Ako sa zbaviť pocitu viny zo smrti psíka?

Zodpovedané
6. nov 2022

Dobrý deň,

neúmyselne som svojím konaním ublížila psíkovi, ktorý následne zomrel. Psíka sme mali dlhé roky a s láskou som sa o neho starala. Nedokážem na to prestať myslieť, mám obrovské výčitky svedomia. Ak by som konala inak, psík by ešte žil. Nedokážem si to odpustiť, čo som spôsobila a nedokážem so sebou žiť. Mám aj myšlienky ohľadom toho, že si ublížim, aby som trpela tak, ako trpel psík, kým nezomrel. Nemôžem sa zdôveriť nikomu z rodiny, pretože sa za to strašne hanbím.

Ako žiť ďalej s pocitom, že som zlý človek a spôsobila som hroznú vec?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav, ktorý popisujete spadá do posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá býva po prekonaní traumatického zážitku - vo Vašom prípade smrti psíka. Bolo by dobré keby ste navštívila psychológa, ktorý by zvážil, či váš stav je vhodný na psychoterapiu, alebo či je už potrebná liečba antidepresívami.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič