Ako sa mám naučiť zvládať svoje dve malé deti?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

mám dvoch synov: 5-ročného a 2,5-ročného. Absolútne ich nezvládam. Chcela som navštevovať aj terapeutickú poradňu, bola som na vstupnom pohovore. Problém je, že finančné možnosti mi to nedovoľujú. Som zúfalá, stále na nich kričím. Hovorím im veci, ktoré by som vôbec hovoriť nemala. Nebijem ich, no toho staršieho občas odstrčím, že až spadne na zem.

Počúvam rôzne podcasty, čítala som a čítam rôzne knihy o výchove. Našla som si výchovné metódy, ktoré uznávam a myslím si, že určite fungujú. Nedokážem ich aplikovať v praxi a po pár vypätých situáciách sa opäť uchýlim ku kriku. Deti sú potom rovnaké ako ja, stále po sebe vrieskajú, nevnímajú ma, až kým nezačnem kričať. Starší chodí do škôlky, ale kvôli častým chorobám je skoro stále doma. Niekedy som už psychicky na dne a cítim sa byť bezradná.

Ako sa naučiť s pokojom zvládať svojich synov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri výchove detí platí, že rodičovstvo je zrkadlo, v ktorom vidíte seba. Výchovou detí preberáte vlastnú zodpovednosť za ich výchovu. Aby rodič mohol vychovať spokojné dieťa, tak musí byť spokojný sám so sebou, musí byť bez negatívnych pocitov.

Popisujete zúfalosť a nervozitu. Bolo by vhodné zistiť pôvod nervozity, či je zapríčinená poruchou spánku, vonkajším prostredím, genetickou predispozíciou a pod. Neliečená nervozita často prechádza do depresie.

Odporúčam návštevu psychológa, prípadne psychiatra. Ten zváži, či je tento stav zvládnuteľný psychoterapeuticky, alebo je treba už lieky.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič