Moja 8-ročná dcéra má zlé držanie tela. Môže nosiť korzet bez lekárskeho odporúčania?

Zodpovedané
10. feb 2023

Dobrý deň,

mám 8-ročnú dcéru, ktorá má zlé držanie tela. Je zhrbená a zle chodí. Termín u ortopéda máme až o pol roka, a preto zvažujem kúpu detského korzetu.

Mohla by ho zatiaľ nosiť aj bez odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Otázka korzetu je veľmi komplexná.

Vo všeobecnosti platí, že korzet síce dokáže zmeniť vytvarovanie tela, ale neumožňuje svalom robiť svoju prácu.

Správne cvičenie dokáže Vašej dcére pomôcť trvalo zmeniť držanie tela k lepšiemu. Posilnenie primárne svalov chrbta je práve to, čo jej pomôže chrbticu narovnať a zbaviť sa zhrbenia.

Korzet je krajné riešenie, do ktorého by som sa púšťal až vtedy, keď nič iné nepomôže. Korzet bude okrem vypájania svalov z ich funkcie Vašu dcéru aj otravovať a nebude to príjemné.

Ďalší aspekt je psychologický. Nosenie korzetu dá dieťaťu podvedome pocit, že s ním niečo nie je v poriadku. To nepôsobí dobre na psychiku dieťaťa. Naopak, cvičenie jej psychiku skôr podporí.

V prípade, že budete mať ďalšie otázky, kľudne ma kontaktujte aj telefonicky.

Prajem veľa zdravia.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”