Ako zmierniť nedostatok spánku a emočné prejavy na dieťati?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

naše dieťa dobre nespáva a som s ním hore aj 4 hodiny. Následkom toho som s nervami v koncoch. Snažím sa to ovládať, no niekedy to už bez kriku nejde. Veľakrát som nakričala na malého nech už spinká, ale to nie je ani jeho problém ako to, že je vyrušený zo spánku. Nebývame sami a ohľad na to, že dieťa spí sa poriadne neberie. Som už zúfalá.

Už nechcem kričať a nechcem byť zlou mamou. Ale akosi cítim, že niečo nie je v poriadku. Niekedy necítim to šťastie a radosť ako niektoré iné maminy a navyše čakáme druhé dieťa.

Môžu to byť aj hormóny?

Necítim sa nejako šťastná a zabúdam aj na to, že som tehotná. Dieťaťu sa snažím dávať všetku svoju energiu, svoj čas aj lásku, ale niekedy mám pocit, že som na tom sama.

Ďakujem za pomoc

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu dôveru, s ktorou prichádzate.

Na zmiernenie nedostatku spánku u ľudí nefunguje nič iné okrem samotného spánku. Spánok je pre nás všetkých nesmierne dôležitý. A hoci krátkodobo dokážeme fungovať aj na obmedzenom režime spánku, nie je dobré, ak sa človek nedokáže dobre vyspať. Platí to pre deti aj dospelých.

Vnímam z toho, čo píšete, že aktuálne nemáte kontrolu nad prostredím, v ktorom ste, že by ste dokázali vytvoriť priaznivejšie podmienky pre spánok. Mrzí ma to. Detský spánok neraz funguje tak, že čím je jeho kvalita menšia, tým častejšie sú aj budenia. Neraz to vyzerá ako začarovaný kruh, z ktorého niet úniku, no verím, že cesty existujú.

Ak by ste si chceli prečítať viac o spánku detí, odporúčam napríklad informácie na tomto webe. Niekedy poznanie toho, ako to funguje u detí prispeje k tomu, že rodičia dokážu urobiť menšie zmeny, ktoré ale majú väčší efekt.

Z Vašich slov vnímam, že to je nielen o spánku. Únava, ktorú pociťujete, zvýšená dráždivosť či schopnosť ľahšie sa na dieťa rozkričať môže práve vychádzať z dlhodobého nenaplnenia Vašich potrieb. Potreba spánku je jedna z kľúčových. Okrem nej sú však aj iné. Ak máte možnosť, skúste sa zamyslieť nad tým, či existuje niečo, čo by Vám vedelo priniesť radosť či pomyselne dobiť baterky. Často si myslíme, že to býva nejaká aktivita, neraz je práve menšia aktvita práve zdrojom energie.

Tým, že čakáte druhé dieťatko, je aj prirodzené, že na to, ako sa aktuálne máte, vplýva aj samotné tehotenstvo. Druhé a ďalšie tehotenstvá sú neraz práve rýchle a ženy už nemajú taký priestor vnímať, čo sa s nimi deje. Aj napriek starostlivosti o prvé dieťa by som Vás chcela podporiť v tom, aby ste vedome skúšali nájsť v rámci dní chvíľky, kedy si uvedomíte, že čakáte dieťatko, možno sa k nemu prihovoríte a podobne. Takéto momenty dokážu neraz priniesť veľké sprítomnenie.

Pocit samoty v materstve býva neraz veľmi silný, hoci fyzicky žena vlastne nie je skoro nikdy sama. O tom, ako sa aktuálne máte, viete hovoriť s partnerom. Ak by pre Vás z akéhokoľvek dôvodu nebola toto možnosť, viete zdieľať svoje prežívanie aj s inými blízkymi. Neraz si myslíme, že ako mamy na to musíme byť samy, ale nemusíme. Neraz aj ľudia, o ktorých si to nemyslíme, dokážu byť oporou. Naďalej však ostávajte všímavá k tomu, ako sa máte. Je to veľmi dôležité.

Práve zapojenie širšieho okruhu ľudí do života dokáže uľaviť nielen psychike ale aj tým takým praktickým veciam. Ak by ste mali chuť, môžete sa nám ozvať aj priamo. Na konci mesiaca budeme realizovať podpornú online skupinu práve pre ženy, ktoré potrebujú počuť, že v tom nie sú samy.

Držím vám palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk