Je zmena na kostrči spojená s tehotenstvami?

Zodpovedané
15. okt 2019

Dobrý deň,

po štvrtom pôrode som si všimla, že sa mi zmenil tvar kostrče tesne nad sedacou časťou.

Dávno som ju mávala zaoblenú. Nebola tak výrazná a teraz ju mám výraznejšiu - rovnejšiu. Vždy som bola štíhla (do 50 kg). Iba v tehotenstvách som výraznejšie pribrala (do 22 kg v každom tehotenstve).

Potom som celkom rýchlo aj schudla po pôrodoch vďaka cvičeniu a vyváženej strave.

Ja by som si zmenu na kostrči nevšimla, ale môj manžel ma na to upozornil. Zrejme to pôsobí na neho rušivo. Bolesti nemám.

Celý život som mávala výrazné bolesti chrbtice. Skolióza mi bola diagnostikovaná už keď som chodila na základnú školu. V tehotenstvách boli bolesti príšerné. Chrbtica kvôli priberaniu veľmi trpela a bolesti vystreľovali aj do nôh. Posledný trimester som nevládala chodiť.

Po poslednom pôrode a po dokojení som výrazne schudla a hmotnosť sa mi drží. Už som nepribrala.

Mala som výraznú diastázu po 4. pôrode. Vďaka tomu, že pravidelne cvičím cviky na diastázu plus jogové cviky na chrbticu. A ešte posilňujem.

Je zmena na kostrči spojená s tehotenstvami?

Mali výrazné bolesti chrbtice spojitosť s pokročilou diastázou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

samotná zmena na kostrči môže byť sprievodným javom po tehotenstve, avšak nemusí spôsobiť zmeny v samotnej chrbtici.

Ak už ste po 4. pôrode, mohlo to spôsobiť množstvo štrukturálnych zmien v tele.

Ak ste už predtým trpela skoliózou, môže sa stať, že chrbticu teraz namáte v správnom fyziologickom postavení.

Navrhli by sme navštíviť rehabilitačného lekára, ktorý by Vám poradil, ako správne cvičiť, či je joga ešte vhodná, nakoľko existuje veľa rôznych metodík cvičenia.

Rehabilitačný lekár Vás určite pošle na ďalšie vyšetrenia, ktoré zistia, či nedošlo aj k iným zmenám v tele.

Nemusí to byť zrovna pôrodmi. Takéto cvičenie vie pomôcť pri bolestiach chrbta, zmierniť diastázu po pôrodoch a zlepšiť postavenie chrbtice.

Prajem pekný deň,
Bc. Eva Slamová
Rehab – Klinik Bratislava
www.rehabklinik.sk