V akej sume môžem hľadať nehnuteľnosti na predaj?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

mám 30 rokov, som zamestnaná na dobru neurčitú a môj čistý príjem od zamestnávateľa je aj s daňovým bonusom na dieťa cca 850 eur. Popritom poberám rodičovský príspevok a prídavky na jedno dieťa v sume 470 eur.

Partner má 24 rokov. Nie sme zobratí. Je živnostník s oficiálnym príjmom mesačne 300 eur. Ja mám úver vo výške 6000 eur, ktorý splácam už dva roky.

Máme šancu dostať hypotéku?

Ak áno, tak v akej cca výške?

Nevlastníme nič. Teda partner má len 1/5 rodičovského domu. Nemáme našetrené žiadne peniaze (možno dohromady 1000 eur).

Jeden dom by som mala aj vyhliadnutý, ale k cene domu by sme potrebovali navyše niečo na prerábku. Moja predstava je dokopy 125 000 eur. Problém je, že časť pozemku v bezprostrednej blízkosti domu patrí inému majiteľovi, než je predajca domu a zvyšku pozemku.

Je pravda, že banky nedajú úver, ak je časť pozemku nevysporiadaná?

Aj keď je tam právo prechodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška splátky hypotéky pri sume okolo 125 000 eur by bola okolo 630 eur mesačne. Vám bohužiaľ vychádza limit na hypotéku tak okolo 30 000 eur, keďže partnerovi sa ani neoplatí vstupovať do úveru (vyššie životné minimum ako má akceptovateľný príjem ako živnostník) a Vám, keďže sa neráta daňový bonus na dieťa k príjmu, tak pri 710 eur mesačne čistom príjme a po odrátaní životných miním Vám vychádza limit na mesačnú splátku všektých úverov okolo 190 eur mesačne. Toto postačuje tak na 30 000 eur s tým, že ešte ak sa Vám tam odráta spotrebný úver, tak to bude ešte o pomerne veľkú časť menej. Možno medzi 10 a 20 000 eur.

Odporúčam si navýšiť akceptovateľný príjem, všetko priznávať a potom časom sa vrátiť k otázke hypotéky. Teraz by Vám dostatočnú sumu nedala žiadna banka.

A áno, všetky pozemky musia byť buď vysporiadané. Resp. sa dá vyriešiť aj právo prechodu, ak je to relevantné v danej situácii.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk