Je v poriadku, keď nájomca platil peniaze starému majiteľovi?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

keď sme pred rokom kupovali byt, boli sme si vedomí faktu, že je tam nájomca. My sme byt chceli ako investičný a celý čas nám maklér rozprával, že sa uvidí. Vraj pravdepodobne nájomca ostane aj u nás, ak sa dohodneme a bude súhlasiť. Nájomnú zmluvu mal do konca júna 2022. My sme zmluvu o kúpe a zálohu riešili v apríli s tým, že som netušila ako dlho bude celý proces vybavovania hypotéky trvať. Koncom apríla sme však vybavili hypo, vyplatili byt predávajúcemu. Ale nájomca stále platil peniaze za máj starému majiteľovi.

Je to normálne?

Nie je to obohacovanie na cudzom majetku?

My sme kúpili byt, splácali hypotéku už v máji aj v júni a nájomné išlo starému majiteľovi. Maklér sa obraňoval tým, že sme vedeli, že je nájomca do konca júna.

To sme síce vedeli, ale nemala sa automaticky nájomná zluva pri najmenšom preniesť na nás?

Nejde mi do hlavy ako právne môže starý majiteľ bytu brať peniaze z nájmu v našom byte.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to celkom bežná vec. Samozrejme sa to má preklopiť a spraviť sa nová nájomná zmluva. Prípadne sa to dá tiež riešiť dodatkom k pôvodnej zmluve.

V tomto prípade je smerodajný prepis, kedy sa byt prepísal na Vás, lebo sa mohol odovzdať aj skôr. Od podania návrhu na vklad vlastníckeho práva na katastri plynie lehota na prepis do 30 dní. Býva to označené aj na liste vlastníctva - Kúpna zmluva zo dňa.... . Od tohto momentu ste právoplatným vlastníkom bytu vy a nájomné malo byť poukázané Vám.

Často riešim tieto situácie výzvou o vrátenie dlžnej sumy na základe obohatenia. To je právne podložené, dokázateľné a vymáhateľné na súde.

Peniaze za nájom môže brať len do okamihu prepisu, lebo môže byt byť odovzdaný skôr ako je predpísaný - prebehne prevod vlastníctva.

Hypotéka je druhá vec. V tomto prípade dátum nie je smerodajný. Tá spravidla býva tiež skôr ako samotný prepis.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com