Ako postupovať v prípade nereagovania vaječníkov na stimuláciu?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom môjho problému. Moje vaječníky nereagujú na liečbu ani po 3x. Prvý som mala antagonistický protokol a užívala som Gonal, Pergoveris, Cetrotide. Stimulácia mi bola stopnutá ešte pred odberom. Druhý som mala dlhý protokol, 16 oocytov. Oplodnili sa len 2, jedno sa nevyvíjalo a to jedno mi vložili a neuchytilo sa.

Momentálne som v stimuláciu 9. deň cyklu v antagonist protokole a mám 9 malinkých 12 mm folikulov, sliznica 11 mm. Beriem Meriofert 225 od druhého dňa cyklu a Cetrotide od 7. dňa cyklu. AMH mám v poriadku. Všetky vyšetrenia z hematológie, z imunológie, endokrinológie sú v poriadku. Mám 32 rokov a 1 dieťa z inseminácie.

Čo mám robiť, ak mi bude opäť stimulácia stopnutá?

Dalo by sa v rámci tohoto cyklu urobiť aspoň IUI, aby to nevyšlo celé nazmar?

Manžel má asthenoteratozoospermiu.

Ďakujem

Dobrý deň,

na 9. deň cyklu (8. deň stimulácie) je ešte priskoro na definitívny záver. Niektoré vaječníky reagujú jednoducho pomalšie.

Chápem, že ste znepokojená. Hoci pri liečbe sterility je potrebná veľká trpezlivosť, treba rátať aj s možným neúspechom. Na výkon inseminácie je tiež potrebné najprv dosiahnuť ovuláciu. Ak sa ale podarí dospieť k dozretiu aspoň jedného vajíčka (vajíčok), pokus o umelé oplodnenie Vám dáva štatisticky väčšiu šancu na úspech ako inseminácia.

Ak by to v tomto cykle nevyšlo, možno by stálo za úvahu vrátiť sa k postupu, ktorý viedol k úspešnému otehotneniu Vášho prvého dieťatka.

Želám všetko dobré.
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19