Vplývajú imunosupresíva na plodnosť?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

manžel je 6 mesiacov po transplantácii obličiek. Užíva imunosupresíva Myfortic a bude ich brať do konca života.

Je možné prirodzene otehotnieť, keď manžel užíva tieto lieky?

Už sa nejakú dobu snažíme, žiaľ neúspešne. Svoj cyklus mám odsledovaný. Prvé dieťa sa nám zadarilo skoro okamžite.

Potrebujeme podstúpiť nejaké vyšetrenia?

Bolo by IVF zárokou toho, že by som otehotnela?

Ďakujem

Dobrý deň,

základným vyšetrením plodnosti muža je vyšetrenie jeho spermiogramu buď v urologickej ambulancii alebo v centre asistovanej reprodukcie.

Optimálne je odovzdať vzorku po 2-5 dňovej pohlavnej abstinencii v čase relatívneho zdravia (t.j. ak práve neprebieha akútne infekčné ochorenie, prípadne 4-6 týždňov po jeho odoznení). Až po vyhodnotení viacerých vzoriek dostanete odpoveď, či sú parametre spermiogramu Vášho partnera indikované na IVF.

V prípade, že liečba v centre asistovanej reprodukcie bude nutná, v rámci úvodnej diagnostiky sa doplnia aj Vaše vyšetrenia podľa odporučenia ošetrujúceho lekára.

Držím Vám palce.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19