Treba synčekovi korigovať spánky na presnú hodinu a potom ho budiť?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

môj syn má 3,5 mesiaca. Od narodenia spával vo vlastnej izbe, ja vedľa neho na posteli. Keď sa v noci budil čoraz menej (1-2x za noc), začala som spávať vo vedľajšej izbe. Prišla som k nemu, keď začal mrnkať. Nakŕmila prebalila a spinkal ďalej. Od cca 2 mesiaca mi prespal celú noc, zobúdzal sa nadránom niekedy o 4 niekedy o 5 alebo o 6.

Po očkovaní v 3 mesiacoch som presunula postieľku z jeho izby ku mne do spálne a odvtedy sa v noci 1x zobudí s plačom. Ja ani manžel ho isto nebudíme. Cez deň zaspáva sám, nie v rovnakých časoch ale približne rovnako dlhú dobu. Doobeda sú to cca 3 hodiny a poobede 2 hodiny. Večer mu treba pomôcť s uspávaním ale zaspí vcelku rýchlo. V noci spí v zavinovačke.

Môže to byť trojmesačná regresia?

Treba mu korigovať spánky na presnú hodinu a potom ho budiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže sa jednať o spomínanú 4-mesačnú regresiu, ktorá môže prísť skôr alebo aj neskôr. Prejavuje sa práve zmenou spánku počas dňa alebo v noci.

K tejto regresii alebo skôr progresii dochádza najčastejšie okolo 3 - 4 mesiaca, ale môže to byť aj v 5 mesiacoch. Na jeho vek je však budenie 1x v noci naozaj v poriadku aj keby regresiu nemal. Môžete sa zamyslieť, či nemá cez deň veľa denného spánku. Ak ste nič nemenili, bude to pravdepodobne regresiou.

Viac o 4-mesačnej regresii:

✨Spánkové cykly dieťaťa sa prvýkrát začínajú podobať spánkovým cyklom dospelých. To môže byť pre dieťa, ktoré bolo v minulosti "dobrým spáčom", dosť rušivé.
Zrazu prechádzajú všetkými 4 spánkovými fázami namiesto iba 2, ktoré do regresie mali. Učia sa tak fungovať s ďalšími 2 ľahšími fázami a potrebujú dopomôcť, keď prechádzajú medzi jednotlivými spánkovými cyklami.

✨Táto spánková progresia je tiež spojená s pretáčaním. Mnohé bábätká sa v tomto veku učia pretáčať, takže si túto novú zručnosť môžu chcieť stále precvičovať aj v noci. Niekedy sa prevalia v noci na bruško, ale nevedia sa vrátiť späť na chrbátik, čo spôsobuje, že sa zobudia a plačú.

✨Bábätká si začali viac všímať svoje okolie. To znamená, že môže byť náročnejšie ich počas dňa nakŕmiť pretože sú moc zaneprázdnené svojim okolím. To sa môže odzrkadliť tak, že dieťa doháňa jedlo v noci a teda sa i častejšie budí na jedlo.

✨Mnohým deťom vyhovuje spánok v postieľke, keď ale keď začnú viac vnímať svoje okolie, začnú si uvedomovať, že v noci nie sú tak blízko vás, ako by chceli byť. Niektorí rodičia práve aj kvôli častejšiemu vstávaniu prejdú k spoločnému spaniu.

Je úplne NORMÁLNE, že spánok vášho dieťatka je v tomto období narušený. Verte mi, že to zvládnete.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo