Ako prekonať psychické vyčerpanie z materskej?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň,

som žena na rodičovskej dovolenke a starostlivosť o dieťa, domácnosť a celkový stereotyp ma neskutočne vyčerpávajú. Som neustále unavená.

Syna veľmi milujem, ale vôbec si neužívam náš spoločne strávený čas. Je nesamostatný, vyžaduje neustále pozornosť, je veľmi plačlivý. Pomáhajú mi aj starí rodičia a manžel sa tiež veľmi zapája. Dopraje mi čas pre seba, no ako keby mi to nestačilo. Verila som, že keď syn nastúpi do škôlky, tak sa môj stav zlepší. Už je to niekoľko týždňov a ja som stále vyčerpaná. Neviem si zorganizovať čas, neviem čo mám skôr robiť. Je to ako keby tých povinnosti bolo toľko, že neviem čo skôr. Keď som sama, tak niekedy nerobím nič. Hanbím sa za to. Nerozumiem, čo sa so mnou deje.

Ako mám prekonať psychické vyčerpanie z materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

dostali ste sa do stavu, keď riešite potreby okolia a nemáte čas na seba, na svoje záujmy, túžby. Musíte si aj v tomto kolotoči nájsť čas na seba, aj keď možno menší než na aký ste boli zvyknutá.

Aj na materskej dovolenke hrozí syndróm vyhorenia. Skúste začať chodiť s kamarátkami na kávu, na prechádzky, do fitka. Aj keď len na krátky čas, ale pravidelne.

Komunikujte aj cez sociálne siete, aby ste udržali kontakt s kamarátmi. Je to forma relaxu, naberiete energiu a určite aj budete ľahšie zvládať situácie, ktoré popisujete.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič