Ako zmeniť negatívne pocity po druhom pôrode?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

som mamou 22-mesačného a 2-mesačného syna a cítim sa nešťastná. Ťažko si zvykám na úlohu dvojmaminy. Mladší syn je relatívne náročné bábätko, lebo cez deň spí iba pár minút a zbytok premrnčí. Teda ak sa mu aktívne nevenujem a nenosím ho. Starší syn ma stále veľmi potrebuje. Celé dni som v napätí a striehnem, aby starší bábätku neublížil.

Staršieho mám problém na obed uspať, lebo ho zase ruší ten mladší. Neviem sa mu poriadne venovať. Chodiť s obidvomi von býva ako za trest. Som ako na gumičke, aj tak sú obidvaja nespokojní. Keď obaja plačú naraz, cítim veľké zúfalstvo. Vtedy mi ide hlavou, že sa zbláznim, Rozmýšľam, že čo sme si toto len urobili.

Mám výčitky, že ani jednému neviem byť dosť dobrá mama. Robím oveľa viac výchovných chýb a prudko reagujem.

Mám podporu v mužovi, ale cítim ako to začína negatívne vplývať na náš vzťah. Príde z práce a nájde tam väčšinou dve urevané deti a manželku bez života. Starých rodičov máme ďalej, chodievame k nim na víkendy. To je fajn, ale pondelková realita býva častokrát o to horšia, keď sa staršiemu zrazu toľko ľudí nevenuje.

Vedela som, že to bude náročné. Druhé dieťa sa podarilo skôr ako sme plánovali. Mala som takú naivnú predstavu, že toto bude možno dievčatko a menej náročné. Čakala som, že ten začiatok nejako prežijeme, ukončím kapitolu tehotenstiev a pôrodov, bude časom lepšie a to ma bude motivovať. Lenže realita je iná. Svojich synov veľmi ľúbim, ale nie som ešte úplne zmierená s tým, že k nim nikdy nepribudne aj dcéra, čo neprispieva momentálne k môjmu prežívaniu. Aj s prvým synom to bolo náročné, ale v pozadí som cítila šťastie, že som mama. Teraz to štastie necítim.

Ako to zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu dôveru.

Byť mamou dvoch detí pod 2 roky je skutočne náročné. Nielen fyzicky ale aj psychicky. Prvé mesiace sú často práve v znamení toho, že si rodina v novom zložení hľadá spôsob fungovania. Robíte všetko najlepšie, ako sa Vám aktuálne dá. Hľadáte cesty a spôsoby, ktoré zafungujú. Prajem Vám do týchto týždňov veľmi veľa trpezlivosti a súcitu so sebou.

Nesmierne dôležité je nebyť na to celé sama. Vnímam, že Váš manžel v tom celom vníma svoju dôležitú úlohu. Rovnako blízka rodina. Z Vašich slov vnímam, že s nejakou úrovňou náročnosti tohto obdobia ste rátali a viete, že je to obdobie, ktorým jednoducho musíte prejsť a nájdete spoločne ten spôsob fungovania. Ak sa dokážete vrátiť do obdobia po pôrode prvého syna, skúste si spomenúť, čo bolo pre Vás to, čo Vám dodávalo radosť. Kde ste hľadali momenty pre seba, ktoré Vám dovolili vydýchnuť. Niekedy pri prvom dieťati môže byť, že si ženy doprajú aj viac zapojenia okolia do pomoci/podpory rodiny. Niekedy sa môže zdať, že ako mama dvoch detí by ste mali mať všetko zvládnuté hneď a zaraz. V realite to ale nie je. Príchod druhého dieťaťa je ale rovnako obrovská zmena, na ktorú jednoducho treba čas. Prípadne aj väčšie zapojenie okolia možno aj v rámci pracovného týždňa, ktorý je predpokladám náročnejší.

Veľmi nápomocné v tom ranom období materstva s 2 deťmi bývajú aj komunity žien, ktoré majú podobné skúsenosti. Niekedy práve takáto ženská forma podpory a zdieľania vie byť veľkým hnacím motorom. Rozumiem, že aktuálne ísť s deťmi na prechádzku je náročné. Ak je pre Vás cesta rozmýšľať aj nad online stretnutiami, skúste to. My aktuálne ponúkame podporné online stretnutie. Ak by Vás to zaujalo, pokojne sa prihláste.

Zažívať sklamanie, keď sa Vám nenaplní túžba po dievčatku, je úplne prirodzené. Takéto priznanie si sklamania nehovorí nič o tom, že svoje deti nemilujete. Milujete. Dovolili ste si niekedy aj tak sama pre seba odsmútiť to, že aktuálne nemáte dievčatko? Prípadne aj to, že druhé dieťatko prišlo skôr ako ste čakali? Keď sa nám v živote menia plány, ako ľudia prirodzene reagujeme. Práve dovoliť si toto odsmútiť, poplakať si, hovoriť o tom, dokáže znižovať napätie a prispievať k tomu, že človek sa s tou zmenou ľahšie vyrovná. Práve takéto pomyselné pustenie témy by mohlo vytvoriť väčší priestor pre Vašu láskavú prítomnosť v bežných dňoch, ktorá bude aj vás samotnú tešiť. Keď máme na srdci niečo, čo nás ťaží, ťažšie zvládame bežné dni.

Ak by ste sa v tom celom ale necítili dlhodobo dobre, alebo ste mali pocit, že Vaše dni sú čoraz tmavšie, rozhovory s blízkymi by neprinášali úľavu, viete podporiť svoje prežívanie aj v rámci psychoterapie. Na našom webe nájdete pár tipov ako nájsť svojho terapueta.

Verím, že aktuálne sú vaše dni iné, než ste čakali. Verím však, že máte v sebe silu nájsť jedného dňa cestu, aby bolo pre Vás materstvom opäť radostou rolou vo Vašom živote. Základ už máte - milujete svoje deti najviac na svete.

Držím vám palce a keby čokoľvek, ozvite sa.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk