Po embryotransfere mi vznikol OHSS. Hrozí mi poškodenie vaječníkov?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

otehotnela som po čerstvom ET a s nárastom hCG u sa u mňa rozvinul OHSS. Pred vkladom bolo všetko v poriadku. Subjektívne sa cítim dobre, mám občasné bolesti v podbrušku, nafúknuté brucho. Inak som ok. Nález je cca 2 - 4 cm voľnej tekutiny (pri každom UZV iný výsledok) a vaječníky 6 cm. Momentálne som v 9. týždni.

Hrozí v mojom prípade trvalé poškodenie vaječníkov, keď sú už tak dlho zväčšené?

Môžem nejako dopomôcť tomu, aby sa vrátili do pôvodného stavu čo najskôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa nálezu, čo opisujete sa jedná o bežnú reakciu vaječníkov na stimuláciu, alebo len o mierny stupeň OHSS.

Nemusíte sa obávať, jedná sa len o prechodné symptómy bez následkov.

Čo môžem odporučiť, zvýšte príjem tekutín. Cca 3 - 4 litre denne a zvýšte tiež príjem bielkovín (mäso, mliečne výrobky). Zároveň by som Vám radil, aby ste svoj stav konzultovali s centrom, kde ste absolvovali IVF.

S pozdravom
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19