Naťahovačky s domom a partnerove názory. Som ja horšia?

Zodpovedané
15. sep 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme si v októbri 2022 kúpili spoločný dom v inom meste ako v súčasnosti obaja fungujeme. Je to holodom, takže všetko slimačím tempom postupne zariaďujeme. Ja osobne nesledujem žiadne stránky so zariaďovaním - interiérové dizajny, pinteresy a pod. Tie sleduje zvyčajne môj partner. Ak aj s niečím prídem, tak sa na tom nezhodneme, lebo môj nápad bol "aktuálny pred 20 rokmi". Resp. Je teória, že chcem všetko lacné, čo nemá dlhú životnosť. Nie je to pravda, keďže niektoré veci, ktoré "prešli výberom" boli drahšie ako partnerov pôvodný výber. Nechcem sa primárne hádať, tak to nechám tak, keďže teóriu, moderné trendy a všetky veci okolo toho má naštudované detailne už od doby, keď bol dom vo výstavbe.

Ak niečo "spoločne" vyberáme, tak je to na 80 - 90 % výber partnera. Mne osobne ide skôr o to, aby sme cenovo príliš nevyleteli a držali sa nejakého mnou predpokladaného rozpočtu. Partner razí teóriu "peniaze boli a aj budú". Zarába trocha viac ako ja, ale so zariaďovaním ideme na polovicu. Má celkovo aj viac veci do spoločnej domácnosti, ktoré kupoval on sám, takže pôvodne som si myslela, že zaplatím väčšiu časť. No keďže rozhadzujeme "spoločne" na značkové veci, tak fungujeme 50 na 50 a beriem ako svoju "obetu", že idem aj do veci, ktoré nechcem. Predsa len značkové "vydržia oveľa dlhšie". Veľmi tomu neverím, ale berie si to na "svoje triko".

K samotnému problému. Priateľ sa mal dodatočne zastaviť u elektrikára po nejaké extra vypínače. Trvalo 8 mesiacov, kým si našiel čas a išiel o 3 ulice vedľa k elektrikárovi po tie vypínače. Priateľ má trvalý pobyt v meste A (je doma len cez víkend), pracuje v meste B (so mnou v podnájme) a spoločný dom máme kúpený v meste C. Elektrikár je tiež z mesta A a ja mám do mesta A zhruba 30 km, takže som to nechávala na ňom. Dočkala som sa po naliehaní.

V januári nám urobili kúpeľňu, ale priateľ chcel nejaký nábytok na mieru. Pán, čo robil kúpeľňu dal vypínače a zásuvky inde ako sme chceli, ale vraj to bolo najschodnejšie riešenie. To sa neskôr ukázalo ako opodstatnený fakt, ale bol to dôvod na to, že v súčasnosti koniec augusta a stále tam nemáme ten nábytok. Na čo sa čaká, neviem. Pričom od začiatku bol nápad, že to dá stolárovi, ktorého pozná z inej zákazky. No nebolo času a kvôli pánovi, čo robil kúpeľňu sa zmenil celý koncept. To sú jeho slová.

Išli sme dávať podlahu do domu a priateľ chcel to urobiť všetko za deň s viacerými ľuďmi 5 - 6 členov rodiny a nechcel, aby to robil iba môj oco s mojím bratom, lebo by im to trvalo týždeň (+nedôveroval im zručnostiam). Nakoniec to robili iní dvaja ľudia mimo rodiny 3 dni. Bol problém zosúladiť 5 - 6 členov rodiny, takže zase z jeho plánov nič.

Aby to nevyzeralo tak, že ja iba čakám, čo vymyslí. Tak ja som vyriešila iné problémy (firmu) na vzduchotechniku, klimatizáciu, žalúzie vonkajšie. To som si zobrala na starosť ja, to už v dome máme minimálne pol roka kompletne funkčné.

Na priateľovu obranu zas poviem, že je v práci dlhšie ako ja a niekedy aj cez víkend. Mám viac voľného času.

Suma sumárum, čo priateľova idea, to buď nevyjde alebo sa naťahuje. Niekedy má už také fungovanie nebaví, lebo nejaká "satisfakcia," že s čím príde to sa nedokončí je nereálna. Vyplynie to do situácie, že sa pohádame a mám tie veci vymýšľať ja. Keď s niečím prídem, tak radšej to (po ukľudnení) zoberie na seba on. Nepíšem, že to musím mať pod sekundou, ale čakať min. pol roka je už podľa mňa príliš.

Pri ďalších projektoch v dome mu už momentálne jeho pinteresove výmysly ako ten s nábytkom vyčítam, že má ešte nedokončené "vrtochy".

Už pred dokončením holodomu som vedela, že sa so zariadzovaním nezhodneme vo všetkom a želala som si, aby sa to čo najskôr zariadilo, aby sme bývali spolu vo vlastnom, no takéto naťahovačky mi dodávajú určite pochybnosti a to si nemyslím, že nejak urgujem, ale po 10 mesiacoch od kúpy holodomu nemať kuchyňu je na zamyslenie a s financiami (keďže to mám pod kontrolou) problém nie je.

Som ja tá, ktorá chce mať všetko pod sekundou (rozumej do pol roka)?

Je múdre (isto nie) platiť aj podnájom, keď máš aj dom (ale ešte nie je hotový na bývanie)?

Ako komunikovať s partnerom?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie nadarmo sa hovorí, že stavba domu vás buď stmelí, alebo rozdelí. Vo vašom prípade zatiaľ nič nerozdeľuje, ale mám pocit, že nie ste ďaleko od výbuchu. A to ste kúpili holodom, nestavali ste od základov.

Takže najskôr k ženským a mužským úlohám. Určite viete, že tak vysoko sofistikovanú mužskú prácu ako je dokončenie stavby domu, nemôže mať na starosti žena. Preto aj keby ste vymysleli nový druh energie, Váš priateľ by sa na to pozrel a vrátil by sa k pôvodnému plánu. Pretože a to si dobre zapamätajte, žena patrí do kuchyne a môže akurát vymýšľať kombinácie hrnčekov v poličke. A preto, správna žena už vie, ako má situáciu otočiť tak, aby sa jej nápad stal nápadom silnejšieho pohlavia. Len vtedy je muž ochotný zaoberať sa týmto nápadom, prípadne ho dokáže aj zrealizovať.

Zdá sa Vám to nespravodlivé? Tu je ale na mieste otázka, či sa chcete cítiť spravodlivo, alebo chcete bývať. Ak to druhé, tak pouvažujte akým spôsobom transformovať svoje nápady do hlavy priateľa.

Taktiež zmeňte taktiku. Namiesto kritiky ho častejšie chváľte, až potom uvidíte, čo všetko je ochotný urobiť kvôli pochvale. Pretože zdá sa, že na kritiku si už zvykol a nič to s ním nerobí.

Dostali ste sa do štádia, že vy s priateľom nezariaďujete dom, ale zvádzate boje, kto vyhrá bitku o najlepší dizajn, kto bude mať rýchlejšie vybavené alebo namontované veci a kto zdržiava a tým pádom bráni nasťahovaniu.

Je to Váš spoločný projekt, mali by ste spolupracovať. Inak sa do domu nebude sťahovať pár, ale dvaja jednotlivci, každý so svojou pravdou.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online