Ako má vyzerať pitný režim odstaveného dieťaťa?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som 14-mesačného syna odstaviť od dojčenia, ktoré býva na požiadanie. V noci vstáva na mliečko dvakrát. Problém je však v tom, že mi nechce piť vodu a ani čaje. Robím mu každý deň čaj alebo vodu a vypije maximálne deci, deci a pol.

Pije z hrnčeka (toho čo sa z neho nevylieva). Skúšala som mu dávať aj pohár so slamkou, ale to mi úplne odmieta, nevie piť cez slamku. Pijem veľa vody pred ním. Snažím sa mu byť vzorom.

Bude po odstavení smädný?

Musím materské mlieko nahradiť umelým mliekom?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že po odstavení si tú vodu doplní inak, pretože ju nebude mať z mliečka.

S mliekom po 1. roku života ide o komplexný jedálniček mliečnych produktov.

🔹Medzi 1. a 2. rokom života by to mala byť dávka minimálne 330 ml/denne.

🔹Po 2. roku života aspoň 125 ml/denne.

Či si túto dávku naženie prijmom mlieka na pitie alebo mliečnych produktov je už na preferenciách dieťaťa. S tým, že: 1 porcia mlieka je 150 ml = 100 ml jogurtu alebo ako 25 − 30 g syra.

Ak dieťa po 1. roku nie je dojčené a vyžaduje naďalej pitie mlieka, tak pokojne. Mlieko však treba v tomto prípade brať ako potravinu nie ako tekutinu na uhasenie smädu. Podľa odporúčaní môže batoľa (1 - 3 roky) piť buď mliečne formuly pre batoľa (pokračovacie mlieka) alebo už aj plnotučné pasterizované kravské mlieko.

Môj názor:
Ak Váš synček pekne prospieva, má pestrú stravu s dostatkom zdrojov železa a nevypije viac ako 500 ml mlieka denne, tak pokojne mu dajte piť plnotučné pasterizované mlieko v noci a cez deň klasicky mliečne produkty. A to preto, aby ste naplnili minimálnu dávku 350 ml mliečnych produktov.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička