Ako sa vysporiadať s tým, že mám strach z tmy?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

už od detstva som mala strach z tmy. Asi to začalo tým, že najprv zomrel dedko, potom babka a v tme tieto udalosti vo mne vzbudzovali strach natoľko, že som sa bála spať sama. Navyše, mala som pocit, že sa so mnou starkí prišli po smrti rozlúčiť - videla som prichádzať ku mne v izbe ich tieň.

Rokmi to odznelo, ale v súčasnosti, ak umrie ďalší člen rodiny, mám rovnaké pocity strachu spať v tme sama.

Ako sa vysporiadať s tým, že mám strach z tmy?

Ďakujem

Dobrý deň,

strach z tmy sa radí do skupiny fóbii, ako tzv. nyktofóbia, strach z noci. Príčina môže byť aj po traumatickej udalosti ako to popisujete. Príznaky sú nespavosť, úzkosť, strach a môžu sa pridružiť aj telesné ťažkosti ako potenie, bušenie srdca, dýchavičnosť.

Liečba zahŕňa postupné vystavovanie záťažovej situácii, zvládanie strachu tzv. desenzibilizácia a lieky proti úzkosti. Liečba by mala prebiehať pod dohľadom psychiatra.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič