Ako by mala vyzerať strava ročného dieťaťa?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

syn bude mať o 2 týždne 1 rok. Mám pocit, že na jeho vek papá dosť veľa umelého mlieka. Dávam mu Nutrilon, dojčila som len dva mesiace.

Doteraz mal mlieko len pred obedným spánkom, pred nočným spánkom a v noci jedno. Za posledné 2 týždne začal mliečka pýtať viac, za 24 hodín vypije aj 5 fliaš. Na raňajky má vždy jogurt, následne ovocie, mlieko (150 ml - keďže prejde málo času od jedenia, toto mlieko pred týmto spánkom vždy pýta, inak nechce spať). Potom má obed. Ako olovrant dávam napríklad pečivo, avokádo s banánom alebo ovocie. Do toho spapá chrumky 3 - 4 maximálne. Večer kašu alebo polievku a ide spinkať. Po 3 - 4 hodinách sa zobudí na mliečko (180 ml). A budí sa každé tri hodiny na mliečko až do rána.

Doteraz to nerobil. Áno, papal veľa mesiacov každé tri hodiny v noci, no posledný mesiac papal iba 1x v noci, doobeda a večer. Neviem prečo začal pýtať viac, prečo v noci toľko chce.

Je možné, že mu strava počas dňa nestačí a dobieha v noci?

Chcela som po 1 roku už dať mliečko len v noci, max. 1 - 2 fľaše a potom ho odstaviť úplne.

Je možné nahradiť po jednom roku umelé mlieko aj kravským mliekom?

Je problém, keď mu ešte mixujem stravu?

Už nie na úplnú kašu, iba podrvím uvarené jedlo, je hrudkovité. Keď chcem, aby papal ručičkami kúsky jedla, tak síce skúsi to, no po chvíli ho z toho skrúti, hodí to na zem a ďalej nechce. Keďže takto sa nezasýti, preto riešim ešte mixovanú stravu, no neviem ako ho to odnaučiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčaná dávka mlieka u dieťatka okolo 1 roku je cca 330 ml na deň. Ak vypije o niečo viac, nič sa nedeje. Nemalo by to byť na úkor pevnej a pestrej stravy.

Píšete, čo dieťatko papá počas dňa, to je v poriadku. Aj rozdelenie do 5 porcií je v poriadku, ale nepíšete aké množstva toho jedla dieťa počas dňa zje. Teoreticky je možné, že si dieťa kompenzuje mliekom stravu Druhá možnosť je, že tento stav je len dočasný, pretože je vo veku kedy môže u dieťatka prebiehať rastový špurt a ten je typický zvýšeným apetítom.

V žiadnom prípade dieťatku mlieko neberte ani po roku, len obmedzte na cca 1 - 2 hrnčeky na deň. Rozhodnutie nahradiť dojčenské mlieko kravským je samozrejme na Vás. Mixovanie stravy v tomto veku nie je dobré. Pre dieťa je lepšie, aby v tomto veku už vedelo jesť pevnejšie kúsky stravy. Samozrejme nie zo dňa deň, keďže má stále mixovanú stravu. Pomaličky skúšajte dávať väčšie mäkké kúsky, dieťatko sa to musí naučiť. Zo začiatku radšej dieťa kŕmte vy. Keď uvidíte, že sa už stotožnil s väčšimu kúskami, tak nechajte, aby jedol ručičkami. S tým určite súhlasím. Pre dieťa je prospešné, aby sa zoznamovalo aj takto s jedlom.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz