Aký úbytok hmotnosti je prípustný u 10-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
14. sep 2022

Dobrý deň,

dcéra má necelých 10 mesiacov a za posledných 7 - 10 dní sa jej zmenšili faldíky (na bruchu, na rukách a aj na stehnách). Odvážili sme ju a má asi o 200 g menej ako pred 7 - 10 dňami. Vtedy mala 9 650 g a včera len 9 450 g.

Poradňu máme budúci týždeň. Kontaktovala som pediatra a dostala som odpoveď, že takéto veci sa riešia práve na poradni. Vraj to nie je akútny stav, ktorý je nutné riešiť hneď.

Je takýto úbytok hmotnosti v poriadku?

Posledné 4 dni odmieta mlieko (MM). Dávam jej ho počas spánku, tak sa napije. Už cca 2 mesiace mala MM len 2x pred denným spánkom, raz pred večerným a raz v noci v spánku. Výnimočne aj nad ránom/ráno). Odsať a dať do fľašky na ňu nefunguje. Ponúkam jej viac vody, lebo aj menej ciká.

Okolo 9:30 máva asi 100 g ovocia.
Okolo 13:00 máva obed, cca 160 g zeleniny s mäsom.
Na olovrant okolo 17:00 máva jeden biely jogurt.
Večer okolo 19:30 cca 160 g kaše.
Materské mlieko okolo 21:00 a potom okolo pol 1 v noci.

Čo máme zmeniť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v horizonte pár dní nie je podstatné, že mala úbytok na váhe. Určite je aktívnejšia, štovornožkuje, stavia sa. Za odmietaním prsníka môže byť cumlík, ak ho používate.

Inak mi stravovanie príde úplne OK.

Nie je dôležité či schudla za pár dní, ale či v dlhodobom hľadisku prospieva, psychomotoricky napreduje.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička