Ocenenie dôvery a trest pre tínedžera kvôli klamstvám. Ako všetko správne zvládnuť zo strany rodičov?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

mám dieťa v tínedžerskom veku. Už cca rok riešime problémy s klamaním, drzým správaním a podobne. Myslela som si, že zatiaľ to zvládame i napriek tomu, že som tušila, že nie vo všetkom vraví pravdu.

Dnes sa mi dieťa zverilo, že sa už veľa mesiacov trápi, lebo nám o nejakých veciach klamalo a chce to povedať, ale bojí sa následkov. Stále na to myslí. Zverilo sa mi zatiaľ čiastočne. Nie sú to drobnosti, ale dosť vážne veci a klamstvá.

Ako reagovať?

Na jednej strane chcem oceniť dôveru voči mne a povzbudiť k hovoreniu pravdy a začať s novým štítom, na druhej si tie veci zaslúžia následok.

Ako to správne ustáť zo strany rodičov?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vašim obavám, aj vnútornému konfliktu ako situáciu riešiť.

V tomto veku (ale v podstate v každom) je najdôležitejšia dôvera. Ak Vám ju práve teraz dieťa prejavilo tým, že sa Vám chce zveriť, je dôležité byť pri ňom. V rozhovore by ste mu mali vysvetliť, ako je pre Vás dôležitá/ý ako osoba, ale aj vzájomná dôvera. Môžete sa skúsiť dohodnúť na tom, že vymyslíte spoločne dôsledok klamstva. Myslite však aj na to, že dôsledkom je pre ňu/jeho aj to, ako sa teraz cíti a ako sa bude cítiť potom, ako Vám to povie.

Už z toho, čo píšete je zrejmé, že príjemné mu to nie je.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”