Ako objemovo zvýšiť porciu jedla pre nejedáka?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

mám syna, ktorý má rok aj 10 mesiacov. Od malička je slabý jedák a aj v pití mlieka je slabý. Jeho terajšia porcia je 100 - 120 g na jedno jedlo, jedáva 6x za deň a 2 alebo 3x pije mlieko nejakých 90 - 100 ml. Jedáva asi každé 2 hodiny.

Ako mu zvýšiť objemovo porciu jedla?

Skúšala som mu dávať väčšie rozostupy medzi jedlom, ale vtedy zjedol ešte menej. Synček je aj drobnejší, má nejakých 81 cm a váži 10 kg.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam skúsiť každý týždeň o malé množstvo navýšiť porciu jedla. Napríklad na obed dáte o 2 lyžičky viac. Treba pomaly a trpezlivo.

Niektoré deti majú vyslovene odpor k väčšiemu množstvu jedla na tanierku alebo v miske. To isté platí o mliečku. Odporúčané množstvo mlileka v tomto veku je cca 330 ml na deň. Ak vypije 3x po 100 ml, tak by to malo byť v poriadku. To by som nenavyšovala.

Môžete skúsiť nové chute, jedlo upraviť už tak ako sa povie "dospelácky", pridať nejaké bylinky na zmenu chutí, mäsko alebo zeleninku podusiť na póriku alebo mladej cilbuľke. Môžete skúsiť napríklad zapiecť zeleninku so syrom a smotanou.

Vo veľa prípadoch stačí len zmena chutí. Pokiaľ je synček v poriadku po zdravotnej stránke, že nemá nedostatok nutrientov a pani doktorka ho sleduje, netreba sa trápiť. Aj keď je teraz slabší jedák, zvyčajne sa to zmení, keď začne chodiť do kolektívu, lebo sa začne prispôsobovať svojim kamarátom. Zatiaľ môžete skúsiť to, čo som napísala vyššie.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz