Ako zistím, či k nehnuteľnosti patrí aj záhrada?

Zodpovedané
17. okt 2023

Dobrý deň,

máme v pláne kúpiť byt v štvorbytovke, ku ktorej by mala prislúchať aj záhrada. Chcem predísť tomu, aby sa náhodou časom neprišlo na to, že záhradka k bytu predsa len nepatrí. Chcem si ju urobiť podľa vlastných predstáv, možno ju aj oplotiť.

Ako a kde by sme mohli zistit, či k bytu patrí oficiálne časť záhrady?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď.

Preveriť by ste si to mali predtým určite u developera - realitného makléra, ktorý zastupuje majiteľa. Resp. priamo u majiteľa, od ktorého byt kupujete. Treba sa spýtať na reálny stav, že či k bytu prislúcha pozemok na LV ako záhrada.

Viete to skontrolovať aj v návrhu rezervačnej či kúpnej zmluvy. Prípadne, či to je upravené v zmluve, že je to tak prerozdelené, či bývalý majiteľ záhradu užíval - mal ju vo vlastníctve alebo v užívaní.

Najlepšie je, keď záhrada - parcela prislúcha k bytu na základe LV, alebo k nej máte podiel. Tým pádom máte jej užívanie aj právne ošetrené - v rámci listu vlastníctva.

Smerodajný je vždy LV a následne zmluva, na základe ktorej môže byť niečo upravené a dohodnuté, čo sa v LV nenachádza.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com