Súvisí sťažené dýchanie a tlak v hrudi so zranením chrbtice?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

po nehode mám dosť časté problémy s chrbticou. Často navštevujem chiropraktika kvôli Dornovej metóde. Stáva sa mi, že keď som v nesprávnom posede, ťažšie sa mi dýcha a mám tlaky v hrudi. Zvyknem mať aj tlaky v hlave a v oblasti spánkov. Tlaky ustúpia, keď si ľahnem a pospím si.

Dornova metóda zaberá a ustúpia aj bolesti hlavy. Mávam aj stavy panickej poruchy, ale tá sa prejaví len vtedy, keď mám problém s chrbticou. Chodím raz ročne aj na interné vyšetrenia, tlak mám v poriadku, možno niekedy zakolíše.

Môže moje sťažené dýchanie a tlak v hrudi súvisieť so zranením chrbtice?

Je to zapríčinené kolísaním tlaku?

Môžem začať chodiť do posilňovne a spevňovať chrbát?

Ďakujem

Dobrý deň,

tlaky v hrudi spojené so sťaženým dýchaním sú takisto jedným z indikátorov problému v chrbtici. Z mojej skúsenosti sa jedná o pricviknuté nervy v oblasti lopatiek prípadne vyššie. Toto spôsobuje, že bolesť prechádza do hrude.

Ak vám však zaberá a pomáha Dornova metóda, respektíve ak spôsob akým to riešite zaberá, kľudne v tom pokračujte. Váš stav najlepšie pozná odborník, ktorý sa Vám venuje.

S krvným tlakom to nemá určite nič spoločného, to sa báť nemusíte.

Moja rada by bola začať postupne posilňovať chrbtového svalstvo. A to najmá medzilopatkami a svaly zadného ramena. Dôležité je však cvičiť správne a kontrolovane. Ak si nesprávne uložíte lopatky a ramená, môže vám posilňovanie skôr stav zhoršiť.

Ak budete mať ďalšie konkrétnejšie otázky, kľudne ma opäť kontaktujte.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”