Som tehotná, nič ma nebaví a nemám kamarátky. Ako si môžem pomôcť?

Zodpovedané
6. okt 2023

Dobrý deň,

som v treťom mesiaci tehotenstva a som neskutočne divná. Absolútne ma nič nebaví, som celkovo bez života a zavretá v byte. Nemám energiu, chuť. Vôbec nič. Bývam podráždená, smutná, všetko mi vadí a najradšej by som ležala 24/7.

Najhoršie je, že nemám ani kamarátku, s ktorou by som mohla zdieľať svoje pocity. Cítim sa sama. Všetky sa mi otočili chrbtom, alebo dokým som sa ja neozvala a nezavolala na kávu, tak ani jedna z nich. Veľmi ma to mrzí.

Mám milujúceho partnera, ale chýba mi niekam s niekým vypadnúť von (myslím s kamarátkou). Len nechcem nič nasilu, alebo niekoho nútiť. Úprimnú kamarátku nemám. Za dobu 30 rokov som si nedokázala vybudovať ani jedno kamarátstvo. Od detstva som cítila tento deficit a nezlepšilo sa to ani v dospelosti. Neviem ani len udržať kontakt.

Koľko je správne sa človeku ozývať?

Bojím sa, že týmto bude trpieť aj dieťa pri mne a budeme sami.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že pociťujete nedostatok energie môže súvisieť aj s tehotenstvom. Mení sa hormonálne nastavenie tela, únava a pocit straty energie má aj chrániť matku a dieťa v počiatočnom štádiu, kedy je najohrozenejšie.

V súvislosti so sociálnymi väzbami to môže mať hlbšie príčiny, ktoré by bolo možno fajn pomenovať si s odborníkom. Miera ozývania sa a stretávania je veľmi subjektívna, nedá sa presne povedať koľko je norma. Skôr je to o Vašom pocite, kedy je to už pre Vás nepríjemné. Ak ale teraz cítite potrebu byť s ľuďmi, určite sa ozvite a skúste zdôveriť. Vyberte si tú, ktorá Vám je najbližšie.

S narodením bábätka prídu nové príležitosti - mení to naše vnútorné nastavenie, tiež zvyklosti a dáva možnosť spoznať nových ľudí, vytvárať si úplne nové vzťahy na nových úrovniach. Verím, že to zvládnete.

Ak však pocity straty energie a motivácie budú pretrvávať, určite sa poraďte primárne s Vašim gynekológom. Bude vedieť zhodnotiť, čo je ešte v norme.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”