Týka sa vecné bremeno i nákladných vozidiel?

Zodpovedané
16. okt 2023

Dobrý deň,

naša situácia je nasledovná. Kúpili sme bývalý statok s priľahlým pozemkom, ktorého časť tvorí príjazdová cesta zaťažená vecným bremenom (jazdy a chôdze, bez ďalších špecifikácií či podmienok) pre ďalšie domy a pozemky v areáli. Veľkú časť rosiahleho vnútorného areálu však tvoria roky opustené hospodárske budovy a neudržiavané pozemky. Tie sú na predaj.

Môže sa stať, že ak na mieste bývalých hospodárskych budov vyrastú sklady, zberný dvor či iné podniky podobného rázu, budú nám popri dome jazdiť nákladné auta či dokonca kamióny?

Ak áno, bolo by proti tomu možné v budúcnosti niečo podniknúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď.

Odporúčam si pozrieť LV ako tam je presne špecifikované. Ak nie je, dá sa to ešte prezistiť na katastri ako znie zmluva o vecnom bremene či dané vecné bremeno, ako bolo definované, lebo mohlo byť zapísané inak. Spravidla ide vjazd motorovými vozidlami, čo zahŕňa aj Vami spomínané vozidlá.

Vždy je dôležité si pozrieť pred kúpou či pri kúpe aj tzv. UPI - územno plánovaciu informáciu, čo sa tam môže stavať a aká tam je zóna.

Ak je to zóna určená pre bývanie, tak áno. Ak je to priemyselná časť či hospodárska, tak skôr nie, lebo ten účel bol vopred zvolený na nejaké využitie.

Potom existujú susedské spory, určovacie žaloby ak je narušeny nejaký stav. Čiže cestou súdu.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com