a dať papať....Ide o to, že pokiaľ máš malé bábo vysilené po pôrode a má nízku váhu tak sa ti nemusí v noci budiť lebo je spavé a potom ti ani nepriberá....Ak ho máš prikladať kvôli tvorbe mlieka, tak v noci nakoj a nechaj si ho spinkať na prsiach(koža na kožu)ale je zbytočné pokiaľ má normálnu váhu a papá cca 3-4hodiny tak ho budiť lebo málo mliekaty si medzi kojeniami kludne odsaj, daj skúsiť prsník a potom môžeš dať striekačkou odsaté(alebo kludne flaškou)....záleží s čím máš problém, napíš konkrétne...

mogaa
8. okt 2018

@ischariem hlavne sa neboj že za týždeň-dva sa ti novorodenec naučí na flašu...volakedy sa bežne kojilo a z flaše dávalo piť či voda či čaj a deti poznali aj flašu a aj boli kojené.....len ak dávaš odsaté mlieko z flaše si daj pozor aby mala dudlík pre novorodencov(majú menší ten sosáčik a aj dierku)....

bielavila
8. okt 2018

@ischariem za mna tie laktacne su cista sektarina, pustila sm si ju do bytu na dve hodiny a uz po 5 minutach som to olutovala. tie dristy co trepala to bol des.... vrchol bolo( okrem ineho) ked muzovi povedala ze by mal ist spavat do obyvacky aby nam nezavadzal pri zvykani si na seba so synom, aby sme mali sukromie a on nas neobmedzoval...ako by syncek nebol aj jeho😂😂😂 nakoniec som nekojila, nedalo sa, maly sa proste nevedel prisat vzhladom k tomu ze 3 tyzdne musel byt na umelej strave z hadicky lebo sa narodil predcasne... jedine co som mohla pre neho urobit bolo ze som mu mlieko odsavala a krmila ho mojim z flasky...pol roka kszdy den kszde dve hodiny... doteraz ma desi zvuk odsavacky 😂😂😂 za to by ma ale ta laktacna ukamenovala😂😂😂

jamabe
8. okt 2018

Ja som mala laktacnu v porodnici, povzbudila ma, ukazala mi ako na to, lebo mam vpacene bradavky a ostatne sestricky kazali bud klobuciky alebo pokrcili plecami, ze ja kojit nebudem 🙄. Ale kojila som napokon 15 mesiacov. Takze za mna ano. 🙂

marylynn
8. okt 2018

@mogaa no veru že mne mala zacala absolútne odmietat prsnik prave po tom co dostala flasu. Stacilo, ze ju dostala jeden den a pri prsniku spustila hned rev

kimi203
8. okt 2018

@bielavila ahoj, ja som mala tiež predcasniatko, 8 týždňov kŕmeny cez sondu do žalúdka, najprv moje mliečko ale neskôr umelé, lebo sa mi znižovali tvorba.... Až na 5 ml na odsatie...ale každé 3 hodiny som odsavala. Došli sme z nemocnice, po týždni som išla za laktacnou, poradila, ukázala ako kŕmiť cez cievku, strávili sme nej takmer 4 hodiny, bo malý spal, nepridáva sa.... a ostatné už bolo na mne.. po 6 týždňoch kŕmenia cez cievku, bol synček plne dojčeny a dojcim doteraz. Má 15 mesiacov. Tak za mňa sa tých 35 e vyplatilo veľmi. Bez nej by som to nedala.

bielavila
8. okt 2018

@kimi203 je to fajn ze tebe to pomohlo, drzim palce nech sa ti podari kojit aj nadalej bez problemov😊

ouwecka
8. okt 2018

Laktačne co poznam € neberu,ale mne pomohla taka,co si berie 15€ ale mne nepýtala nic,bol to len kurz pred pôrodom a ten mi stačil
Vela kamoskam pomohli ale aj su kamosky čo to vzdali, nech lazdy pocuva rady tych, ktorým verí,ak veri tym co nekojili kojot nebudu a je to kazdeho vec,zena co nekoji neni menej matka ako ta co koji,v dnesnej dobe je tazke bojovat za prirodzene veci a to je neprirodzene
Budit dieta v noci je blud podla mna,moj nazor,nie kazda lp je ok su to tiez ludoa a zeny co robia chyby...

mogaa
9. okt 2018

@marylynn ono záleží kedy tú flašu dáš....ak pri novorodencovi, tak ten je schopný piť aj z flaše aj z prsníka....ak ale dáš až niekoľkotýždňovému bábu, ktorý do vtedy poznal len prsník, tak ten už chápe že z flaše mu to ide ľahšie ....ale novorodenec to nevníma...preto sa volakedy bežne aj kojilo aj dával čaj z flaše a neskôr z flaše riedka krupica...teraz laktačné neodporúčajú pri kojen ani čaj ani vodu, to dieťa je zvyknuté len na prsník, ked ale mamička zrazu nemôže kojiť(choroba,alebo jej odíde mlieko) tak koniec - dieťa flašu odmieta lebo z nej nevie piť, chce len prsník.....väčšina predčasniatok je krmená z flaše a potom sú detičky kojené - teda ak mamička odsáva a nosí bábätku mliečko a zároveň si ho môže prikladať na hruď(aby sa jej tvorilo)...

marylynn
9. okt 2018

@mogaa v pôrodnici som jej ju dala.

mogaa
9. okt 2018

@marylynn rovnako dobrá laktačná vie naučiť aj dieťa ktoré pilo len z flaše aby bolo kojené cez prsník....potom si sama tiež rozkojila, nie? my sme mali opačný prípad, nevedela chytiť prsník, tak najskôr striekačka, potom flaša(ešte v nemocnici) a doma kojenie z prsníka.....

marylynn
9. okt 2018

@mogaa po radach laktacnej som flasu vyhodila, dokrmovala cievkou po prste, lebo teda prsnik nechcela ani vidiet. Trvalo mesiac, nez sa prisala. Za mna flasu rozhodne nie, ak chce zena kojit.

renimac
9. okt 2018

Môj je tiež predčasne narodený, 4 dni iba na fľaši, prisal sa ale krásne. U nás bol skôr problém veľmi silný tok mlieka, malý štrajkoval, učebnicove dojčenské štrajky, opakovane až do pol roka. Keby som nezavolala laktacnu, vzdala by som to. Dojcim dodnes (16,5m). Ale treba dobrú. Táto moja nebola fanatička, mala správny prístup a zdravé názory. Držím palce.