Predškolák ráno v škôlke plače. Neublíži mu to?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Syn chodí tretí rok do škôlky, momentálne je predškolák. Dva roky občas vedel ráno plakať. A to hlavne vtedy, keď bol nejaký čas doma kvôli chorobe. No po pár dňoch už chodil do triedy celkom v pohode.

Tento tretí rok je ovela viac plačlivejší. Dlho sa s nami vždy ráno lúči, plače a neustále sa pýta, či pre neho určite prídeme. Od začiatku sa sťažuje, že musia velmi dlho ležať. Vadí mu to a je mu dlho. Po obede musia 2 hodiny ticho ležať.

Skúšala som to riešiť v škôlke, či musí toľlko ležať. V školskom poriadku majú, že je povinný odpočinok 30 minút, potom sa má učiteľka deťom venovať. No odmietli to, že momentálne to neplánujú meniť a deti teda musia dve hodiny ležať. Má tam jedného kamaráta, ktorý nám teda veľmi ráno pomáha tým, že príde pre syna do šatne a snaží sa ho odviesť do triedy. Syn bol cez prázdniny doma, už od polky júna. Čiže 2,5 mesiaca.

Veľmi ma to trápi. Bojím sa, aby mu to nejako neublížilo a nebol nejaký outsider. Asi bude mať aj odklad do školy, kedže je augustový.

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že v predškolskom roku sú v škôlke na neho kladené väčšie nároky. V osnovách majú nácvik predškolských zručností, čo mohlo taktiež u syna spôsobiť zvýšené napätie. Taktiež dlhší čas doma a nepríjemné pocity počas oddychovania.

Je však len začiatok roka, zatiaľ by som sa neobávala nejakých následkov. Skúste sa s ním každý deň porozprávať, čo prežil v škôlke, ako sa cítil. Môžete to vyjadrovať formou smajlíkov alebo kresby. Hovorte aj o povinnosti škôlky. Deti vedia pochopiť a prijať niektoré okolnosti lepšie, keď sú podané na rovinu.

Ponúknite mu niečo, čo by mu spríjemnilo deň po škôlke, aby sa mal na čo tešiť. Taktiež zistiť zo strany pani učiteliek, či sa nedeje niečo významné (aj keď som si istá, že to ste už urobili). Deti niekedy môže rozladiť aj pre nás zdanlivo nepodstatný zážitok.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”