Ovplyvňuje biologická liečba plodnosť?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

s manželom sa vyše roka pokúšame o dieťatko. Máme spolu už detičky, ktoré boli počaté prirodzene behom mesiaca - dvoch od snaženia sa a bez akýchkoľvek problémov. Manžel užíva Remicade biologickú liečbu. Bolo mu povedané, že nemá vplyv na plodnosť.

Prečo sa nám teda nedarí počať ďalšie dieťa?

Mali by sme ísť niekam na vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

k biologickej liečbe sa pristupovalo veľmi opatrne. V minulosti sa odporúčalo radšej odkladať počatie, lebo sme nevedeli aký má účinok na pohlavné bunky (spermie, vajíčka). Postupom času sa však ukázalo, že liečba nemá vplyv na kvalitu týchto buniek. Neplatí to ale o základnom ochorení, pre ktoré sa predpisuje biologická liečba (m. Crohn, reumatoidná artritída a pod.).

Preto by som odporúčal návštevu centra asistovanej reprodukcie za účelom vyšetrenia spermií ale aj ďalších parametrov, aby sa zistila príčina.

S pozdravom
MUDr. Galo Silvester, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19