Ako dlho po predaji domu máme povinnosť vypratať veci?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

minulý rok manžel predal dom a doteraz sa nejaké veci odtiaľ ešte nevypratali. Terajší majiteľ mu v tom bráni, vraj to patrí už jemu. Veci však patrili môjmu manželovi.

Je pravda, že už nemáme nárok si tie veci zobrať?

Ďakujem

Dobrý deň,

z objektívneho hľadiska minulý rok je veľmi vzdialená doba. Ak to bolo ešte v decembri 2022, s tým by sa dalo ešte operovať. Ak ide napríklad o apríl 2022, tam už ide o jeden rok od predaja domu.

V tomto prípade ide o skôr právo terajšieho majiteľa (ten je v práve), nakoľko pôvodný majiteľ si mal veci vypratať alebo zobrať v deň odovzdania nehuteľnosti. Prípadne v lehote na to určenej podľa Kúpnej zmluvy. Ja to obvykle dávam podľa dohody a situácie do 3, 5, 7, 10, 14 či do 30 dní. Ak táto lehota nie je určená, tak platí ústna dohoda. Predpokladám, že na lehote v dĺžke jedného roka ste sa asi nedohodli.

Neviem, či manželovi bránili nejaké veci - objektívne prekážky, ale ide o dosť dlhú lehotu.

V praxi som sa s takouto dlhou lehotou už dlho nestretla. Nemalo sa to brať na ľahkú váhu, nakoľko nový majiteľ je oprávnený veci vyhodiť či vypratať, keď o ne neprejaví pôvodný majiteľ dhodobý záujem.

Mohol by Vám vyjsť v ústrety a vrátiť Vám veci (morálna zásada), ak sú napríklad osobnej povahy. Avšak ten nárok - vymáhateľnosť je po takejto dlhej dobe naozaj oslabená.

Moja osobná rada. Skúste mu poslať list či email s ospravedlnením a otázkou, či by Vám nemohol výjsť v ústrety a veci Vám vrátiť aj po takej dhej dobe.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com